Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

9 potwornickich ciekawostek o piorunach

79 192  
278   56  
Czy Bóg jest sprawiedliwy? Gdzie burze występują najczęściej? Czy poza Ziemią też można zostać porażonym przez błyskawicę?

#1. Panowie, nie ma lekko


Wydawać by się mogło, że natura jest dla nas okrutna i niesprawiedliwa. Nic bardziej mylnego, drodzy panowie! Kobiety są rażone piorunami przeważnie w trakcie wykonywania codziennych obowiązków, a panowie w swoim czasie wolnym. Przyczyną takiego obrotu sprawy jest to, że mężczyźni o wiele chętniej podejmują ryzykowne działania (poprzedzone często słowami "potrzymaj mi piwo" lub "ja nie zrobię?", czy też "no to patrz"). Panowie po prostu pchają się w tarapaty.

#2. Nieduże miasto


Źródła nie są spójne. Najniższe średnie roczne podawane w publikacjach naukowych to 6000 ofiar śmiertelnych, jednak częściej przyjmuje się, że rzeczywista ilość ofiar przekracza 20 tysięcy. Ciekawsza statystyka dotyczy osób rannych w wyniku porażenia piorunem, a jest to nawet ćwierć miliona osób rocznie.

#3. Pogoda stabilna


Nietypowa pogoda spowodowana jest splotem kilku czynników. Okolica pokryta jest obszernymi rozlewiskami i bagnami, które wydalają z siebie duże ilości metanu.Ten unosi się w górę i trafia na masy powietrza schodzące od strony Andów. Ciężkie chmury zasilane metanem to doskonała pożywka dla wyładowań atmosferycznych. Burze nad Maracaibo są tak silne, że widoczne są nawet z 400 km. Od wieków służyły załogom statków za punkt orientacyjny.

#4. Podwaliny kserografii


Figury Lichtenberga mogą swoim kształtem kojarzyć nam się z układem nerwowym, czy po prostu niezwykle rozszczepionym drzewkiem. Lichtenberg, niemiecki fizyk, jako pierwszy zajął się badaniem tego zjawiska. W XVIII wieku stworzył bardzo silne źródło elektryczności i badał w jaki sposób wyładowania przemieszczają się po izolatorze. Żeby zarejestrować to co się dzieje, na powierzchnię izolatora wysypywał różnego rodzaju sproszkowane substancje. Kolejnym genialnym pomysłem było umieszczenie kartki papieru między izolatorem a proszkiem. W miejscach wyładowania elektrycznego na kartce pojawiał się wypalony ślad. Ciekawostką jest to, że właśnie ten sposób badania wyładowań elektrycznych dał zaczątek kserografii i dalej - drukowi.

#5. Grali na wyjeździe


30 osób zostało rannych, 11 zawodników z tej samej drużyny zginęło. Drużyna gospodarzy wyszła z tego bez szwanku.

#6. Bóg sprawiedliwy


Wydawać by się mogło, że Bóg jest wielce niesprawiedliwy, ktoś krzyknie, że w ogóle nie istnieje. Jak jednak tłumaczyć sprawiedliwość wymierzoną projektantom i konstruktorom, którzy postanowili stworzyć Jezusa ze styropianu przytwierdzonego do stalowej ramy? To się nie mogło udać. Gromowładny widział, konstruktorzy nie.

#7. Siii...


Temperatura powierzchni Słońca to około 5,5 tysiąca stopni Celsjusza. Piorun to ciepełko rzędu nawet 30 tysięcy stopni.

#8. Burze pyłowe


Zjawisko czasem nazywane jest "burzą pyłową". Naukowcy nie są zgodni co do mechanizmu stojącego za powstawaniem tych wyładowań. Najczęściej mówi się o tym, że cząsteczki wydobywające się z wulkanu pocierają się o siebie tworząc potencjał elektryczny, i/lub ten potencjał powstaje w trakcie rozpadania się ww cząsteczek.

#9. Po prostu kosmos


Wiemy, że na takie burze można natrafić w trakcie spaceru po Marsie, Jowiszu, Wenus i Saturnie. Są to burze pyłowe (piaskowe) i potrafią mieć o wiele większy zasięg i silniejszy przebieg niż te znane z trzeciej planety od Słońca. Na Marsie burza potrafi pokryć całą planetę i trwać nawet więcej niż 100 dni.

Zobacz też, co działo się w poprzednim odcinku

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 9b,

Oglądany: 79192x | Komentarzy: 56 | Okejek: 278 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało