Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Znane i nieznane ciekawostki filmowe V

62 752  
286   9  
Kliknij i odkryj tajemnicęOkazuje się, że podczas kręcenia niektórych filmów więcej się dzieje niż w samym filmie...

X-FILES
• Kiedy we wrześniu 1993 roku Fox Broadcasting wypuściła dwa nowe seriale: "Z Archiwum X" i "Przygody Brisco County juniora" ówczesny odpowiedzialny za profil programowy - dyrektor Sandy Grushow - pozwolił sobie na śmiałą uwagę, że "zje własne biurko" jeśli grający Brisco County’ego Bruce Campbell nie stanie się telewizyjną gwiazdą pierwszej wielkości. Nie stwierdzono, czy konsumpcja się odbyła, ale to "Z Archiwum X" a nie "Brisco County" okazało się największym przebojem w dziejach wytwórni.
• By odtworzyć Arktykę z odcinka „End Game” (2x17) przez pięć dni do hali, gdzie kręcone były zdjęcia wyładowano w sumie 140 ton lodu.
• Według Chrisa Cartera David Duchovny w trakcie przesłuchania do roli Foxa Muldera "był w krawacie w różowe świnki". Jednak ta anegdotka nie ma potwierdzenia w realiach, gdyż Duchovny unika krawatów i to do tego stopnia, że pojawia się bez nich nawet na ceremoniach wręczania nagród.

KRUK
• Podczas kręcenia sceny ataku na rodzinę Dravenów, na skutek nieszczęśliwego wypadku zginął Brandon Lee - odtwórca głównej roli Erica Dravena. Śmierć nastąpiła w wyniku niewłaściwego przygotowania rekwizytów do ujęcia, w którym napastnicy strzelają do Erica.
• Kilka scen zostało nakręconych po śmierci Brandona Lee (m.in.: scena powrotu Erica do domu po wygrzebaniu się z grobu, scena jego upadku z okna po zastrzeleniu przez bandytów, scena nakładania makijażu przed lustrem, pierwsze spotkanie Erica z Sarą po jego "zmartwychwstaniu"). Do nakręcenia tych scen wykorzystano efekty komputerowe oraz sobowtóra Brandona Lee.
• Podczas kręcenia filmu doszło do kilku wypadków: stolarz został poparzony przez prąd, jedna z ciężarówek spłonęła, ktoś wjechał samochodem do studia, a jeden z ekipy przypadkiem przewiercił sobie rękę.

DZIECKO ROSEMARY
• Popularna plotka głosi, że założyciel Kościoła Szatana, Anton LaVey, udzielał porad podczas kręcenia sceny gwałtu. Jest to nieprawda, gdyż nie miał on nic wspólnego z filmem.
• Głos Don’a Baumgard’a w słuchawce telefonu zgrał Tony Curtis (prywatnie bliski przyjaciel Farrow). Polański ukrywal przed nią ten fakt żeby wywołac na jej twarzy zaskoczenie. Faktycznie udało się wywołać zamierzony efekt. Aktorka cały czas w czasie kręcenia sceny usiłowała sobie przypomnieć skąd zna ów głos.
• Produkcja Dziecka Rosemary otoczona jest diaboliczną aurą. Mia Farrow jadła na planie autentyczną, ociekającą krwią surową wątrobę i w trakcie zdjęć rozwiodła się z Frankiem Sinatrą. W rok po ukończeniu filmu ciężarna żona Polańskiego, Sharon Tate, padła ofiarą rytualnego mordu dokonanego przez "rodzinę" Charlesa Mansona, nawiedzonego proroka zła. Manson zatytułował swoją zbrodnię "Helter - Skelter" - czyli cytatem z piosenki Beatlesów. W 12 lat po realizacji Dziecka Rosemary lider Beatlesów, John Lennon, został zamordowany przed Dakota Building - tą samą ekskluzywną, posępną, starą kamienicą na Upper West Side, w której kręcony był obraz Polańskiego.

CONSTANTINE
• W jednej ze scen Keanu Reeves miał topić w wannie Rachel Weisz. Reżyser Francis Lawrence chciał, aby scena wypadła bardzo realistycznie, więc poprosił aktora, aby nie traktował Rachel zbyt łagodnie. Keanu tak bardzo "przejął się" swoim zadaniem, że partnerka musiała naprawdę walczyć o życie przez parę chwil, a nie tylko grać.

DAS CABINET DES DOKTOR CALIGARY (1920r)
• Scenarzysta Hans Janowitz powiedział, że pomysł na film zrodził się, kiedy pewnego razu był na karnawale. Zobaczył wtedy tajemniczego mężczyznę, chowającego się w cieniu. Następnego dnia dowiedział się, że podczas karnawału zabito dziewczynę. Udał się wtedy na jej pogrzeb i tam zobaczył tego samego mężczyznę. Niestety nie miał żadnego dowodu, że to właśnie on był mordercą, jednak postanowił umieścić ten pomysł w filmie. Drugie istotne wydarzenie, które zainspirowało scenarzystów "Gabinetu dr Caligari" miało miejsce tuż po zakończeniu wojny, Janowitz za namową Carla Mayera, drugiego współautora scenariusza, wybrał się na niecodzienny, cyrkowy spektakl. Jego bohaterem był siłacz, który w stanie transu hipnotycznego demonstrował nadludzką siłę. Jednocześnie pokazowi towarzyszyły budzące trwogę okrzyki, które działały na zdumionych widzów jak brzemienne w skutkach wróżby.


W poprzednich odcinkach...

Oglądany: 62752x | Komentarzy: 9 | Okejek: 286 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

29.11

28.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało