< > wszystkie blogi

BeetelPL's StontanTrip

absurd-spontantrip-blog

Biografia Michaela Jacksona - po śmierci

26 czerwiec 2009 ·


The Jackson 5 - ABC
Michael Jackson podczas występu Jackson Five w 1974 r.

Fot. STR REUTERS

Michael Jackson podczas występu Jackson Five w 1974 r.

W 1982 roku wydał album "Thriller", dzięki któremu stał się naprawdę sławny. Album ten jest najlepiej sprzedającą się płytą na świecie i nadal jest kupowany. Sprzedano go już w 56 milionach egzemplarzy na całym świecie i w tym w 25 mln w USA. Michael wydał do tej pory około 157 milionów płyt. Off The Wall 15 mln- Thriller 56 mln


- Bad 25 mln


- Dangerous 27 mln


- HIStory (15 zestawów po 2 CD) 30 mln płyt


- Blood On The Dance Floor 4 mln


Później w 1987 roku powstał album "Bad". Jego okładka zaszokowała zdjęciem Michaela, który wyglądał zupełnie inaczej niż poprzednio. W roku 1991 wyszedł album "Dangerous", na którym po raz pierwszy pojawiła się piosenka "Heal The World", a w rok później Michael założył organizację o tej samej nazwie pomagającą dzieciom na całym świecie.

W roku 1993 i na początku 1994 rozpętała się wielka afera wokół Michaela. Został On oskarżony o seksualne molestowanie trzynastoletniego chłopca. Rządano wielomilionowego odszkodowania. Odbyły się dwa przesłuchania przed ogromną ławą przysięgłych. Prasa na całym świecie pisała niestworzone opowieści o Michaelu. Wykorzystywano nie potwierdzone doniesienia. Zaczęła się nagonka w mediach. Było to mniejwięcej tak.
28 lutego 1984 roku za sceną podczas 26. rozdania Nagród Grammy

Fot. REED SAXON AP

28 lutego 1984 roku za sceną podczas 26. rozdania Nagród Grammy


W maju 1992 roku Michael poznał przypadkiem wówczas dwunastoletniego chłopca, który był jego wielkim fanem. Jego ojczym (ojcem był Eyan Chandler, z którym rozwiodła się jego matka June Chandler-Schwartz i wyszła za Daye'a Schwartza), Daye Schwartz był szefem agencji wynajmu samochodów. Michaelowi zepsuła się furgonetka. Trafił wtedy do tej firmy. Schwartz zadzwonił do matki chłopca, by go przywiozła. Ona narzucała się Michaelowi z synem. Uznał On, że jest mu coś winien, gdyż np. wysłał mu on rysunek, gdy przypalił sobie włosy kręcąc reklamówkę dla Pepsi. Michael zaczął dzwonić do chłopca. Wyjechał potem na trzy miesiące na trasę koncertową. Po jego powrocie June Chandler-Schwartz stała się stałym gościem na ranczo Neverland (w okolicy Santa Barbara w USA) ze swoimi dziećmi. Michael poświęcał wiele swego czasu tej rodzinie. Fundował im prezenty i jeździł z nimi na wycieczki po świecie np. do Disneylandu.

Wszyscy akceptowali przyjaźń Michaela z chłopcem. W 1993 roku Michael był z chłopcem i jego matką na uroczystość wręczenia w Monaco World Music Awards. Po powrocie spędzał cały czas z chłopcem. Chandler zaczął wtedy podejrzewać, że dziecko jest wykorzystywane seksualnie, choć powiedział, że nigdy nie zauważył nic podejrzanego i nie był świadkiem niewłaściwego zachowania Michaela. Stał się agresywny i nieprzyjemny w stosunku do matki chłopca Daye'a Schwartza i Michaela. Zaczęła się cała sprawa.

Chandler chciał wymusić wielomilionowe odszkodowanie nie myśląc w ogóle o synu. Dopuścił się oszustwa. Chandler był dentystą. W swym gabinecie podał synowi amytal sodu, lek kontrowersyjny, błędnie uważany za specyfik skłaniający do prawdomówności. Pod jego wpływem ludzie łatwo ulegają sugestiom. Mówią rzeczy będące oczywistą nieprwdą. Podany dożylnie wprowadza człowieka w trans hipnotyczny. Wtedy chłopiec po raz pierwszy (i ostatni) podczas trzygodzinnego pobytu w gabinecie dentystycznym oskarżył Michaela. Mówił masturbacji, całowaniu, pieszczeniu sutków i seksie oralnym. Nie padła jednak żadna wzmianka o stosunku, którą mogły zweryfikować badanie lekarskie. Ojciec zaswkarżył michaela i wszczęto śledztwo. W sądzie gdy mówiono co on powiedział w gabinecie on stwierdził, że nic takiego nie powiedział. Wielu ekspertów medycznych uważa, że oskarżenia chłopca złożone wtedy są przez ten środek wysoce nieprawdopodobne. Chłopiec zawsze powtarzał, że nic złego się nie stało, że Michael go nigdy nie dotykał i nie widział go nagiego w łóżku.

Wielu ludzi z otoczenia Michaela by się wzbogacić składało oświadczenia jak np. Quindoyowie - filipińskie małżeństwo, które pracowało w Neverlandzie. Kiedy zaproponowano im 100 000 $, stwierdzili, że "ręka była na spodenkach chłopca". gdy cena podskoczyła do 500 000 $, ręka znalazła się w spodenkach. Prokurator okręgowy Los Angeles nie uznał tego zeznania jako dowód. Chandler zmieniał później prawników. Na koniec zażądał trzydziestu milionów dolarów odszkodowania.

12 października rzecznik Michaela oświadczył, że zostaje przerwana trasa kocertowa, gdyż piosenkarz podda się leczeniu z uzależnienia od środków przeciwbólowych. Obrona Michaela zaczęła dążyć do ugody. Lękano się, że nie będzie można liczyć na sprawiedliwy wyrok, gdyż latynosi mogli mieć za złe Jacksonowi jego bogactwo, murzyni, że próbuje być biały, a białym trudno przełknąć sprawę molestowania. Podczas sprawy popsuły się stosunki rodzinne w rodzinie chłopca. Matka jego żyła już w separacji ze Schwartzem. Przeciwnicy Micheala pokłócili się nawzajem. Dave wściekł się i powiedział, że chodzi o wymuszenie, a Evan wstał i zaczął go bić. Dzień wcześniej prawnicy Michaela wycofali oskarżenie o wymuszenie przeciwko Chandlerowi i Rothmanowi. Michael zapłacił odszkodowanie, lecz jego wysokość nie została ujawniona.

Wysokość odszkodowania szacuje się na 20.000.000 $. Pewne źródł mówi, że Chandler i June Chandler-Schwartz dostali po dwa miliony, a Feldman mógł otrzymać w charakterze wynagrodzenia do 20 % całej sumy. Reszta znajduje się w zarządzie powierniczym i jest wypłacana chłopcu pod kontrolą wyznaczonego przez sąd kuratora.Michael mieszka na swoim rancho "Neverland".

Kocha dzieci i założył organizację "Heal The World", by móc pomagać tym najbardziej cierpiącym i najbiedniejszym. Uwielbia zwierzęta. Zawsze je lubił i otaczał się nimi. Interesują Go militaria. Lubi np. ubierać się w mundury wojskowe.

3 października, 1994 r.

3 października, 1994 r.
Michael Jackson ze swoją ówczesną żoną Lisą-Marie Presley.


Michael Jackson poślubił Lisę Marię Presley (córkę słynnego Elvisa) 26 kwietnia 1994 roku na Dominikanie. Ich małżeństwo trwało ponad osiemnaście miesięcy i rozpadło sie z niewyjaśnionych przyczyn.

W 1995 roku Michael wydał album "HIStory", na którym zostały umieszczone Jego najlepsze piosenki z różnych płyt i nowe utwory.
18 kwietnia, 1995 r.


AFP


18 kwietnia, 1995 r.
Michael Jackson i Lisa-Marie Presley w Los Angeles.
 

15 listopada 1996 roku Michael ożenił się ponownie z Australijką Debbie Rowe. Debbie była pielęgniarką Jacksona w klinice dermatologicznej i jego długoletnią przyjaciółką. 13 lutego 1997 roku urodziła dziecko. Syn został nazwany Prince Michael Jackson Junior. 3 kwietnia 1998 roku na świat przyszła córeczka Paris Michael Katherine Jackson.

13 czerwca, 1997 r.

13 czerwca, 1997 r.
Michael Jackson podczas wizyty we Francji.

Dla wielu osób Michael Jackson był „prawdziwą sławą” i „wielkim człowiekiem”. Liczni fani artysty umówili się dzisiaj o godzinie 18.00 na placu przed wejściem do stacji Metra Centrum w Warszawie by wspólnie przeżywać odejście króla muzyki pop.
Prawdopodobnie również w innych miastach zbierają się wielbiciele legendy muzyki rockowej. Wybierasz się na spotkanie pożegnalne Michaela Jacksona?

W 1997 roku Michael wydał album "Blood On The Dance Floor". Znalazły się na nim mixy piosenek z albumu "HIStory" i kilka zupełnie nowych.


KALENDARIUM
1996 - Michael ożenił się z Deborah Jones Rowe, swoją dermatolog. Urodziła mu dwójkę dzieci.
1997 - Jackson wydał album z nowym materiałem oraz remiksami hitów z HIStory, zatytułowany Blood on the Dance Floor (HIStory in the Mix), najlepiej sprzedający się album remixowy wszechczasów
1998 - Jackson doszedł do porozumienia pozasądowego z Daily Mirror, które przeprosiło za nazwanie jego twarzy "paskudnie zniekształconej i odrażającej"
2001 - wydał płytę Invincible, która zadebiutowała na pierwszym miejscu w trzynastu krajach. Sprzedano 8 mln egzemplarzy na całym świecie
2001 - Po atakach na World Trade Center pomógł zorganizować koncert charytatywny United We Stand: What More Can I Give na RFK Stadium w Waszyngtonie, w trakcie koncertu wykonał swoją piosenkę "What More Can I Give"
2002 - fundacja Jacksona - Heal the World zanotowała wartość aktywów netto na poziomie 3.542 dolarów i 2.585 wydatków. Fundacja zawiesiła działalność.
2002 - w Berlinie pozdrawia fanów z balkonu i wystawia za okno swojego syna - media zastanawiają się czy zdawał sobie sprawę z potencjalnego niebezpieczeństwa. "Trzymałem syna mocno" - odrzuca zarzuty Michael Jackson.
2003 - został postawiony przed sądem z siedmioma zarzutami molestowania dziecka i dwoma zarzutami podawania alkoholu w celu popełnienia tego przestępstwa, wszystkie odnoszące się do tego samego chłopca, mającego mniej niż 14 lat. "Śmialiśmy się jak dzieci i oglądaliśmy mnóstwo Walta Disneya. Nie było w tym nic dziwnego" - broni się król pop
2005 - proces w atmosferze ogromnego zainteresowania opinii publicznej kończy się całkowitym oczyszczeniem z zarzutów
25.06.2009 - [`]


Relikt poprzedniej epoki

Niemal w tym samym czasie na rynku muzycznym ukazała się inna płyta. Zespół nazywał się Nirvana i pochodził z Seattle. Trudno wyobrazić sobie bardziej odmienne płyty. Album Nirvany zarejestrowany został przy użyciu minimalnych środków, tak jak nagrywa się koncerty. Ukazał się niemal bez promocji. Powstał tylko prymitywny wideoklip. To wystarczyło. Utwór "Smells Like Teen Spirits" błyskawicznie wspiął się na szczyty list przebojów całego świata. Muzycy Nirvany nie pasowali do roli supergwiazd - sprawiali wrażenie niedomytych i naćpanych, ubierali się jak kloszardzi, nie znosili dziennikarzy i telewizji. Album "Nevermind" sprzedano w nakładzie 11 milionów sztuk, ale nie koniec na tym - za Nirvaną poszły kolejne zespoły z Seattle - Pearl Jam, Alice In Chains, Soundgarden. Na całym świecie zaczęto słuchać zespołów takich jak Biohazard, Pantera, Rage Against The Machine - formułujących radykalne teksty i nawiązujących do surowego brzmienia przełomu lat 60. i 70. - czasów świetności rocka. W Polsce grunge przyniósł m.in. fantastyczną popularność zespołowi Hey.

Grunge przywrócił muzyce godność. Jackson uczynił z niej rzemiosło i łatwo strawny produkt masowej konsumpcji, promowany jak nowy rodzaj chipsów. Teraz muzyka znowu stała się medium pokoleniowego buntu. Grunge odrzucił telewizję, wideoklipy, sztucznie kreowane gwiazdy i koncerty z playbacku. Był rozpaczliwą obroną treści przed przerostem formy - zupełnie jak punkowa rewolucja połowy lat 70., która zmiotła ze sceny rozdęte formalnie zespoły tzw. rocka symfonicznego.

Grunge szybko wyszedł poza granice muzyki. O ile serialem-symbolem lat 80. była nadęta i zimna "Dynastia", o tyle symbolem lat 90. jest ciepły i skromny w środkach "Przystanek Alaska" - radiowiec Chris jest modelowym przykładem grunge'owca. Nowa moda - flanelowe koszule w kratę, sprane i rozciągnięte ubrania nakładane warstwami, indiańskie wzory, tatuaże, kolczyki w nosie, wełniane czapki, włosy bardzo długie lub bardzo krótkie, zarost, a zwłaszcza "kozie bródki" - szybko trafiła pod strzechy.

Jak w tej sytuacji prezentuje się Michael Jackson? Ano jest on reliktem poprzedniej epoki. Znajduje się dokładnie na przeciwległym biegunie obowiązującej stylistyki. Publiczność i media emocjonują się teraz płytami innych wykonawców.

Czy należało się spodziewać, że Jackson zapuści kozią bródkę i zacznie grać czad? Nie, on myśli o swojej karierze w kategorii dziesięcioleci i wie doskonale, że za kilka lat te bieguny znowu się odwrócą i wrócą dla niego dobre czasy. Nie będzie to oczywiście cofnięcie się do stylistyki lat 80., ale coś zupełnie innego, spowodowanego najprawdopodobniej nowymi możliwościami technicznymi w dziedzinie masowego komunikowania. Wystarczy zaczekać...

Do dziś Michael Jackson sprzedał ponad 750 milionów płyt!!

bibliografia
mjpolishteam.pl
wyborcza.pl
AFP
PAP.pl
wp.pl
oraz inne źródła
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi