Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 ciekawostek o mięśniach w ludzkim ciele

88 724  
286   50  
Wszyscy rodzimy się z takim samym zapasem mięśni, który musi wystarczyć nam na całe życie. Czy umrzemy, mając sylwetkę Schwarzeneggera czy raczej Barcisia, zależy wyłącznie od tego, jak rozwiniemy nasz „zestaw startowy”.

#1.


Ludzkie mięśnie potrafią jedynie ciągnąć, nie są w stanie pchać. Kiedy wydaje nam się, że popychamy jakiś przedmiot, podstawę i tak stanowią mięśnie ciągnące łokcie w odpowiednim kierunku. A gdyby - teoretycznie - udało nam się namówić wszystkie mięśnie do wspólnej pracy, jednocześnie i w tym samym kierunku (oraz zwrocie), pociągnięcie 25-tonowej ciężarówki z załadunkiem nie powinno stanowić większego problemu.

#2.


Naukowcy z Teksasu zdołali wyprodukować sztuczne włókna mięśniowe z… żyłki i nici, uzyskując przy tym zdumiewające efekty. Okazało się, że takie „mięśnie” odznaczają się ponad 100-krotnie większą wytrzymałością od naturalnych.

#3.


W ludzkich palcach nie występują żadne mięśnie. Za to, że jednak nie zwisają bezwiednie, odpowiadają ścięgna i więzadła, którymi palce połączone są z mięśniami znajdującymi się wewnątrz dłoni. Ogółem ludzkie ciało zawiera zaś od 650 do… 50 miliardów mięśni. Wszystko zależy od tego, kto i w jaki sposób liczy.

#4.


Jeden z powszechnych mitów głosi, że zachmurzenie się wymaga użycia 43 mięśni, podczas gdy uśmiech tylko 17 - co ma być dowodem na to, że bycie optymistą jest mniej męczące. Nie do końca. Każdy człowiek w nieco inny sposób przejawia zmartwienie czy radość. Każdy indywidualny wyraz twarzy jest inny, a więc nie sposób też określić jednoznacznie liczby zaangażowanych weń mięśni. Ale z pewnością uśmiechać się warto!

#5.


Aktywności fizycznej nie sposób zastąpić czymkolwiek innym. Jednak wyobrażania sobie, że coś robimy, także przynosi pewne efekty. Mimo że mięśnie się przy tym nie angażują, to jednak mózg wciąż wyrabia w sobie pewien nawyk, ucząc się chociażby, które mięśnie należy aktywować kiedy przyjdzie do faktycznego wykonania działania.

#6.


Skurcze mięśni odpowiadają za generowanie nawet 85% ciepłoty ciała. To dlatego każdy praktycznie ruch rozgrzewa - i dlatego wychładzamy organizm podczas spoczynku. Również z tego powodu, kiedy zmarzniemy, zaczynamy drżeć. W ten sposób organizm próbuje zapobiec dalszej utracie ciepła i trochę się rozgrzać.

#7.


Ludzkie ucho nie jest zdolne do słyszenia częstotliwości poniżej 20 Hz. Gdyby było, możliwe stałoby się usłyszenie ruchów własnych mięśni. Zdarzają się też zaburzenia słuchu, przy których człowiek słyszy nawet ruchy własnych gałek ocznych - jak tarcie papierem ściernym o drewno.

Źródła: 1, 2, 3

Oglądany: 88724x | Komentarzy: 50 | Okejek: 286 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało