Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Ciekawe protezy u zwierząt

93 090  
1646   44  
Zobaczcie, jak kalekim zwierzakom protezy umożliwiają łatwiejszą egzystencję i jak zwierzęta zaakceptowały swoje "nowe kończyny".

Tonka, żółw na kółkach

Kliknij i zobacz więcej!
Tonka, żółw z zatoki Area, utraciła zdolność poruszania się po tym, jak jej nogi zostały pogryzione przez psa. Peninsula Humane Society zaopatrzyło trójnogiego żółwia w taką oto zabawkę na kółkach i nagle Tonka zaczęła się poruszać. Oczywiście, jak to żółw, poowooolutku. W kilka dni później, gdy artykuł o niej znalazł się w porannej prasie, została zaadoptowana.

Molly, klacz z protezą nogi

Kliknij i zobacz więcej!

Poznajcie Molly, szarą klacz, która została porzucona przez właściciela, gdy huragan Katrina zaatakował południową Luisianę. Molly spędziła tygodnie, zdana na własny los, zanim została ocalona i zawieziona na farmę dla porzuconych zwierząt. To właśnie tam została zaatakowana przez pitbulla, który niemal zagryzł ją na śmierć. Jej przednia noga była bardzo uszkodzona i wdała się infekcja. Weterynarze uznali, że nie ma dla niej już żadnej szansy. Dopiero po konsultacji z chirurgiem, Rustinem Moorem, zmienili decyzję. Moore zauważył, z jaką ostrożnością Molly kładzie się na boku oraz brak jakichkolwiek owrzodzeń czy obtarć u klaczy. Zachowywała się bardzo spokojnie, gdy jej opiekunowie starali się jej pomagać. Moore zgodził się na amputację nogi Molly poniżej kolana oraz na zastosowanie tymczasowej protezy. Molly wyszła z kliniki o własnych siłach. Teraz jest inspiracją dla dzieci... oraz dla innych koni na całym świecie.

Motala, słoń z drewnianą nogą

Kliknij i zobacz więcej!

W 1999 roku słoń Motala wszedł na minę lądową blisko granicy tajsko-birmańskiej. Weterynarze uratowali wprawdzie jej przednią nogę, ale była ona krótsza od pozostałych. Szpital Przyjaciół Słoni Azjatyckich stosuje protezy nożne od 2005 roku. Taką protezę tworzy worek wypełniony drewnianymi trocinami, który sprawia, że uszkodzona noga wydłuża się. Słonica zaakceptowała zmianę i wciąż używa tej samej protezy.

Fuji, delfin z gumową płetwą ogonową

Kliknij i zobacz więcej!

Przez dekady delfin Fuji zabawiał dzieci odwiedzające akwarium na Okinawie, do momentu gdy tajemnicza choroba zaczęła „zjadać” jego płetwę ogonową. By uratować życie zwierzęciu, prawie cała płetwa musiała zostać amputowana. Płetwa ogonowa dla delfinów jest ich motorem napędowym. Bez niej delfiny nie mogą pływać, skakać, czy też nurkować. Inżynierowie z fabryki opon Bridgestone podjęli się zadania opracowania projektu nowej, gumowej protezy ogona dla Fuji. Pierwsze próby nie wypadły pomyślnie i protezy zostały odrzucone. Fuji zaakceptował dopiero trzecią wersję protezy, wykonaną z silikonowej gumy i wypełnioną pianką. Dzięki niej może pływać równie sprawnie jak inne delfiny.

Uzonka, bocian ze sztucznym dziobem

Kliknij i zobacz więcej!

Kiedy uszkodzeniu ulega dziób ptaka, nie może on ani jeść, ani pić, ani prawidłowo polować, w rezultacie czego ginie. Bocian Uzonka miał uszkodzony dziób w wyniku ludzkiej napaści. Po pięciu operacjach chirurgom udało się w końcu założyć Uzonce protetyczny dziób. Teraz bocian przebywa w schronisku w Uzon na Rumunii.

Stumpy, kangur ze sztuczną kończyną

Kliknij i zobacz więcej!

Stumpy, kangur czerwony, żyje w Ohio w międzynarodowym schronisku dla kangurów. Ma tylko jedną nogę. Weterynarze z Uniwersytetu Stanowego Ohio stworzyli dla niego sztuczną kończynę. Dzieła tego podjęli się dr David E. Anderson, profesor chirurgii i żywienia zwierząt w College’u Medycyny Weterynaryjnej i Richard Nitsh, licencjonowany ortopeda z American Orthopedics, specjalizujący się w protezach. W protezie Stumpy’ego zamontowana została specjalna sprężyna, która imituje naturalny sposób poruszania się kangura.

1

Oglądany: 93090x | Komentarzy: 44 | Okejek: 1646 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.04

17.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało