Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Maszyna Rube Goldberga

58 200  
296   22  
W kąciku edukacyjnym Joe Monstera dzisiaj post Adama: Jeśli oglądaliście kiedyś przez dłuższy czas jakąś kreskówkę, na pewno zetknęliście się z maszynami, które w niezmiernie skomplikowany sposób rozwiązują jakiś prosty problem.

Spotyka się je najczęściej w kreskówkach z Tomem i Jerrym oraz Kojotem i Strusiem Pędziwiatrem. Takie maszyny mają fachową nazwę. Nazywamy je maszynami Rube Goldberga.
Angielski słownik Webstera definiuje maszynę Goldberga jako twór:
accomplishing by extremely complex roundabout means what actually or seemingly could be done simply
czyli wykonujący z pomocą maksymalnie okrężnych środków zadanie, które może być wykonane bez tych środków. Nazwa takich machin pochodzi od amerykańskiego karykaturzysty, Reubena Goldberga, który w swoich pracach kpił z gadżetomanii rodaków. Oto jedna z prac Goldberga:
Opis: Jeśli poślizgniesz się na lodzie, Twoja noga kopnie drążek, który przybliży palec do żółwia. Zwierzak będzie chciał ugryźć palec i przesunie się w przód, ciągnąc za sobą sznurek...  Linka rozewrze szczypce, a poduszka upadnie, co pozwoli Twojemu tyłkowi wylądować na czymś miękkim.

W 1949 roku dwa stowarzyszenia studenckie (oddział Phi bractwa Theta Tau oraz bractwo Triangle) z Uniwersytetu Purdue zorganizowały Zawody w Tworzeniu Maszyn Rube Golberga (Rube Goldberg Machine Contest, RGMC). Konkurs odbywał się do 1955 roku, kiedy to uczelniane bractwa przestały go finansować. W 1983 jeden z dawnych członków bractwa Theta Tau odnalazł w czasie porządków swoją starą nagrodę, zdobytą w Zawodach. Postanowił reaktywować konkurs, co udało mu się w 1988. Wkrótce Narodowe Zawody w Tworzeniu Maszyn Rube Goldeberga ponownie wsparł oddział Phi bractwa Theta Tau. Zwycięzcy są zapraszani do popularnych amerykańskich stacji telewizyjnych: CNN, ABC, NBC itp.

Zadanie na rok 2007- stworzenie maszyny, która wyciśnie sok z pomarańczy (przynajmniej herbacianą łyżkę) - jest zainspirowane tym rysunkiem:

Kliknij i zobacz więcej!

Opis: Mleczarz zabiera butelkę: sznurek ciągnie za sobą szpadę, która przecina linkę trzymającą ostrze gilotyny. Ostrze opada i przecina sznurek, przytrzymujący kłodę. Rozpędzona kłoda zamyka drzwi i popycha sierp, który odcina dół pomarańczy. W drzwi jest wetknięta szpilka, która kłuje siedzącego na drążku ptaka. Ptak wrzeszczy wniebogłosy i w konsekwencji upuszcza but na ośmiornicę. Ta, zdenerwowana, miażdży pomarańczę. Sok wycieka do szklanki.

Najbardziej znaną maszyną Rube Goldberga jest ta ze słynnej reklamy Hondy, zatytułowanej “Cog”:

https://www.youtube.com/watch?v=tkzr0naZnZ0

Która ma jeszcze lepszą parodię:

https://www.youtube.com/v/0RmIzhtPQBo

Strona domowa Rube Goldberga


Oglądany: 58200x | Komentarzy: 22 | Okejek: 296 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

23.10

22.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało