Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

10 ciekawych kościołów

97 559  
1183   43  
Każdy z nas był w kościele chociaż raz. Nieprawdaż? Ale nie każdy miał zaszczyt podziwiać TAKIE świątynie. Oto przed Wami dziesięć kościołów, których zwiedzania nie powstydziłby się żaden ateista.

#1. Harajuku: Futurystyczny japoński kościół

Ten futurystyczny kościół protestancki jest usytuowany w Tokio i został zaprezentowany po raz pierwszy w 2005 roku przez Ciel Rouge Creation – firmę, która go zaprojektowała. Jego sufit został tak skonstruowany, aby wszystkie naturalne dźwięki rozbrzmiewały przez 2 sekundy, co zapewnia unikalne doznanie akustyczne zarówno dla wyznawców jak i dla turystów.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Katedra Św. Bazylego: Kolorowa świątynia na Placu Czerwonym

Katedra Św. Bazylego mieści się na Placu Czerwonym w Moskwie. Katedrę zdobi seria bulwiastych kopuł, które zwężają się na szczycie, stosownie nazwanych „cebulowymi kopułami”. Są one niewątpliwie ozdobą sylwetki Moskwy na tle nieba. Budowla ta, zwana również Cerkwią Wasyla Błogosławionego, zbudowana została przez cara Iwana Groźnego i miała upamiętniać zwycięstwo nad Tatarami i zdobycie miasta Kazań. W 1588 car Fiodor kazał dobudować świątynię we wschodniej części nad grobowcem Bazyla Błogosławionego, jednego ze świętych rosyjskich, od imienia którego wzięła się popularna nazwa katedry.

Kliknij i zobacz więcej!


#3. Hallgrimskirkja: Najbardziej zadziwiający kościół w Islandii

Hallgrimskirkja (dosłownie, kościół Hallgrimura) to luterański kościół w Reykjaviku, stolicy Islandii. Jest on czwartą najwyższą strukturą architektoniczną na Islandii (74,5 m). Kościół został nazwany imieniem islandzkiego poety i duchownego Hallgrimura Peturssona (1614-1674), autora „Hymnów Pasyjnych” (1659). Zaprojektowany przez architekta stanowego, Gudjona Samuelssona, został odsłonięty w 1937 roku; budowla trwała 37 lat.

Kliknij i zobacz więcej!


#4. Temppeliaukio Kirkko: Kościół w skale

Temppeliaukio Kirkko (Kościół w skale) to zapierające dech w piersiach dzieło współczesnej architektury w Helsinkach. Kościół ten został zbudowany w całości pod powierzchnią ziemi, a jego sufit wykonany został z 22 km miedzianej taśmy. Projekt wykonali bracia architekci Timo i Tuomo Suomalainen w 1969 roku. Wybrali oni skalistą odkrywkę wznoszącą się 12 metrów ponad poziom ulic i wysadzili w powietrze jej środek, tworząc tym samym miejsce na ściany budowli. Jest to jedna z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Helsinek.

Kliknij i zobacz więcej!


#5. Katedra w Brasilii: Kościół nowoczesny autorstwa Oscara Niemayera

The Catedral Metropolitana Nossa Senhora Aparecida w stolicy Brazylii, Brasilii, to ekspresja architekta Oscara Niemeyera. Ta hiperboliczna struktura w obudowie z betonu i dachu ze szkła, sprawia wrażenie jakby sięgała, otwierała się w kierunku nieba. Jej budowa została ukończona 31 maja 1970 roku. Projekt Niemeyera bazuje na hiperboloidzie obrotowej, której poszczególne sekcje są asymetryczne. Na strukturę samej hiperboloidy składa się 16 jednakowych betonowych kolumn. Ważą one około 90 ton, mają kształt hiperboli i reprezentuja dwie ręce wyciagnięte w kierunku nieba.

Kliknij i zobacz więcej!


#6. Katedra Las Lajas. Gotycki kościół wart legend krążących o nim

Katedra Las Lajas („Skała”) jest usytuowana w południowej Kolumbii i została zbudowana w 1916 roku wewnątrz kanionu Guaitara River. Jak mówi legenda, było to miejsce, przez które przechodziła indiańska kobieta o imieniu Maria Mueses de Quinones niosąc na plecach swoją głucho-niemą córeczkę Rosę. Zmęczona trudną wspinaczką, Maria przysiadła na skale, kiedy Rosa przemówiła (po raz pierwszy) o czymś, co ukazało się w jaskini. Dużo później odkryto w tejże jaskini tajemniczy obraz Marii Dziewicy niosącej dziecko. Badania obrazu nie wykazały żadnych śladów farby czy też pigmentu na skale. Zamiast tego, po pobraniu próbek, okazało się, że kolory te niejako samoistnie przeniknęły strukturę skały i wsiąkły w nią na głębokość kilku stóp. Obojętnie, czy w tej legendzie tkwi choć źdźbło prawdy czy też nie, była ona bodźcem do budowy tej wspaniałej świątyni.

Kliknij i zobacz więcej!


#7. Kościół Borgund: Najlepiej zachowany kościół klepkowy

Kościół Borgund jest najlepiej zachowanym z 28 norweskich, nadal istniejących kościołów klepkowych. Ten drewniany kościół został zbudowany prawdopodobnie pod koniec XII wieku i od tej pory jego struktura nie uległa zmianie, ani nie przechodził żadnego większego remontu. Można zobaczyć go w grze „Age of Empires II: The Age of Kings”, gdzie opisany jest jako jeden z cudów cywilizacji Wikingów.

Kliknij i zobacz więcej!


#8. Kościół Św. Józefa, słynący z trzynastu złotych kopuł

Kościół Św. Józefa jest ukraińskim greko-katolickim kościołem usytuowanym w Chicago. Zbudowany w 1956 roku jest szeroko rozpoznawalny dzięki ultra-nowoczesnym trzynastu złotym kopułom symbolizującym dwunastu apostołów i Jezusa Chrystusa jako największą centralną kopułę. Wnętrze kościoła jest całkowicie udekorowane w ikony w stylu bizantyjskim (freski). Niestety, twórca owych ikon został deportowany z powrotem do swojego kraju zanim zdążył podpisać imiona wszystkich świętych na nich występujących.

Kliknij i zobacz więcej!


#9. Kościół Ruzica z żyrandolami z łusek po nabojach

Ulokowany na szczycie twierdzy Kalemegdan w Belgradzie, Serbia, kościół Ruzica to mała kapliczka udekorowana militariami.

Kliknij i zobacz więcej!


#10. Kapliczka Św. Gildasa, zbudowana u podnóża skalistego urwiska

Kapliczka Św. Gildasa znajduje się przy brzegu Canal du Blavet w Bretanii, Francja. Zbudowana jako kamienna stodoła u podnóża skalistego urwiska, była kiedyś świętym miejscem druidów.
Św. Gildas najprawdopodobniej dużo wędrował po świecie Celtów: przez Kornwalię, Walię, Irlandię i Szkocję. Około 540 roku dotarł do Bretanii i, jak głosi legenda, nauczał chrześcijaństwa z prymitywnej ambony, która teraz znajduje się w środku kaplicy.

Kliknij i zobacz więcej!


Oglądany: 97559x | Komentarzy: 43 | Okejek: 1183 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

15.07

14.07

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało