Na żaglach przez Świat

Możesz przyglądać się kwiatu z zachwytem, ale wtedy nie wydoisz krowy.

Z bojownikiem przez Karaiby cz. III: Brytyjskie Wyspy Dziewicze

7 September 2017 ·
... in progres...

Prawie 22 godziny i przeszło 120 mil morskich. Tyle zajęło nam przepłynięcie z San Escobar na Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Wpierał nas Neptun chuchając na nas baksztagiem, a gdzie nas zawiało? Zapraszam już teraz na dalszą część wyprawy.#1. Historia Wysp Dziewiczych.

Wyspy Dziewicze zostały odkryte przez Krzyśka, a jakże, Kolumba 1493 roku. Bazując na poprzednich artykułach można wnioskować, że powtarzam się i nasza miłość słabnie, ale nic z tych rzeczy. O kulisach jego wyprawy postaram się wspomnieć przy następnej okazji. Wróćmy zatem na wyspy.
Początkowo zostały przez Krzysia nazwane św. Urszula i jedenaście tysięcy dziewic. Czemu akurat św. Urszula? Ano dlatego, że w owych czasach była na topie i panował wszechobecny kult Uli. Nazywano jej imieniem nie tylko wyspy, ale też uniwersytety o kościołach już nie wspominając. Powstawała masa obrazów, rzeźb czy zdobień na ścianach z jej wizerunkiem, a obecnie jest herbem Brytyjskich Wysp Dziewiczych oraz widnieje na fladze.
Zanim jednak przyjęto obecną nazwę stacjonowali tam Holendrzy, którzy w 1648 zajęli wyspę Tortolę, ale w 1666 roku Brytyjczycy bardzo szybko pozbawili ich złudzeń i mają ją w posiadaniu nieprzerwanie po dzień dzisiejszy. W między czasie między wódkę a zakąskę weszli Duńczycy, którzy zajęli m. in. wyspy Saint Croix, Saint Thomas oraz Saint John. W 1672 roku nastąpił podział na Brytyjskie oraz Duńskie Wyspy Dziewicze. Ci pierwsi w 1866 roku ustanowili je oficjalną kolonią brytyjską, która w 1967 roku stała się wewnętrzną autonomią. Duńczycy natomiast w 1917 roku sprzedali je Stanom Zjednoczonym za 25mln dolarów. Jako ciekawostka, to na terenach Brytyjskich Wysp Dziewiczych działali legendarni piraci tacy jak Edward Teach, niejaki Czarnobrody, Jack Rackham, czy Henry Morgan.

Ponieważ nie wszyscy z posiadali amerykańska wizę,

[zdjęcie DSC_0966]
Widok na wyspę Sait John

to skupimy na brytyjskiej części, która obejmuje 36 wysp i wysepek (w tym 11 niezamieszkanych). Oczywiście aby wszystkie zwiedzić, to potrzebny był by oddzielny rejs, tak więc przedstawię tylko te zwiedzone.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi