Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

5 sposobów na oszukanie swojego mózgu

360 226  
3659   86  
Wydaje ci się, że twój umysł jest jak doskonały komputer oraz superkamera wiernie rejestrująca otoczenie? Wbrew pozorom bardzo łatwo jest wyprowadzić go w pole i sprawić, że zobaczy, a nawet poczuje rzeczy, które nie istnieją.

#1. Metoda ganzfeld

Masz chęć na halucynacje? Włącz radio i ustaw tak, by nie było nastawione na żadną stację (same szumy). Połóż się na plecach i zakryj oczy np. połówkami piłeczki pingpongowej. W ciągu kilku minut zaczną się halucynacje - niektórzy widzą latające konie, inni rozmawiają ze zmarłymi krewnymi.

Jak to działa? Po prostu - jeśli twój mózg nie dostaje żadnych sensownych bodźców, tworzy je sobie sam. Niekoniecznie sensownie.


#2. Zmniejszenie bólu

To zostało potwierdzone niedawna przez badaczy z angielskiego Oxfordu! Dowiedli, że jeśli zaczniesz ogladać skaleczony palec odwrotną stroną lornetki, to palec zmniejszy się nie tylko wizualnie, ale obniży się również poziom odczuwanego w nim bólu.

Jest to dowód na to, że ból jest doświadczeniem mocno subiektywnym, zależnym także od tego co widzimy.
#3. Gumowa ręka

A. Potrzebna jest gumowa ręka (jeśli nie trzymasz takiej w szufladzie, to zrób ją na przykład z gumowej rękawiczki). Połóż ją na stół w miejscu gdzie mogłaby leżeć Twoja dłoń.

B.
Własną rękę schowaj, na przykład pod stół czy do jakiegoś pudełka. Poproś partnera, aby przez minutę głaskał jednocześnie twoją prawdziwą rękę i tą gumową.

C. Poproś kolegę, by uderzył w gumową dłoń młotkiem czy nożem. Niewiarygodne, ale prawdziwe - poczujesz ból.

Mózg został wizualnie skołowany i poprzed głaskani zbudował sobie wyobrażenie, że ta gumowa dłoń jest twoją prawdziwą reką. Wniosek - odczucia nie istnieją, powstają tylko w mózgu.

#4. Iluzja Pinokio

Potrzebne są dwa krzesła ustawione jedno za drugim i przepaska na oczy. Człowiek z zawiązanymi oczami siada na krześle z tyłu, druga osoba siedzi z przodu. Osoba z zawiązanymi oczami wyciąga dłoń i kładzie ją na nosie siedzącego z przodu. Drugą dłoń kładzie na swój nos. Zarówno jedną jak i drugą dłonią gładzi nosy. W ciagu niecałej minuty pojawia się odczucie posiadania całkiem sporego nosa.#5. Zjawisko Purkinje

Bardzo prosty i znany efekt.

W słoneczny dzień zamknij oczy, zwróć twarz w kierunku słońca i powoli przesuwaj ręką przed oczami (zamkniętymi). Po jakimś czasie zaczniesz rozkoszować się różnokolorowymi kręgami zmieniającymi kolor i formę -ot  takie LSD dla ubogich. Bierze się to, ze sposobu w jaki oko postrzega barwy - więcej w WikipediiOglądany: 360226x | Komentarzy: 86 | Okejek: 3659 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało