JoeMonster.org

Pokaż menu
Szukaj
 
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY
Oglądasz tylko te filmy, które nadesłał
Ile danych to naprawdę dużo danych?
Zakładając, że LHC pracuje, to zanim przeczytacie do końca opis tego filmu, dojdzie do dziesiątek milionów zderzeń protonów w 27-kilometrowym tunelu wydrążonym pod Szwajcarią i Francją. W każdym z tych zderzeń powstały cząstki, których trajektoria i energia muszą być zmierzone i zapisane. To bardzo, bardzo dużo danych... Tyle, że trudno to sobie nawet wyobrazić. A potem trzeba z ty(…)
48 · 7 · 4 miesiące i 22 dni temu
Historia (nie)jednego quenchu | #misjaCERN
Kiedy protony poruszają się niemal z prędkością światła, zakrzywianie toru ich lotu staje się wyzwaniem. Wyzwaniem wymagającym konstrukcji potwornie silnych elektromagnesów. Te zaś wymagają tak dużych prądów, że bez nadprzewodników ani rusz. A nadprzewodnik to ryzyko tak zwanego quenchu.
103 · 13 · 4 miesiące i 23 dni temu
Dlaczego powstaje fontanna z coli i mentosów?
Każdy kto ma internet dłużej niż 3 dni wie co się dzieje, kiedy wrzuca się mentosa do coli. Ale czy wiecie dlaczego dzieje się to co się dzieje?
26 · 11 · 5 miesięcy i 4 dni temu
Największy crash-test w historii ludzkości - CERN i LHC
Kim jesteśmy? Dlaczego tacy jesteśmy? Dlaczego wszechświat jest jaki jest? Nauka bez dwóch zdań ma przed sobą mnóstwo trudnych pytań, ale te z całą pewnością należą do najtrudniejszych. Dlatego miejsca, w których poszukuje się odpowiedzi na nie są tak bardzo oszałamiające. Laboratorium CERN bez dwóch zdań się do nich zalicza. I bez wątpienia jego dumą jest Wielki Zderzacz Hadronów.(…)
181 · 31 · 5 miesięcy i 5 dni temu
(Chyba) najdziwniejsza wagina w świecie zwierząt
Jeżeli coś funkcjonuje u zwierząt, to jest to efekt ewolucji. Nawet rzeczy, które dla wielu osób są tabu. Jednymi z nich są genitalia, które są kształtowane przez odwieczną wojnę płci pomiędzy samcami a samicami (o ile mówimy o rozmnażaniu płciowym). O (chyba) najdziwniejszych w tym odcinku.
143 · 24 · 5 miesięcy i 18 dni temu
6 gatunków, które wyginęły, bo ludzie na nie polowali
Niedawno Minister Środowiska powiedział, że nie zna gatunku, który wyginąłby dlatego, że człowiek na niego polował. To nieprawda. Na dodatek nieprawda wypowiedziana przez kogoś z tytułem profesora, kto powinien budzić zaufanie i być autorytetem. Ale nie mieszajmy się w politykę... Nauka ma mówić o faktach.
144 · 44 · 5 miesięcy i 27 dni temu
Czy ekologiczne znaczy lepsze?
Ostatnimi czasy coraz częściej jesteśmy zachęcani do kupowania jedzenia innego niż dotychczas. Zwykle jest to jedzenie droższe. Droższe, bo ekologiczne... Ale pytanie brzmi, czy ta wyższa cena przekłada się na coś więcej - czy produkty ekologiczne są bardziej przyjazne dla nas albo dla środowiska?
82 · 58 · 6 miesięcy i 5 dni temu
Więcej niż "tylko" śmiertelne choroby
Śmierć to coś, co nas od zawsze przeraża. Koniec - jeśli nie wszystkiego, to przynajmniej rozdziału... A choroba, która tę śmierć niesie, to powód największych obaw. Ale bywa tak, że choroba nie tylko kończy życie, ale i zmienia wiele... może nawet więcej, niż nam się wydaje!
149 · 22 · 6 miesięcy i 24 dni temu
Dlaczego homoseksualizm ewolucyjnie nie zanika?
Prawdopodobnie pamiętacie, że na skutek doboru naturalnego w populacji utrwalane są geny, które umożliwiają skuteczniejsze rozmnażanie... więc jak to możliwe, że homoseksualizm, który nie prowadzi do rozmnażania może się utrzymywać w populacjach?
124 · 54 · 7 miesięcy i 12 dni temu
5 gatunków, które "przeżyły" dinozaury
Na Ziemi mieliśmy do tej pory 5 wielkich wymierań. Niektórzy mówią, że właśnie trwa szóste. Niezależnie od tego, czy to prawda czy nie, to na przykład właśnie tego typu zjawisko kosztowało istnienie wszystkie nie-ptasie dinozaury 65 milionów lat temu. Zniknęło wówczas 75% wszystkich żyjących gatunków. Wiele tych, które przeżyły przepadło w tak zwanym międzyczasie, albo bardzo się z(…)
33 · 2 · 7 miesięcy i 15 dni temu