Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 niesamowitych ciekawostek o ludzkich oczach

84 187  
331   61  
Mówią, że oczy to zwierciadło duszy. A to tylko początek ogromu ich niezwykłych właściwości.

#1.

Jeszcze 10 tysięcy lat temu wszyscy ludzie na Ziemi mieli brązowe oczy. Było tak do czasu, kiedy gdzieś w rejonie Morza Czarnego pojawiła się mutacja genetyczna, która sprawiła, że zaczęły występować oczy niebieskie. Dzisiaj rzecz wygląda jeszcze inaczej - bo brązowe oczy pod spodem są niebieskie, przykrywa je pigment, który można laserowo usunąć i na trwałe zmienić kolor oczu.

#2.


Jedną z metod oceny uszkodzenia mózgu jest tzw. próba Barany’ego. Polega ona na wlewaniu do ucha pacjenta ciepłej oraz zimnej wody i obserwowaniu ruchów gałek ocznych. Kiedy do przewodu usznego dostanie się woda zimna, oczy powinny podążyć w przeciwnym kierunku, w stronę drugiego ucha. Kiedy wlana będzie woda ciepła, oczy powinny zwrócić się w kierunku tego samego ucha.

#3.


W oczach zobaczyć można nie tylko duszę - można też… nowotwór. Efekt czerwonych oczu na zdjęciach to typowa przypadłość starszych fotografii. Ciocia, wujek, babcia i dziadek wyglądający jak zombie i straszący z kart rodzinnych albumów - ot, historia. Na swój sposób ciekawie robiło się wtedy, kiedy tylko jedno oko na twarzy zwróconej wprost do obiektywu przyjmuje czerwony kolor. To oznaka prawdopodobnego nowotworu oka - na szczęście uleczalnego w 95% przypadków.

#4.


Mężczyźni rozróżniają zwykle trzy kolory - biały, czarny i kolorowy. Kierowcy radzą sobie dodatkowo jeszcze z kilkoma. Kobiety z kolei widzą ich tysiące, dziesiątki, setki tysięcy - a co gorsza, potrafią nazwać każdy odcień i jeszcze dziwią się, że ich mężczyźni nie mają bladego pojęcia, o czym jest dyskusja. Panowie, to jeszcze nic! Istnieją kobiety wyposażone w pewną mutację genetyczną, która sprawia, że rozróżniają aż 100 milionów kolorów. Na szczęście to tylko 2% kobiet, czyli jedna na pięćdziesiąt. Ryzyko nie jest duże, ale - panowie - strzeżcie się.

#5.


Dlaczego piraci nosili czarną przepaskę na jednym oku? Wcale nie po to, żeby wyglądać groźniej. Rzecz wynikała z czysto praktycznych względów. Jedno oko przyzwyczajone było do widzenia w ciemności - drugie do światła dziennego. Zdolność szybkiej adaptacji przydatna była bardzo często - podczas schodzenia pod pokład i wracania na górę. Nie trzeba chyba dodawać, że w grę raczej nie wchodziło pstryknięcie włącznika światła.

#6.


Zakres częstotliwości rejestrowanych przez ludzkie oko jest duży - ale i tak stanowi tylko niewielki wycinek otaczającego nas świata. Nie jesteśmy w stanie dostrzec na przykład części kolorów (i nie, nie mówię tu o mężczyznach, tylko o ludziach ogólnie). To tzw. niemożliwe kolory (bądź kolory zakazane), które widoczne są dla ludzkiego oka tylko w szczególnych okolicznościach.

#7.


Spróbujcie wolno przesunąć wzrokiem na przykład po przeciwległej ścianie. Ale tak powoli, płynnie… nic z tego. Ludzkie oko tak nie potrafi. Gałka oczna wykonuje gwałtowne ruchy, zrywy, przemieszczając się do oczekiwanego miejsca najszybciej jak to możliwe. Jest jednak jeden wyjątek, który pozwala oszukać wzrok - kazać mu podążać za przemieszczającym się obiektem.

Źródła: 1, 2, 3
2

Oglądany: 84187x | Komentarzy: 61 | Okejek: 331 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.04

24.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało