Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Systemy nawigacji satelitarej, czyli nie taki GPS jedyny, jak go malują

34 771  
185   59  
O idei powstania, działaniu oraz o pierwszym systemie nawigacji satelitarnej - GPS - pisaliśmy w poprzedniej części. Jednak system GPS nie jest jedynym systemem nawigacji satelitarnej. Dla wielu nawigacja satelitarna = GPS, a tymczasem istnieją również inne systemy nawigacji, o których być może nie wiedziałeś, bojowniku.

#1. Są też inni



Inne państwa szybko zorientowały się, że państwo, które chce uchodzić za potężne, nie może polegać na technologiach innego kraju. Ma to szczególne znaczenie w obecnych czasach, gdzie wojsko bez nawigacji satelitarnej właściwie nie istnieje na polu walki. Liczenie natomiast, że kraj taki jak USA w czasie wojny będzie udostępniał sygnał GPS swoim wrogom jest - delikatnie mówiąc - trochę naiwne. Tak więc jak nietrudno się domyślić, pierwszą konkurencję dla GPS-a zaczęli stwarzać, a jakże, Rosjanie.

#2. GLONASS



GLONASS - rosyjski system nawigacji satelitarnej. Oczywiście nazwa to skrót od słów Глобальная навигационная спутниковая система - Globalnaja nawigacionnaja sputnikowaja sistiema, czyli Globalny System Nawigacji Satelitarnej. Budowę zaczęto jeszcze w czasach ZSSR w 1976 r. dekretem KC.
GLONASS porusza się po orbicie nieco niższej niż GPS, przez co czas obiegu satelity jest nieco krótszy niż w przypadku GPS. Poza tym w systemie GPS wszystkie satelity nadają na falach o jednakowej długości, podczas gdy satelity GLONASS-a, każda z nich, nadają na innej częstotliwości. Mają one również większą inklinację (największa szerokość geograficzna, na jaką wznosi się satelita - tak w uproszczeniu) niż GPS. Dlaczego tak? Ano dlatego, ponieważ na północy znajdują się bazy wojskowe, w których stacjonują rosyjskie okręty podwodne wyposażone w broń jądrową. Aktualnie system ten posiada pełną operacyjność, tj. 29 z 30 satelitów docelowych, a na rynku pojawia się coraz więcej odbiorników dwuczęstotliwościowych GPS i GLONASS.

#3. GALILEO


Żaden europejski kraj nie jest stać na własny, więc wykombinowano, że zbudujemy wspólny europejski system Galileo. Sama idea pojawiła się już w latach 80., jednak pierwsza faza budowy rozpoczęła się w 1999 roku. Prawdopodobnie z tej przyczyny Amerykanie wyłączyli selektywną dostępność systemu GPS. Miał konkurować z pozostałymi systemami dokładnością, która miała sięgać nawet 1 m. 28 grudnia 2005 roku wystrzelono pierwszego satelitę Galileo. Pełną operacyjność system miał otrzymać w 2008 roku. Potem przesunięto tę datę na 2012, a potem na 2014. Aktualnie pełną operacyjność z 30 satelitami na orbicie Galileo ma otrzymać w 2020 roku. Poczekamy, zobaczymy. Aktualnie na orbicie znajduje się 14 satelitów.

#4. BeiDou


北 斗卫星导航系统 - tak to się nazywa po ichniemu, a ogólnie znany jest jako BeiDou, chiński system nawigacji satelitarnej. Chińczycy rozpoczęli budowę w roku 2000 i podeszli do sprawy trochę bardziej pragmatycznie niż Europa. Postanowili, że nie rzucą się od razu na system globalny, a będą do niego dążyć, zaczynając od systemu lokalnego działającego tylko na terenie Chin, wykorzystującego satelity geostacjonarne. Jego następcą (ale nie rozwinięciem) ma być globalny system BeiDou-2, znany również pod eksportową nazwą Compass. System ten będzie złożony z 5 satelitów geostacjonarnych i 30 poruszających się po orbitach o średniej wysokości. Dokładność wyznaczania pozycji udostępniona komercyjnym użytkownikom będzie wynosiła około 10 metrów. Compass działa w rejonie Azja-Pacyfik od grudnia 2011 roku. Pełną operacyjność (czyli 35 satelitów) i globalny zasięg system ma osiągnąć do 2020 roku. Pewnie i tak będą szybsi niż Europa.

#5. IRNSS


Indian Regional Navigation Satellite System (IRNSS). Indie również postawiły na własny system nawigacyjny. Podobnie jak pierwsza wersja BeiDou jest on regionalny, jednak rozmach z jakim go zbudowano jest powalający. W 2010 roku pojawiły się plany budowy takiego systemu. Już w 2013 wystrzelony został pierwszy satelita, natomiast w tym roku na orbicie znalazł się ostatni satelita. Fakt, że jest ich tylko 7, ale szybkość budowy i tak robi wrażenie.

#6. Polska


Jak ogólnie wiadomo, niedawno powstała Polska Agencja Kosmiczna. Ma ona nawet własne logo! Więc może pora zacząć budować własny system nawigacji. Bo póki co nasze wojsko bazuje na systemie GPS (o ile się nie mylę), więc w razie wojny z dajmy na to USA system GPS zostanie zaszyfrowany, a nasze żołnierzyki pogubią się w lasach i wojna będzie przegrana w 15 minut.
6

Oglądany: 34771x | Komentarzy: 59 | Okejek: 185 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

24.04

23.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało