Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 rzeczy, których (raczej) nie wiedzieliście o nietoperzach

53 863  
199   19  
Nietoperze - buszujące po nocach, latające ssaki - raczej nie kojarzą się dobrze. Bliskie spotkanie z nimi to coś, czego większość ludzi wolałaby uniknąć. Czy słusznie?

#1.


Ssaki z założenia nie zostały stworzone do latania. Większość potrafi co najwyżej szybciej lub wolniej spadać, skąd do kontrolowanego lotu mimo wszystko jeszcze daleka droga. Jedyny wyjątek stanowią właśnie nietoperze - to jedyne ssaki, które natura wyposażyła w umiejętność aktywnego latania. Radzą sobie z tym doskonale, do orientacji w przestrzeni wykorzystując echolokację - odbijane od przeszkód ultradźwięki.

#2.


Latanie po nocy to niejedyna aktywność, którą mają do zaoferowania nietoperze. Te żyjące np. w Meksyku mają miłe hobby - zapylają agawy. Gdyby nie nietoperze zatem, tequilę robilibyśmy chyba z kaktusa… Z kolei nieco dawniej z odchodów nietoperzy, wykorzystując wysoką zawartość azotanów, wytwarzało się… proch strzelniczy. Oczywiście nie był to pierwszy wybór - do tak specyficznej kreatywności zmusiły żołnierzy braki normalnych zapasów.

#3.


Większość nietoperzy żywi się głównie owadami - choć są i takie gatunki, które nie pogardzą dobrą rośliną czy owocem. Trzy kolejne, bytujące w Ameryce Południowej, wolą krew. Najbardziej istotny jest jednak ten pierwszy wybór - przetrzebienie populacji nietoperzy powoduje gwałtowny wzrost obecności owadów, a w konsekwencji poważne straty np. dla rolnictwa (czego doświadczyli chociażby Anglicy w 2008 roku).

#4.


Niestety wcale nie tak łatwo namówić nietoperze do współpracy - o czym przekonali się Amerykanie pod koniec lat 20. XX wieku. Na jednej z wysp Florida Keys wznieśli wieżę, którą wypełnili nietoperzami, licząc, że te odwdzięczą się za nowy dom zeżarciem doskwierających w tym miejscu komarów. Wszystkie osobniki, co do sztuki, dały nogę (skrzydło?) przy pierwszej okazji i nigdy nie wróciły. Niewdzięczność!

#5.


Wyjątek wśród wyjątków, acerodon grzywiasty to jeden z największych nietoperzy na świecie. Rozpiętość jego skrzydeł sięga nawet 170 cm! Gatunek ten nie posiada jednak zdolności echolokacji - wykorzystuje w zamian doskonały wzrok i węch. Żywi się owocami, które jest w stanie wyczuć lub wypatrzeć z naprawdę dużych odległości, często przemierzając po posiłek nawet ponad 40 kilometrów. Żyjący na Filipinach acerodon jest zagrożony wyginięciem.

#6.


„Bat bomb” to kolejny wynalazek amerykańskiego przemysłu zbrojnego. Stworzona w USA bomba składała się z licznych nietoperzy w stanie hibernacji, do których przymocowane były zapalniki. Po zrzuceniu w odpowiednim miejscu, nietoperze rozpraszały się w promieniu do 60 kilometrów, zasiedlając strychy i dachy. Po upływie określonego czasu aktywowały się zapalniki, wzniecając rozległe pożary na wrogim terytorium. Obrońcy praw zwierząt nie byli zachwyceni ideą.

#7.


Być może to ostatnia rzecz, którą chcielibyście wiedzieć o nietoperzach, niemniej jednak warte odnotowania są obserwacje chińskich naukowców, którzy stwierdzili, że nietoperze… uprawiają seks oralny - i to całkiem często. Stanowi on dodatek do tradycyjnej kopulacji (o ile kopulację wisząc na gałęzi z głową w dół można uznać za tradycyjną) i przedłuża stosunek.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5

Oglądany: 53863x | Komentarzy: 19 | Okejek: 199 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało