Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

10 potwornickich ciekawostek na temat papierosów

188 979  
341   183  
Dziś kilka niepokojących faktów na temat papierosów, tytoniu i Hitlera.

#1. Od palenia opadają cycki


Naukowcy dowiedli, że substancje przyjmowane w dymie papierosowym powodują rozpad elastyny, białka odpowiedzialnego za elastyczność tkanek. Piersi znacząco opadają też po kolejnych ciążach, ale największym i odwiecznych przeciwnikiem jędrnych piersi jest... grawitacja. Stąd już niedaleko do ogólnych wniosków, że niepalące dziewczyny o niewielkich piersiach nie będą na starość przycinać sobie brodawek paskiem od spódnicy.

#2. Palacze szybciej siwieją

Według badań, palacze są dwukrotnie bardziej narażeni na pierwsze oznaki siwienia przed trzydziestką. Badanie przeprowadzono na Jordańczykach, ale naukowcy sądzą, że wyniki będą powtarzalne dla większości populacji.

#3. Serce palacza

Zagrożenie zawałem serca dla palaczy jest o 200%-400% większe niż dla osób niepalących. Wiele z substancji znajdujących się w tytoniu i mieszance stosowanej w papierosach bezpośrednio przyczynia się do zwiększenia tego zagrożenia. Palenie podnosi też tętno i ciśnienie, co wpływa na uszkodzenia układu krwionośnego.

#4. Fajki i cygara

Wiele osób twierdzi, że palenie cygar czy fajek jest zdrowsze, ponieważ z reguły nie wciągamy tego dymu do płuc, a palimy raz, dwa razy dziennie. Jednak nie jest tak różowo. Jeśli chodzi o samą nikotynę, to w papierosie znajduje się jej około 8 miligramów, natomiast w dużym cygarze może znajdować się jej od 100 do 200 miligramów! Nawet jeśli nie wciągniemy tego bezpośrednio do płuc, to i tak wystawiamy się na działanie ogromnej ilości nikotyny i innych substancji. Palacze fajek i cygar, którzy nie zaciągają się dymem są mniej narażeni na raka płuc, ale w porównaniu do osób niepalących i tak mają dziesięciokrotnie większą szansę na zachorowanie na raka warg, jamy ustnej czy krtani. Jeśli o fajki wodne chodzi, to w trakcie jednej sesji z fajką wodną wciągamy nawet 200 razy więcej dymu niż w przypadku papierosa, a sam filtr wodny nie zatrzymuje większości szkodliwych substancji.

#5. Kultura palenia tytoniu

Wypełniony wodorem sterowiec miał wydzielone pomieszczenie dla palaczy, którzy pewnie nie mogliby obejść się bez dymka w trakcie długiej podróży przez Atlantyk. Koniec końców, sterowiec spłonął, jednak nie w wyniku zaprószenia ognia przez palaczy.

#6. Na coś się umiera

Jak to się liczy? Nie da się sprawdzić wpływu jednego papierosa na długość życia, jednak można wyliczyć globalne średnie wartości i przeliczyć je znów w dół. I tak: palacze umierają średnio o 6,5 roku wcześniej; zaczynając przygodę z tytoniem w wieku 17 lat, zdążymy do śmierci wypalić około 311 tysięcy papierosów; 6,5 roku to 3,5 miliona minut; ten wynik dzielony przez ogólną ilość papierosów daje nam właśnie ostateczne 11 minut ceny, jaką ponosimy za każdego wypalonego papierosa. To tylko sucha statystyka, jednak możesz teraz stanąć przed dylematem: papierosek dla krotochwili czy szansa na dodatkowe 11 minut rozmowy z bliskimi na łożu śmierci?

#7. Substancje chemiczne

To wynik ledwie przekraczający jeden procent, ale to nie znaczy, że pozostałe 4930 substancji jest neutralnych. Większości z nich nie udało się jak dotąd przebadać.

#8. Rzucanie palenia

Badania prowadzono w USA w 2011 roku. Siedmiu na dziesięciu ankietowanych palaczy deklarowało, że chce rzucić palenie. Czterech na dziesięciu palaczy przyznało, że nieskutecznie rzucało palenie w roku poprzedzającym badanie.

#9. Papierosy globalnie

Najwięcej papierosów konsumuje się w Chinach, na drugim miejscu są Stany Zjednoczone, dalej Japonia, Rosja i Indonezja.

#10. Hitlerowcy

Hitler sam był palaczem, jednak udało mu się uciec od nałogu, który uważał za marnotrawstwo pieniędzy. Do rzucenia palenia zachęcał także swoich bliskich współpracowników. Osoby, które rzuciły - nagradzał. Jednak nie tylko osobiste przekonania Hitlera były przyczynkiem do rozpoczęcia akcji antynikotynowych. Bardzo ważnym motywem była polityka rozrodcza III Rzeszy. Uważano, że palące kobiety szybciej tracą na atrakcyjności i w społeczeństwie nie są postrzegane jako dobre żony i matki, dlatego też dobrze było wyłożyć każde pieniądze na akcje przyczyniające się do zwiększenia atrakcyjności Niemek, co miało prowadzić do zwiększenia ilości małych aryjskich bobasów w III Rzeszy.

Zobacz co działo się w poprzednim odcinku potwornickich ciekawostek.

Źródła: 1, 2, 3,
, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Oglądany: 188979x | Komentarzy: 183 | Okejek: 341 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało