Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Tolkien a sprawa polska #4

9 390  
1   9  
4. "Tolkien - Władca perwersji" Marcjanna Wrzód-Grzyb (Świat Kobiety 7 lipca 2000)

Niewiele jest książek tak mistrzowsko skrywających, a jednocześnie ujawniających seksualne odchylenie autora jak "Władca Pierścieni" J.R.R. Tolkiena. [...] W teoretycznie czystej, wręcz dziecięcej literaturze zawiera się cały mrok podświadota6ict Jowialnego profesora literatury staro angielskiej (!) z Oxfordu.
Mówi się "No sex - we are hobbits". Ale jakże nietrafne to spostrzeżenie i niezrozumienie słynnej (niestety) trylogii. Jut w pierwszym tomie spotykamy się z polem pieczarek niejakiego Maggota, z którym to wiąże się traumatyczne wspomnienie z dzieciństwa głównego bohatera powieści - Frodo
Bagginsa.
Pieczarki, no cóż, całe pole symboli fallicznych. Zły sąsiad? A jak było naprawdę i co kryje się za słowami "boję się starego Maggota'"? Nic wiadomo. [...] Potem hobbici (sami mężczyźni), szykują "słodką kąpiółkę o zmierzchu". Proszę bardzo, może mydło leży na podłodze? [...] Jakiś czas później Tum Bombadil bawi się pierścieniem, zakładając i zdejmując go z czubka palca. Żadnych sugestii, proszę odczytać to samemu. [...]
Jesienią Drużyna Pierścienia rusza na południe. Przeszkodą jest łańcuch Gór Mglistych, a konkretnie okrutny Karadhras - potężny, sterczący, morderczy. Męski. Sama nazwa brzmi jak środek na potencję. A dla Szarej Drużyny jest to przeszkoda nie do przeskoczenia (co takiego chciał nam powiedzieć profesor Tolkien?!). [...] Decyzja zapada - spróbują inaczej, przez kopalnię Morię. Przez jaskinię - długą, czarną, tajemniczą i niebezpieczną. Nic dodać, nic ująć. Najpierw jednak trzeba do niej wejść, co nic jest łatwe. Starzec Gandalf próbuje różnych sztuczek i zaklęć, w końcu objawia się jako przyjaciel i wchodzi. Kobietę nietrudno omamić, deklarując przyjaźń. [...] W Morii też nie jest łatwo, co prawda drużyna idzie do celu, niby (czyż nie to autor miał na myśli?) męskie nasienie, pojawiają się jednakże trudności. Balrog niczym środek antykoncepcyjny eliminuje najsilniejszego plemnika - Gandalfa. Reszta idzie dalej, o ile słabsze są to jednak osobniki.
Dalej jest Lorien, gdzie wzajemną i nieskrywaną obopólną fascynacją wybuchają królowa elfów Galadriela i krasnolud Gimli. Twardziel i słodka blondynka. Topomik i zwiewna, choć starsza i doświadczona elfka... U Tolkiena kończy się na słowach, wzajemnych zapewnieniach o miłości, prezentach [...]. Tacy jak Gimli nigdy nic kończą w ten sposób. Czasu i miejsca w Złotym Lesie nie brakowało. Mały, krępy, umięśniony Gimli musiał być odmianą w życiu Galadrieli, obcującej w zasadzie jedynie z nieco efemerycznymi elfami. [...]
Potem jaskinia Szeloby, opisana jut w pewnym naukowym eseju, gdzie Frodo z Żądełkiem znów męskim symbolem, przebija się przez włosy łonowe pajęczyn i wchodzi w świat, podobny do Morii. [...] Eowina przebierająca się za Dernhelma w poszukiwaniu swojej osobowości. [...] Oko Saurona-pozbawione rzęs, przenikające przez myśli i ubrania. Zgroza! Choć niektórzy z niejaką przyjemnością "zmagali się" nocami z Nieprzyjacielem. Nie można przecież odmówić sobie odrobiny przyjemności.
W końcu scena finałowa - znów wyrastająca z płaskowyżu Mordoru góra - samotna Orodruina. 1 mały Frodo próbujący rozwiązać ostatecznie swój problem. Jaki to problem? Dlaczego czerwona lawa jest taka gorąca? I dlaczego Frodo tak się boi, nie chce stawić czoła temu wyzwaniu - może dlatego, te nigdy w tyciu nie miał kobiety? Co na to Tolkien? Frodo nie zasmakował wielu przyjemności w życiu. I teraz, stojąc nad szczeliną (nomen omen Szczeliną Zagłady), boi się. Dopiero stary, doświadczony Gollum załatwia sprawę. Wic. że dla tego ciepła warto nawet zginać [...].
Większość bohaterów "Władcy Pierścieni" nie wie, jak to jest. [...] Autor przedstawił jawiącą się w jego umyśle perwersyjną wizję świata. Podobno sam siebie opisywał jako hobbita - jeśli to ma oznaczać. że tak jak Frodo cierpiał skrywane katusze, przelewając żal i fantazje na papier [...] to przykre. To niedopuszczalne. Chrońmy nasze dzieci przed zakamuflowaną seksualnością świata tolkienowskiego.

Oglądany: 9390x | Komentarzy: 9 | Okejek: 1 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

21.09

20.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało