< > wszystkie blogi

Kalibracja alkomatów Rzeszów

Dowiedz się wszystkiego o kalibracji alkomatów!

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

21 April 2017 ·
Każdy wie, że prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu jest karalne i może być niebezpieczne dla samego kierowcy, jak i innych uczestników ruchu. Ale czy każdy wie, czym się różni wykroczenie od przestępstwa i jaka jest dopuszczalna granica zawartości alkoholu w organizmie?
Niezależnie od tego, jaką zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże alkomat, prowadzenie pod wpływem jest karane i zawsze wiąże się z zakazem prowadzenia pojazdu. Ale pod względem prawnym odpowiedzialność sprawcy za prowadzenie po alkoholu jest wielowątkowa i zależy od kilku czynników:
zawartość alkoholu w organizmie kierowcy (w wydychanym powietrzu lub w krwi),
rodzaj prowadzonego pojazdu (mechaniczny lub niemechaniczny),
miejsce prowadzenia pojazdu (własna posesja czy ruch lądowy).
W zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu, prowadzenie pod wpływem może być traktowane jako wykroczenie (na podstawie artykułu 87 kodeksu wykroczeń) lub jako przestępstwo (art. 178a kodeksu karnego).
Jak sprawdzić zawartość alkoholu w organizmie?
Najprostszym sposobem jest wykonanie badania alkomatem. Takie badanie przeprowadza policjant podczas kontroli, ale możesz je także wykonać samodzielnie w domu – zalecamy tę opcję, jeśli spożywałeś alkohol (nawet poprzedniego dnia!) i musisz wsiąść za kierownicę. Jeśli alkomat wykaże więcej niż 0 promili, lepiej poczekaj z podróżą lub wybierz inny środek transportu.
Innym sposobem jest badanie krwi kierującego – krew jest pobierana w szpitalu i poddawana analizie przez osoby uprawnione do tego.
Ważna informacja dla kierowców – masz prawo odmówić badania alkomatem, ale w takiej sytuacji musisz zgodzić się na wykonanie badania krwi.
Stan po spożyciu a stan nietrzeźwości
Dopuszczalną granicą w Polsce jest 0,2 promila. Jeśli badania wykażą mniejszą zawartość alkoholu, kierowca nie zostanie ukarany. Od 0,2 do 0,5 promila prawo określa już jako stan po spożyciu i jest to wykroczenie. Zawartość alkoholu przekraczająca 0,5 promila to stan nietrzeźwości i przez prawo traktowane jest jako przestępstwo.
Bardzo dobrym nawykiem jest wykonywanie badania alkomatem przed rozpoczęciem kierowania pojazdem. Aby jednak mieć pewność, że w razie policyjnej kontroli nie zaskoczy Cię inny wynik, pamiętaj o tym, aby badanie przeprowadzać według wytycznych (minimum 30 minut po spożyciu ostatniego kieliszka itp.) oraz regularnie kalibruj swój alkomat – tylko wtedy wyniki będą prawidłowe i uzyskasz pewność co do zawartości alkoholu w swoim organizmie.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi