Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

16 dowodów na to, że Japonia jest pełna niespodzianek

57 902  
290   24  
Japonia to jeden z najbardziej ekstrawaganckich krajów na świecie. Długie godziny pracy, daleko rozwinięta technologia, tradycje i religia mają ogromny wpływ na to, że mieszkaniec Kraju Kwitnącej Wiśni jest człowiekiem kompletnie odmiennym od przeciętnego Europejczyka.

#1. Wspólne urodziny

Kliknij i zobacz więcej!

15 listopada jest magicznym dniem dla małych urwisów w wieku 3, 5 i 7 lat. Tego dnia Japończycy obchodzą święto "Shiti-Go-San", dosłownie "Trzy-Pięć-Siedem", ponieważ uważają, że cyfry te symbolizują bardzo ważne etapy w dojrzewaniu każdego dziecka.

#2. Tokio - najbezpieczniejsza metropolia na świecie

Kliknij i zobacz więcej!

Ośrodek badań Economist Intelligence Unit opublikował całkiem niedawno rezultaty badań na temat bezpieczeństwa w wielkich miastach. Na końcowy wynik wpływ miała liczba mieszkańców, infrastruktura, poziom bezpieczeństwa, świadczenia socjalne itp. W rankingu na pierwszym miejscu znalazło się Tokio, drugi był Singapur, a trzecia Osaka, kolejne miasto w Japonii.

#3. Instrukcje obsługi

Kliknij i zobacz więcej!

W Japonii, praktycznie na każdym kroku, można natknąć się na instrukcję obrazkową z dokładnym opisem, jak zachowywać się w danej sytuacji. Dla potrzeb turystów większość takich tabliczek i wywieszek jest także tłumaczona na język angielski.

#4. Poranna gimnastyka

Kliknij i zobacz więcej!

Uczniowie oraz spora część pracowników biurowych zaczynają dzień zajęć/pracy od porannej gimnastyki.Ta piękna, świecka tradycja narodziła się w Japonii w 1928 roku. Ma na celu nie tylko poprawę kondycji fizycznej, ale także zbliżenie do siebie ludzi pracujących i przebywających przez sporą część dnia w swoim towarzystwie.

#5. Premium Piątek

Kliknij i zobacz więcej!

Tak, Japończycy są przepracowani. Pracują nawet po kilkanaście godzin dziennie. W związku z tym rząd wprowadził ideę "Piątku Premium" ("Premium Fridays"), która głosi, że w ostatni piątek miesiąca można wyjść z pracy po zaledwie kilku godzinach. Gdy przepracowani Japończycy przecierali jeszcze przemęczone oczy ze zdziwienia, piękny przykład dał Minister Finansów, Hiroshige Seko - który wyszedł z pracy wcześniej i poszedł grać w curling.

#6. Firmy z ponad tysiącletnimi tradycjami

Kliknij i zobacz więcej!

Prawa majątkowe w Japonii należą do najsurowszych na świecie, co umożliwia firmom rodzinnym przetrwać setki, a nawet i ponad tysiąc lat. Takim przykładem jest Hoshi Ryokan - hotel założony w 717 roku przez buddyjskiego mnicha Taichō we wsi Awazu, który uważany jest za najstarszy hotel na świecie.

#7. Zwierzęce sanktuaria

Kliknij i zobacz więcej!

W prefekturze Miyagi na wyspie Honsiu mieści się wioska Zao Fox. W wiosce tej żyje na wolności sześć gatunków lisów, które, według wierzeń mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni, mają mistyczne moce lub są posłańcami bogini Inari. Dorośli turyści za jedyne 100 jenów (około 3,5 PLN) mogą zakupić jedzenie i samodzielnie (ale nie "z ręki") karmić chytrą zwierzynę.

#8. Błyskawiczna naprawa dróg

Kliknij i zobacz więcej!

W 2014 roku na drodze w Fukuoce pojawiła się gigantyczna dziura, głęboka aż na 14 metrów. Zapadnięcie się ziemi to najprawdopodobniej skutek drgań od linii metra, która przebiega nieopodal tego skrzyżowania. Trudno w to uwierzyć, ale Japończycy uporali się z tą dziurą w 48 godzin, a zdjęcia z "przed" i "po" widział chyba każdy internauta.

#9. BHP, ostrożność i szacunek dla innych na placu budowy

Kliknij i zobacz więcej!

Pracownicy drogowi, przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, mają w obowiązku upewnić się, że nikomu ani niczemu w okolicy nie stanie się krzywda. Samochód zaparkowany obok wykopu troskliwie zabezpieczyli folią.

#10. Maksymalny komfort na minimalnej przestrzeni

Kliknij i zobacz więcej!

Japończycy zazwyczaj żyją w małych, ale schludnie i ekonomicznie urządzonych mieszkaniach. Ciekawostką jest ostatni trend architektoniczny, który zakłada... zlew na balkonie. Ten zabieg ma ułatwić i uprzyjemnić troskliwą opiekę na roślinami.

#11. Przywiązanie do szczegółów

Kliknij i zobacz więcej!

...nawet, gdy mowa jest o płytach zabezpieczających kanały ściekowe. Niektóre okazy można by spokojnie podziwiać w muzeum.

#12. Shinkansen

Kliknij i zobacz więcej!

Spóźnianie się do pracy czy też do szkoły jest bardzo źle postrzegane przez przełożonych, tak jak i przez kolegów z pracy. W celu eliminacji tychże spóźnień pomaga pociąg-pocisk, czyli szybka kolej, Shinkansen. Pociąg mknie przez centrum miasta nawet z prędkością do 320 kilometrów na godzinę.

#13. System alarmowy w telefonach komórkowych

Kliknij i zobacz więcej!

Od dłuższego czasu w Japonii obowiązuje system J-Alert, który umożliwia władzom powiadomienie szerokiej rzeszy obywateli poprzez media i system nagłaśniający na ulicach. Od niedawna Japończycy mogą skorzystać także z powiadomień SMS. System wbudowany jest obowiązkowo w każdy przenośny telefon i umożliwia lokalnym władzom przesłanie wiadomości swoim obywatelom w ciągu 4-20 sekund.

#14. Różnorodność jedzenia

Kliknij i zobacz więcej!

Owoce morza, ośmiornice, ryby fugu, naleśniki okonomiyaki - w Japonii można zjeść praktycznie wszystko co zakazane i niedostępne w innych krajach. Dla fanów LEGO Japończycy mają cały wachlarz gotowych produktów spożywczych (np. frytki), które kształtem przypominają klocki. Spokojnie, smakują jak normalne jedzenie...

#15. Mukimono

Kliknij i zobacz więcej!

Mukimono to japońska sztuka rzeźbienia w warzywach i owocach. Każdy region w Kraju Kwitnącej Wiśni ma swój produkt przewodni, który jest namiętnie dopracowywany przez lokalnych artystów.

#16. Pasta do zębów lecząca ubytki

Kliknij i zobacz więcej!

Japoński naukowiec Kazue Yamagashi opracował skład pasty do zębów, która może w krótkim czasie i zupełnie bezboleśnie uzupełnić ubytek w zębie lub "załatać" niewielką dziurę. Substancja zawarta w paście wtapia się w pęknięte szkliwo zęba. Już po trzech minutach krystalizuje się i sztuczna materia na stałe przylega do naturalnej struktury szkliwa.

Oglądany: 57902x | Komentarzy: 24 | Okejek: 290 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało