Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Przesądy z całego świata i ich pochodzenie

63 270  
187   30  
Każdy z nas jest odrobinkę przesądny. Przesądy różnią się w zależności od kraju. Co robić, a czego nie robić, aby uniknąć pecha lub zapewnić sobie szczęście w poszczególnych państwach?

#1. Rosja - puste butelki na podłodze


Stawianie pustych butelek na podłodze przynosi w Rosji szczęście. Według legendy, rosyjscy żołnierze przebywający w Paryżu w XIX wieku stawiali puste butelki po alkoholu na podłodze, żeby zaoszczędzić na rachunku w knajpie - kelner liczył opróżnione butelki stojące na stole i według tego wypisywał rachunek.

#2. Indie - nocny manicure


Obcinanie paznokci w nocy przynosi pecha w Indiach. Ten przesąd wiąże się z tym, że w dawnych czasach ludzie unikali używania ostrych przyrządów w nocy, aby nie zrobić sobie krzywdy w ciemności.

#3. Europa - odpukiwanie w niemalowane drewnoMa to odpędzić pecha, a zwyczaj zaczął się w średniowieczu. Kościoły utrzymywały, że są w posiadaniu kawałka drewna z krzyża, na którym umarł Jezus i namawiały wiernych do pukania w relikwię (za odpowiednią opłatą).

#4. Turcja - żucie gumy po zmroku


Nie wiadomo, skąd wziął się ten przesąd, ale obywatele Turcji nie żują gumy po zmroku, wierząc w to, że zamieni się ona w ciało zmarłej osoby.

#5. Wielka Brytania - mówienie słowa „królik” w pierwszy dzień miesiąca


Jeśli chcesz mieć udany miesiąc, zaraz po obudzeniu w pierwszy dzień miesiąca powiedz „rabbit rabbit”. Jeśli o tym zapomnisz, nic straconego. W ten sam dzień przed pójściem spać powiedz to od końca „tibbar tibbar".

#6. Brazylia - portfel na ziemi


Ten przesąd jest popularny nie tylko w Brazylii, ale i w innych krajach Ameryki Południowej - jeśli położysz portfel na ziemi, pożegnaj się ze stabilizacją finansową.

#7. Serbia - rozlanie wody za plecami


Rozlanie za kimś wody ma przynieść tej osobie szczęście. W Serbii bardzo często rozlewa się wodę za kimś, kto ma egzamin, rozmowę o pracę czy też wyjeżdża w daleką podróż.

#8. Portugalia - chodzenie tyłem


W Portugalii nie powinno się chodzić do tyłu, ponieważ gdy to robisz, diabeł wie gdzie idziesz.

#9. Japonia - ściskanie kciuków na cmentarzu


Idąc przez cmentarz, Japończycy zaciskają kciuki, aby uchronić swoich rodziców od śmierci. W ich języku kciuk oznacza „palec rodzica” i zamykając go w dłoni, chronią swoich najbliższych.

#10. Niemcy - wznoszenie toastu wodą


To bardzo popularny przesąd w Niemczech, który wywodzi się ze starożytnej Grecji. Wznosząc toast wodą, sprowadzimy wielkiego pecha albo nawet śmierć.

#11. Rwanda - kobiety i kozie mięso


Kobiety w Rwandzie nie jedzą koziego mięsa wierząc, że przez to staną się uparte i urosną im włosy na twarzy. Ten przesąd prawdopodobnie wymyślili tamtejsi mężczyźni, żeby mieć dla siebie więcej mięsa.

#12. Rosja - dawanie żółtych kwiatów


Pani w kwiaciarni powie nam, jakie znaczenia ma jaki kwiat i jego kolor, ale mało kto się tym przejmuje. Jednak w Rosji nie wolno obdarowywać nikogo żółtymi kwiatami, ponieważ symbolizują one zdradę, separację albo śmierć.

#13. Korea Południowa - włączony wiatrak na noc


Przesądni Koreańczycy nigdy nie zostawiają włączonego wiatraka, gdy idą spać, ponieważ wierzą, że działanie wiatraka powoduje odwodnienie, hipotermię, a nawet uduszenie.

#14. Turcja - kciuk i Hagia Sophia


Będąc w Hagia Sophia, na pewno zobaczysz długą kolejkę turystów czekającą na to, aby wsadzić kciuk do dziury w ścianie. Jeśli go tam wetkniesz i obrócisz go dookoła zgodnie z ruchem wskazówek zegara, spełnią się wszystkie twoje życzenia.

Oglądany: 63270x | Komentarzy: 30 | Okejek: 187 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

17.07

16.07

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało