Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Najgorsze miasta na świecie według rankingu Mercera na 2016

91 271  
272   125  
Jedna z największych światowych firm konsultingowych, Mercer, opublikowała swoją listę miast, w których żyje się najgorzej, a wizyta tam wiąże się z największym zagrożeniem. Porównano 450 miast z całego świata i pod uwagę brano warunki polityczne i społeczne, ekonomię, ochronę zdrowia, wolność mediów, poziom edukacji, usługi publiczne, dostęp do rekreacji, dostępność towarów pierwszej potrzeby, mieszkań i środowisko naturalne.

#29. Karaczi, Pakistan


Jest największym miastem w Pakistanie i trzecim najludniejszym miastem na świecie. To w połączeniu z biedą daje gotową receptę na przemoc, porwania i rabunki, które tutaj są na porządku dziennym.


#28. Teheran, Iran


Mimo że niedawno poluzowano sankcje międzynarodowe na kraj, Teheran nadal jest przesycony biedą. Jadąc tutaj trzeba być gotowym na wszystko - od morderstw po zamieszki społeczne. Poza tym porwania, kradzieże, oszustwa, pranie brudnych pieniędzy i handel prochami.


#27. Lome, Togo


Mimo że jest stolicą państwa, nie jest to zbyt reprezentacyjne miejsce. Jest to największe miasto w kraju, a jednocześnie z najwyższą stopą bezrobocia. Infrastruktura miejska jest w opłakanym stanie, miasto boryka się z niskim poziomem życia, a aktualnie największym problemem jest regularny wywóz śmieci.


#26. Taszkent, Uzbekistan


Kolejna stolica na tej niechlubnej liście. W 2015 roku miasto zalała niespotykana fala terroru. Pierwszy raz od 11 lat zaatakowano tu ambasadę USA. Rząd robi co może, by zwalczać islamski terroryzm, ale na razie nie ma znaczących sukcesów.


#25. Abidżan, Wybrzeże Kości Słoniowej


Nieoficjalna ekonomiczna stolica kraju, mimo to ambasada brytyjska opublikowała ostrzeżenie dla swoich obywateli, aby omijać to miasto z daleka, o ile wizyta tam nie jest niezbędna. Miasto i cały kraj są stale zagrożone atakami terrorystycznymi, a przestępstwa związane z przemocą są codziennością.


#24. Addis Abeba, Etiopia


Mimo że w mieście trwa budowlany rozkwit, nadal duża część mieszkańców tkwi w skrajnym ubóstwie. Powoduje to silne tarcia na linii rząd-mieszkańcy, które zostały jeszcze podgrzane faktem, że w czasie zamieszek zginęli studenci i rolnicy.


#23. Aszchabad, Turkmenistan


Tutaj pełną kontrolę nad wszystkim silną ręką trzyma rząd, głównie dzięki temu, że większość mieszkańców zatrudniona jest na państwowych posadach. Mimo to miasto stale cierpi na niedobory wody spowodowane marnym zarządzaniem, co może być mordercze w miejscu, gdzie w lutym temperatury potrafią zbliżyć się do 50 st. C.


#22. Harare, Zimbabwe


Cały kraj cierpi z powodu brutalnych rządów Roberta Mugabe. Miasto jest bardzo biedne, a miliony mieszkańców głodują, ponieważ 75% zbiorów kukurydzy się nie udaje. W ten sposób rolniczy kraj musi błagać światową społeczność o pomoc finansową i dostarczanie żywności.


#21. Biszkek, Kirgistan


Mimo że jest ekonomicznym centrum kraju, tutaj również znajdziemy wszechobecną skrajną biedę. Tymczasem rząd zamiast z nią walczyć musi się zmagać z ciągłymi atakami terrorystów ISIS.


#20. Lagos, Nigeria


Tutaj największym zagrożeniem potrafi być natura, powodująca potężne pływy oceaniczne i powodzie. Do tego dochodzi wysoka przestępczość, łącznie z porwaniami i morderstwami.


#19 (ex aequo) Abudża, Nigeria


Brytyjski MSZ ostrzega, że tutaj ryzyko porwania, bycia ofiarą morderstwa lub przypadkową ofiarą ataku terrorystycznego jest niezwykle prawdopodobne i stanowczo odradza podróże do miasta.


#19 (ex aequo) Duszanbe, Tadżykistan


Największymi bolączkami miasta są bieda i ciągłe przerwy w dopływie prądu. Bank Światowy ostrzega, że prowadzenie interesów w tym kraju jest obarczone szczególnym ryzykiem.


#17. Dhaka, Bangladesz


Jedno z najliczniej zaludnionych miast na świecie cierpi na tragiczne warunki pracy i życia, regularne łamanie praw człowieka oraz skrajne ubóstwo dużej części mieszkańców.


#16. Wagadugu, Burkina Faso


Miasto jest stale zagrożone atakami terrorystycznymi, całkiem niedawno Al Kaida przeprowadziła tam atak bombowy na restaurację, w którym zginęły 29 osoby.


#15. Trypolis, Libia


W zeszłym roku miasto zostało rozerwane na dwie części pomiędzy walczących watażków, a latem 2015 nawet największy port w kraju został zniszczony. Wszystkie najważniejsze ambasady w kraju zostały zamknięte. Z powodu położenia blisko Europy miasto jest zalewane falami emigrantów i uchodźców.


#14. Niamey, Niger


Wysoki stopień korupcji urzędników, protesty, zamieszki, bieda. Tutaj nie żyje się przyjemnie.


#13. Antananarywa, Madagaskar


Dobrobyt miasta, jak reszty kraju, zależny jest od rolnictwa, niestety brak stabilności politycznej podkopuje jakiekolwiek szanse na stabilizację i rozwój.


#12. Bamako, Mali


Przez cały 2015 rok miasto było celem serii ataków terrorystycznych. W jednym z nich islamiści wzięli 170 zakładników i 20 z nich zamordowali.


#11. Nawakszut, Mauretania


Kiedyś była to malutka wioska, której znaczenie wzrosło w 1958 r. i wtedy rozpoczął się gwałtowny rozwój. Teraz jest to jedno z największych miast na Saharze. Ale jest też znacznie przeludnione, gnębione suszami i skrajną biedą, a większość jego powierzchni to slumsy.


#10. Konakry, Gwinea


To portowe miasto jest stale zagrożone ponadprzeciętnym poziomem przestępczości i przemocy. Do tego dokładają się protesty niezadowolonych mieszkańców, które regularnie przechodzą w zamieszki.


#9. Kinszasa, Republika Demokratyczna Konga


W mieście trwa konflikt o podłożu etnicznym, organizacje charytatywne próbowały nieść pomoc cierpiącym na biedę mieszkańcom, ale z nikłym skutkiem.


#8. Brazzaville, Kongo


Powszechna korupcja urzędników doprowadziła do wybuchu protestów społecznych, których skutkiem była śmierć wielu ludzi zabitych przez policję.


#7. Damaszek, Syria


Od początku konfliktu w Syrii miasto jest pod stałym ostrzałem i toczą się tam walki uliczne. Generalnie jest to strefa wojenna.


#6. Ndżamena, Czad


Biedne miasto w jednym z najbiedniejszych krajów świata, dodatkowo stale gnębione przez islamskich terrorystów z Boko Haram. Regularnie wybuchają tam bomby detonowane przez zamachowców-samobójców.


#5. Chartum, Sudan


Drugie największe miasto Sudanu jest też jednym z najważniejszych punktów rekrutacyjnych ISIS.


#4. Port-au-Prince, Haiti


Miasto, w którym nigdy nie ma spokoju. Bieda, regularnie nawiedzające rejon klęski żywiołowe i wszechobecna przemoc. Gwałty, rabunki, zabójstwa to zwyczajny obrazek na ulicach miasta.


#3. Sana, Jemen


Największe miasto w państwie, obrócone w ruinę przez saudyjskie naloty, ze względu na bliskość walk pomiędzy Arabią Saudyjską i Iranem.


#2. Bangi, Republika Środkowoafrykańska


Niby stolica, ale bardzo biedna. Duża część mieszkańców jest w stanie przeżyć jedynie dzięki zewnętrznej pomocy. Do tego dochodzą regularne walki pomiędzy lokalnymi sektami i organizacjami przestępczymi.


#1. Bagdad, Irak


Po latach wojen miasto zostało pozostawione same sobie w opłakanym stanie, do tego stała obecność zamachowców z ISIS nie ułatwia życia.

Oglądany: 91271x | Komentarzy: 125 | Okejek: 272 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało