Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

14 ciekawostek na temat Indonezji

33 165  
163   12  
Począwszy od najbardziej skorumpowanego przywódcy w historii, po różne geograficzne i nie tylko osobliwości - tych w 15. największym pod względem powierzchni i 4. pod względem ludności kraju świata na pewno nie zabraknie.

#1.

Urodzony w 1921 roku Suharto przez ponad trzy dekady sprawował urząd prezydenta Indonezji. Nie były to byle jakie rządy. Zaowocowały m.in. represjami wobec opozycji na nieznaną dotąd skalę, delegalizacją związków zawodowych czy zerwaniem stosunków z Chinami. Wszystko to za niemym przyzwoleniem USA, które ułatwiły mu dojście do władzy. W 2004 roku, 6 lat po śmierci Suharto, podliczono bilans jego kariery. Raport uznał go za najbardziej skorumpowanego przywódcę w całej historii i przypisał defraudację przynajmniej 15-35 miliardów dolarów.

#2.



W Indonezji żyją niemal 262 miliony osób. Najwięcej (40%) jest tu Jawajczyków, zaraz potem (15%) Sundajczyków. Stolica kraju - Dżakarta - ma ponad 30 milionów mieszkańców, co czyni ją drugą największą aglomeracją świata. A to nie jedyne wielomilionowe miasto Indonezji. Kolorytu dopełnia fakt, że 87% Indonezyjczyków wyznaje islam (mieszka tu największa muzułmańska populacja świata), 7% protestantyzm, a niecałe 3% katolicyzm. Wyznaniową mieszankę uzupełniają hinduiści i buddyści.

#3.



Pomimo że większość mieszkańców kraju stanowią muzułmanie, to w Indonezji przez długi czas znajdowała się największa w Azji Południowo-Wschodniej dzielnica czerwonych latarni. Gang Dolly (czyli ulica Dolly) w mieście Surabaya swoją (nie)sławę budował od wczesnych lat 70., kiedy działało tu zaledwie kilka domów publicznych. Na początku XXI wieku było to już jedno wielkie centrum prostytucji, w którym działały dosłownie tysiące osób. Mimo ogromnych kontrowersji całą Dolly udało się zlikwidować dopiero w 2014 roku.

#4.



Największe jezioro kalderowe świata znajduje się w Indonezji. To liczące ok. 100 km długości i 34 km szerokości jezioro Toba, którego głębokość maksymalna przekracza 500 metrów. Powstało po wybuchu superwulkanu Toba ok. 73-75 tysięcy lat temu. Wybuch ów był tak silny, że przyczynił się do zaistnienia zmian klimatycznych, które objęły całą kulę ziemską. Minęło 1800 lat, zanim wzbite podczas erupcji pyły ostatecznie osiadły i przestały ograniczać dostęp promieni słonecznych. Z katastrofą wiąże się też ewolucję człowieka.

#5.



Pośrodku jeziora Toba znajduje się wyspa Samosir. Przez długi czas była ona połączona z resztą kaldery wąskim przesmykiem, który w 1907 roku zlikwidowano, by ułatwić żeglugę. Z 630 km kwadratowymi powierzchni Samosir uznawany jest za największą „wyspę na wyspie”. A żeby było jeszcze ciekawiej, to na samej wyspie znajdują się dwa kolejne jeziora. Mimo niewątpliwej atrakcyjności miejsca, dopiero od ok. 100 lat odwiedzający ją turyści nie mają powodów do obaw. Aż do 1905 roku na Samosir kwitł bowiem… kanibalizm.

#6.



Borobudur w środkowej części Jawy to największa lub przynajmniej jedna z największych buddyjskich świątyń na świecie. Zbudowana jest z kamienia. Powstała w VIII wieku, a od 1991 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Świątynia otoczona jest wieloma tajemnicami. Nie wiadomo, skąd wzięła się jej nazwa, kiedy dokładnie ją zbudowano ani nawet po co lub na czyje polecenie. Już w XI wieku o świątyni w zasadzie zapomniano. Ponownie „odkryto” ją dopiero w 1814 roku, a na początku XX wieku przeprowadzono jej odbudowę (zresztą dość kiepsko, gdyż pozostawiono krzywe mury, które osuwają się pod wpływem tropikalnego deszczu).

#7.



Drużyna Indonezji była pierwszą azjatycką w historii, która wzięła udział w Mistrzostwach Świata w piłce nożnej. Znana wówczas jeszcze jako Holenderskie Indie Wschodnie reprezentacja zdołała zakwalifikować się do głównego turnieju, jednak w 1/8 finału oberwała od Węgier aż 6:0. Co ciekawe, tego samego dnia - w meczu rozpoczętym zaledwie pół godziny później, Polska jak równy z równym walczyła z Brazylią, by ostatecznie ulec 6:5. Wynik spotkania udało się rozstrzygnąć dopiero w dogrywce. 4 bramki dla Polski zdobył Wilimowski, jedną - z karnego - dołożył Scherfke. No ale miało tu być o Indonezji…

#8.



Flaga Indonezji może wydawać się dość znajoma. Wygląda zupełnie jak flaga Polski po odwróceniu o 180 stopni. Taką samą flagę posiada zresztą Monako. Pomiędzy tymi dwiema różnica jest tylko w szerokości. Flaga Indonezji jest szersza, przez co poziome pasy wydają się smuklejsze niż w przypadku węższej flagi Monako. Poza tym jednak nie widać żadnej różnicy.

#9.



Indonezja w lipcu 1976 roku stała się pierwszym krajem rozwijającym się, dysponującym własnym systemem satelitarnym. Należące do telekomunikacyjnego giganta Indosat satelity - nazywane wspólnym imieniem Palapa - umieszczone zostały na orbicie przez Amerykanów. Całkowity koszt projektu oszacowano na ok. 1 miliard dolarów. Projekt Palapa był elementem większego planu, mającego nadać Indonezji światowy blask. W jego ramach postanowiono również m.in. stworzyć nową infrastrukturę transportową, park Taman Mini Indonesia Indah czy powołać narodowego producenta samolotów, Indonesian Aerospace.

#10.



Jednym z obowiązujących w Indonezji tematów tabu jest seks. Narządy płciowe - zarówno męskie, jak i żeńskie - w języku indonezyjskim określa się mianem „kemaluan”, co dosłownie tłumaczy się jako „wstyd” lub „zażenowanie”. Mimo to Indonezyjczycy wykazują się ogromną otwartością na różne płciowe osobliwości. Na swój sposób popularnością cieszą się tzw. banci, czyli mężczyźni ubierający się i zachowujący jak kobiety.

#11.



Indonezyjczycy „całują się” poprzez wąchanie. Wzajemne „obwąchanie” sobie policzków traktowane jest jako standardowe powitanie. W zasadzie jak i u nas - przy czym my bardzo często właśnie staramy się n i e powąchać. W niektórych częściach Indonezji sympatię wyraża się również poprzez pocieranie się nosami. Przy czym z tym ostatnim należy mimo wszystko uważać, bo stąd już niedaleka droga do gry wstępnej.

#12.



Indonezja jest największym na świecie producentem cynamonu, goździków i wanilii. W produkcji gałki muszkatołowej Indonezję wyprzedza jedynie Gwatemala. Na Jawie i Sumatrze powszechnie uprawia się też pieprz, który przywędrował do Indonezji z Indii ok. 600 roku p.n.e. Czarny pieprz powstaje w wyniku zerwania niedojrzałych owoców i pozostawienia ich na słońcu do wysuszenia. Biały pieprz to owoce, które zrywa się dopiero po zakończeniu dojrzewania na roślinie. W Indonezji masowo wytwarza się też olej palmowy, dodawany do ogromnej ilości produktów jako najtańszy tłuszcz.

#13.



Nosorożec jawajski uchodzi za najrzadziej występującego dużego ssaka świata, nie można podziwiać go w żadnym ogrodzie zoologicznym. Ostatnie 40-50 osobników zamieszkuje Park Narodowy Ujung Kulon w Indonezji. Do 2010 roku kilka osobników żyło też w jednym z parków narodowych Wietnamu. Nosorożec jawajski jest krytycznie zagrożony wyginięciem, do czego przyczyniła się tradycyjna medycyna chińska. Według niej sproszkowany róg nosorożca jawajskiego ma ogromną wartość zdrowotną. Wraz za nią pojawiła się wartość czarnorynkowa. Kilogram specyfiku wyceniany jest aż na 30 tys. dolarów, kłusownicy nie mieli więc żadnych zahamowań, by zdziesiątkować populację wyjątkowego zwierzęcia.

#14.



Wyspy Indonezji (oraz niektóre miejsca na Filipinach) zamieszkują charakterystyczne wyraki - nocne ssaki żywiące się głównie owadami, a rozpoznawalne za sprawą swoich gigantycznych, wyłupiastych oczu. Pojedyncze oko wyraka ma rozmiar jego żołądka. Jest tak duże, że nie może obracać się wewnątrz oczodołu. By zrekompensować wyrakom tę niedoskonałość, natura umożliwiła im obracanie głowy aż o 360 stopni. Najbardziej znany jest wyrak upiorny - z ogonem dwukrotnie dłuższym niż tułów. Długie i silne nogi pozwalają wyrakowi upiornemu skakać na dystans nawet 6 metrów.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Oglądany: 33165x | Komentarzy: 12 | Okejek: 163 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało