Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Te dziewczyny pokazały, czym jest prawdziwa odwaga i dumnie patrzyły kostusze w twarz

37 382  
170   19  
Niezależnie od czasów, zawsze znajdzie się coś, o co trzeba walczyć. I z reguły to młodość jest najodważniejsza.

#1. Antonina Tomaszewska


Wszyscy słyszeli o 25-letniej Emilii Plater, biorącej udział w powstaniu listopadowym w 1830 roku. Jednak okazuje się, że w walkach brała udział jeszcze młodsza dziewczyna, 16-letnia Antonina Tomaszewska. Antonina błyskawicznie nauczyła się jazdy konnej i podstaw używania broni. Mimo swojego wieku nie stała z boku, dobijając zranionych przeciwników. Zawsze stawała na czele i walczyła ile wlezie. Jej odwaga została doceniona, gdy po kilku bitwach awansowano ją na podporucznika. I odtąd wszyscy chcieli ją poznać. Antonina miała pogodną osobowość, nikt nie słyszał, żeby kiedykolwiek narzekała, a do tego wygłaszała rewelacyjne mowy motywacyjne.
Przeżyła powstanie, ale musiała spędzić wiele lat na emigracji. Do kraju powróciła dopiero po amnestii w 1857 roku.

#2. Simone Seguin


Francuzka Simone Seguin miała 14 lat, kiedy zaczęła się II Wojna Światowa. Jej rodzina była niezwykle patriotyczna, ojciec walczył podczas poprzedniej wojny. Dlatego Simone postanowiła, że nie będzie czekać, aż wszystko się skończy. Musi coś zrobić. Jako 18-latka dołączyła do oddziału Wolnych Strzelców i Partyzantów. Złapała za broń i ruszyła walczyć. Żeby zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie, używała fałszywych dokumentów - stała się Nicole Minet. Chociaż początkowo dostawała drobne zlecenia (jeśli kradzież nazistowskiego motoru można nazwać czymś drobnym), to później już brała udział w wysadzaniu mostów. Widok kobiety na froncie nie był codziennością, dlatego gdzie nie poszła, wzbudzała sensację. Od kiedy dziennikarze zrobili jej zdjęcia, które umieszczono na okładce Life, stała się ikoną feminizmu. Do tego została pułkownikiem i oznaczono ją Krzyżem Wojennym. Seguin po wojnie pracowała jako pielęgniarka, a dzisiaj ma już 91 lat.

#3. Claudette Colvin


Claudette Colvin była jedną z wielu osób poszkodowanych przez segregację w Ameryce. Jedną z kobiet znanych z przeciwstawiania się takiemu stanu rzeczy była Rosa Parks, która nie chciała oddać swojego miejsca w autobusie białej osobie i zapoczątkowała przy okazji trwający ponad rok bojkot. Colvin zrobiła to samo, kilka miesięcy wcześniej. W 1955 roku zaledwie 15-letnia Claudette jechała autobusem do domu. Kierowca kazał jej wstać, ale ona się nie zgodziła. Powtarzała, że zapłaciła za bilet i ma prawo podróżować na siedząco. Za żadne skarby nie zamierzała wyjść, chociaż jej kazano. Udało się to dopiero dwóm policjantom, który zakuli ją w kajdanki i aresztowali.

#4. Kate Shelley


Lipiec 1881 roku był dla mieszkańców Honey Creek niezbyt udany. Burza była tak gwałtowna, że umarło już wiele osób i końca nie było widać. Co gorsza, wzbierała rzeka i to była tylko kwestia czasu, zanim most się zawali. Widziała to 15-letnia Kate Shelley z okien swojego domu. Jednej nocy dziewczynka usłyszała, jak zapada się most, zabierając ze sobą pociąg. Wiedziała, że kolejny przyjedzie za moment; jej ojciec pracował dla kolei i był ofiarą rzeki, podobnie jak jej brat. Dziewczynka poleciała zatrzymać pojazd. Drogę oświetlały jej tylko pioruny, a ona musiała wspiąć się po się po 8-metrowych resztkach mostu. Kiedy udało jej się zwrócić na siebie uwagę i pociąg się zatrzymał, Kate pobiegła, żeby pomóc dwóm mężczyznom, którzy utknęli na drzewie. Po tym wyczynie Kate spędziła w łóżku trzy miesiące. W nagrodę dostała pół beczki mąki i dużo węgla, co dla ubogiej rodziny Shelley było wyjątkowo cenne. Nowy most, w uznaniu zasług młodej bohaterki, nazwano jej imieniem. W następnych latach dodatkowo otrzymała złoty zegarek, stypendium, gotówkę zebraną przez lokalną gazetę, a także wiele propozycji matrymonialnych.

#5. Tamar


Urzędująca w XII wieku Tamar nie miała łatwego życia. Jeszcze jako dziecko została władczynią Gruzji, a fakt, że była kobietą, jej w tym nie pomagał. Mimo wielu wrogów postanowiła robić swoje i rozprawiać się z tymi, którzy chcieli ją zdetronizować. Chcąc zjednać sobie poddanych i móc jednocześnie przeprowadzić swój plan, początkowo szła na pewne kompromisy - pozwoliła sobie wybrać męża. Ale po poznaniu go zrozumiała, że nie da rady, pogoniła go i odtąd była zbrojnie nękana przez niedoszłego męża. Szybko się z nim uporała.
Tamar dowodziła swoją armią, która świetnie podbijała kolejne tereny. Jednak wiedziała, że samym mordobiciem potężnego państwa nie zbuduje, więc dbała o to, żeby ludzie mieli dostęp do edukacji i sztuki. Jej rządy nazywane są „złotą erą Gruzji”, bo nigdy wcześniej ani nigdy później w kraju nie było tak dobrze. Więcej o Tamar poczytasz klikając tutaj.

#6. Malala Yousafzai


Wówczas 11-letnia pakistańska dziewczynka założyła bloga, gdzie pod pseudonimem Gul Makai opowiadała o życiu, jakiego w naszym świecie sobie nie wyobrażamy. Opisała talibów dążących do pozbawienia kobiet możliwości edukacji, zabraniających telewizji i muzyki, nieposłusznych karząc podczas publicznych egzekucji. Do tego chwaliła zachodni styl życia. Kiedy z rąk talibów odbito dolinę, w której Malala mieszkała, stała się bohaterką. Ale nie dla wszystkich. W ramach zemsty w 2012 roku dziewczynkę postrzelono w głowę i szyję. Talibowie byli dumni z przeprowadzonego zamachu. Ale wszystko na nic, bo Yousafzai przeżyła i jej walka o prawa kobiet trwa. W 2014 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Była to tylko jedna z wielu nagród, którymi ją obsypano.

Oglądany: 37382x | Komentarzy: 19 | Okejek: 170 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało