KOMUNIKAT URZĘDOWY ANGIELSKI.

BERLIN. 30.3. Komunikat angielski z dnia 29-go marca z rana. (Podług półurzędowego Biura Wolffa):
Wczoraj popołudniu i wieczorem wróg w dalszym ciągu przeprowadził bardzo silne ataki na wielu punktach linji bojowej na północ od Somme'y. Wojska nasze utrzymały swoje pozycje, a miejscami zdobyły teren po skutecznych kontratakach. W walkach tych zabrano pewną ilość jeńców i zdobyto karabiny maszynowe. Wróg poniósł znów niesłychanie ciężkie straty. Gwałtownymi atakami swoimi, trwającemi cały dzień, z ogromną zawziętością, nieprzyjaciel po kilkagodzinnej walce zblizka zdobył nasze linje czołowe, poczem wysłał swoje rezerwy przeciwko naszym pozycjom bojowym, lecz zostały one wszędzie odrzucone z ciężkimi stratami.
Nasze karabiny maszynowe, artylerja i ogień karabinowy czynią spustoszenia w jego szeregach. Na południe od Somme'y trwała również gwałtowna walka aż do późnego wieczoru. Wojska nasze, które przez cały dzień utrzymały swoje linje pomimo wielokrotnych ataków, cofnęły się trochę ze swych wysuniętych stanowisk.

NA FRONCIE FRANCUSKIM.

BERN. 2.4. Otrzymane tu ostatnio dzienniki francuskie. pomimo pewnego tonu nerwowości i zatroskania, wyrażają zupełnej zaufanie do przeszłości. Cześć odcinków frontu angielskiego zajęta została przez dywizje francuskie, które wzbudzają więcej zaufania, niż Anglicy. Panuje ogólne przekonanie, że należy oczekiwać jeszcze ciężkich walk i że trzeba być przygotowanym do dalszego jeszcze odwrotu, lecz jednocześnie prasa oświadcza, że sytuacja przed wielką bitwą nad Marne'ą w 1914 r.. była. znacznie gorsza (WAT)

WOJSKA AMERYKAŃSKIE W PIKARDJI.

PARYŻ. 2.4. Agencja Havasa donosi: Rząd francuski wyraził zgodę na życzenie Stanów Zjednoczonych, zakomunikowane przez Pershing`a, aby wojska amerykańskie walczyły razem z wojskami francuskiemi i angieskiemi w dolinie Pikardii. (WAT)

DUNKIERKA BYŁA OSTRZELIWANA.

Berlin, 2.4. „Lokalanzeiger” donosi z Genewy, że w ubiegłym tygodniu miasto portowe Dunkierka ucierpiała bardzo z powodu gwałtownego ostrzeliwania z dział dalekonośnych: szczególnie ucierpiała dzielnica portowa. (WAT)

Nowa Gazeta, 02-04-1918

100lattemu.pl