Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Trzy niezwykłe karabiny z niesamowitą historią

69 242  
277   68  
Trzy karabiny, trzy różne historie, ale każda z nich jest na swój sposób niezwykła i niepowtarzalna. Jeden z nich jest najdroższym sztucerem na świecie, dwa pozostałe niewprawne oko mogłoby uznać za złom, a są niezwykłymi okazami znalezionymi przypadkiem na odludziu.

Najdroższy sztucer świata


Wyprodukowany w VO Vapen AB ze Szwecji, pięknie zdobiony z grawerunkiem o niespotykanych w broni detalach. Ma powstać jedynie 5 egzemplarzy, cena "sklepowa" to 820 000 dolarów za sztukę, ale można się domyślać, że na kolekcjonerskim rynku wtórnym szybko poszybuje w górę.


Każda broń tego producenta oparta została o opatentowany system szybkiego rozkładania i wymiany lufy, dzięki temu kupując sztucer z zestawem luf można strzelać z niego nabojami różnych kalibrów.


Zdobienia tego sztucera nawiązują do arabskich tradycji związanych z sokolnictwem. Broń przyozdabiają wizerunki sokoła wędrownego i raroga zwyczajnego.


Ośmiokątną lufę wykonano ze stali damasceńskiej. Do zrobienia osady użyto drewno orzechowca.


VO Vapen corocznie wypuszcza limitowane serie sztucerów w wydaniach Limited Editions, Exclusive Collections i Tailor Made Rifles, które trafiają do odbiorców z rodzin królewskich na całym świecie.


Wśród odbiorców wyrobów firmy są szejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan z rodziny królewskiej Abu Zabi czy król Szwecji Karol XVI Gustaw.




























Karabin pamiętający podbój Dzikiego Zachodu


W listopadzie 2014 roku w Parku Narodowym Wielkiej Kotliny w Nevadzie pracownicy parku dokonali niezwykłego odkrycia. W cieniu drzewa, oparty o pień, tak jak dekady temu zostawił go właściciel, spoczywał karabin dwutaktowy Winchester Model 1873. Kto wie co widział i czego doświadczył ten egzemplarz karabinu, któremu nadano miano "karabinu, który podbił Zachód".


Nie udało się ustalić kto i kiedy zostawił tu karabin. Co spowodowało, że do tego doszło. Czy właściciel tu zginął? Czy musiał opuścić to miejsce w pośpiechu? Na podstawie widocznego numeru seryjnego udało się jedynie ustalić, że ten egzemplarz wyprodukowano i wysłano od producenta w 1882 roku. Nie wiadomo komu go sprzedano i dokąd wysłano.


Karabin spędził wiele dziesięcioleci wystawiony na kaprysy pogody - deszcz, śnieg, duże zmiany temperatury pustynnego parku. Lufa jest przerdzewiała, a drewno wyschnięte i niemal doszczętni zniszczone. Winchester został zachowany w stanie w jakim go znaleziono, został zakonserwowany i wystawiony na ekspozycji podczas obchodów 30-lecia otwarcia parku w 2016 roku.


Winchester 1873 był doskonałym karabinem i cieszył się dobrą opinią. W latach 1873-1916 wyprodukowano ponad 760 000 egzemplarzy. Dziś na aukcjach osiągają ceny nawet do 10 000 dolarów. W 1882 roku taki karabin kosztował 25 dolarów.

Stary sztucer ze sprawną lunetą


Ostatni sztucer jest niejako tłem dla głównego bohatera ostatniej historii - lunety. Wybierając się na polowanie w góry trzeba być przygotowanym na wszelkie niespodzianki, od nagłego spotkania z niebezpiecznym zwierzęciem, po gwałtowne zmiany pogody. Takie wydarzenia mogą czasem spowodować zagubienie broni.

Ale w przypadku Johna Sveena scenariusz był dużo mniej dramatyczny. Po prostu myśliwy podczas polowania w szwedzkich górach zmęczył się, przysiadł na odpoczynek, a następnie wstał, aby kontynuować polowanie... zapominając odłożonego na bok sztucera z lunetą Zeiss. Dziewięć lat po tym wydarzeniu jego kolega Knut Øyjorda odnalazł jego broń w górach, tam gdzie zostawił ją właściciel. Drewniana kolba wyblakła, wyschła i skruszała, metalowe części kompletnie przerdzewiały. Ale okazało się, że zeissowska luneta przetrwała ten pobyt na łonie natury niemal w nienaruszonym stanie. John odesłał lunetę do serwisu w Wetzlar, gdzie stwierdzono, że nie straciła swoich właściwości i nadaje się do dalszego użytku.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5.
5

Oglądany: 69242x | Komentarzy: 68 | Okejek: 277 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.04

17.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało