Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Lee Miller - kobieta, która karierę modelki zamieniła na los korespondenta wojennego

38 768  
213   17  
Życie Lee Miller było pełne mocnych i przełomowych epizodów. W wieku siedmiu lat została zgwałcona przez przyjaciela rodziny i zakażona rzeżączką. W wieku 19 lat rozpoczęła karierę modelki. Dwudziestodwuletnia Lee stała się muzą legendarnego fotografa o pseudonimie Man Ray (Emmanuel Rudnitzky). Jej portret namalował sam Pablo Picasso. Kiedy Miller pozowała do zdjęcia w łazience Adolfa Hitlera, miała 38 lat. Takie życie...

Kliknij i zobacz więcej!

#1. Dwie Niemki wśród ruin w Kolonii, 1945 r. Fot: Lee Miller.

Kliknij i zobacz więcej!


#2. Dziewczyna w służbie armii francuskiej. Paryż, Francja, 1944 r. Fot: Lee Miller.

Kliknij i zobacz więcej!


#3. Modelka na tle zbombardowanego Londynu, 1940 r. Fot: Lee Miller.

Kliknij i zobacz więcej!

Lee Miller urodziła się w Nowym Jorku i tam rozpoczęła całkiem udaną karierę modelki. Następnie udała się do Paryża, gdzie zaczęła fotografować, ucząc się od słynnego Mana Raya. Wówczas też zainteresowała się surrealizmem - w tym okresie poznała takie sławy jak Pablo Picasso, Paul Éluard i Jean Cocteau. W czasie II wojny światowej mieszkała w Londynie, mimo próśb przyjaciół, by powróciła do bardziej bezpiecznej Ameryki. Rozpoczęła też karierę jako oficjalny fotograf wojenny Vogue, pokazując na fotografiach istotne wydarzenia, takie jak bombardowanie Londynu, wyzwolenie Paryża czy okropności obozów koncentracyjnych w Buchenwaldzie i Dachau.

#4. Córka mera Lipska. Cała rodzina popełniła samobójstwo 30 kwietnia 1945 roku, gdy wojska amerykańskie wkroczyły do miasta. Fot: Lee Miller.

Kliknij i zobacz więcej!


#5. Lekarze w szpitalu polowym w Normandii, 1944 r. Fot: Lee Miller.

Kliknij i zobacz więcej!


#6. Studentka Wydziału Prawa, Paryż, Francja, 1944 r. Fot: Lee Miller.

Kliknij i zobacz więcej!

Na zdjęciach Lee Miller pojawiają się przeważnie kobiety. Były na pierwszym planie, gdy Miller wykonywała jeszcze fotografie na zlecenie magazynów mody. Kobiety są także głównymi bohaterkami jej zdjęć z czasów II wojny światowej. Lee Miller zaliczana jest do dwudziestki fotografów, którzy wnieśli największy wkład do fotoreportażu z tamtych niebezpiecznych czasów. Po 1945 roku "przez chwilę" pracowała dla paryskiego Vogue, a następnie przeprowadziła się do Anglii. Na Wyspach Brytyjskich zrezygnowała z czynnej pracy z powodu silnego zespołu stresu pourazowego, którego nabawiła się jeszcze jako fotoreporterka wojenna.

#7. Anna Leska, pilot z Polski. Berkshire, Anglia, 1942 r. Fot: Lee Miller.

Kliknij i zobacz więcej!


#8. Francuzka oskarżona o kolaborację z Niemcami. Francja, 1944 r. Fot: Lee Miller.

Kliknij i zobacz więcej!


#9. Kobiety - oficerowie ATS zdejmują mundury. 1944 r. Fot: Lee Miller.

Kliknij i zobacz więcej!


#10. Lee Miller w wannie Adolfa Hitlera. Fot: David Scherman / Lee Miller.

Kliknij i zobacz więcej!

Najbardziej znanym zdjęciem Lee Miller jest fotografia w łazience Hitlera. To zdjęcie zostało zrobione w 1945 roku w Monachium. Aparat trzymał jej kolega - David Sherman, natomiast kompozycja zdjęcia została w całości zaaranżowana przez Lee Miller. Na skraju wanny umieściła portret Adolfa Hitlera, kiczowatą statuę po drugiej stronie łazienki, a na podłodze ustawiła brudne, żołnierskie buty. W tym obuwiu Lee Miller wcześniej tego samego dnia odwiedziła obóz koncentracyjny w Dachau. Brud na dywanie - to brud z obozu koncentracyjnego.

#11. Zmęczona pielęgniarka w 44. szpitalu ewakuacyjnym, Normandia, Francja, 1944 r. Fot: Lee Miller.

Kliknij i zobacz więcej!


#12. Zmęczona matka i syn czekają na transport. Luksemburg, 1945 r. Fot: Lee Miller.

Kliknij i zobacz więcej!

Od czasu do czasu jeszcze robiła zdjęcia (np. do biografii Pablo Picasso napisanej przez jej drugiego męża Ronalda Penrose'a), ale tak naprawdę czas dzieliła pomiędzy jedynego syna, Antony'ego i swoje nowe hobby - gotowanie. Wciąż dręczyły ją koszmarne wspomnienia z wojny, a zwłaszcza obrazy z obozów koncentracyjnych. Miała nawrót depresji, kiedy brytyjskie służby bezpieczeństwa MI5 podejrzewały ją o szpiegostwo na rzecz Sowietów. Lee Miller zmarła w wieku 70 lat na raka.

#13. Bezdomne dziewczęta w Budapeszcie, Węgry, 1946 r. Fot: Lee Miller.

Kliknij i zobacz więcej!


#14. Kobiety w maskach ochronnych. Londyn, Anglia, 1941 r. Fot: Lee Miller.

Kliknij i zobacz więcej!


#15. Irmgard Seefried, śpiewaczka operowa, wykonuje arię z "Madame Butterfly" w Wiedeńskiej Operze. Wiedeń, Austria, 1945 r. Fot: Lee Miller.

Kliknij i zobacz więcej!


#16. Lee Miller w stalowym hełmie, specjalnie wykonanym, aby mogła korzystać z aparatu fotograficznego na linii frontu. Fotograf nieznany. Normandia, Francja 1944 r.

Kliknij i zobacz więcej!

2

Oglądany: 38768x | Komentarzy: 17 | Okejek: 213 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało