JoeMonster.org

Pokaż menu
Szukaj
 
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Moskiewski sposób na brak miejsca do parkowania

85 821  
363   51  
Władze rosyjskiej stolicy postanowiły spróbować rozwiązać problem braku miejsc parkingowych pod blokami wzorując się na rozwiązaniach japońskich. Co z tego wyszło?


Tej wiosny przy jednym z bloków wybudowanych za czasów radzieckich debiutuje piętrowy parking. O ile idea takich parkingów jest nam dobrze znana, to chyba nie nie do końca w takim wydaniu. Otóż cała konstrukcja jest dobudowana do frontu budynku, dzięki czemu samochody znajdują się tuż za oknem właściciela.

Teraz na samochód można sobie popatrzeć przy śniadaniu, pokazać znajomym, a co najważniejsze, nie trzeba się bać, że zostanie skradziony. W dobie kryzysu ekonomicznego plagą na moskiewskich osiedlach są kradzieże nie tylko samochodów, ale też elementów ich wyposażenia.


Mechanizm konstrukcji jest ukryty głęboko pod ziemią i dodatkowo zabezpieczony betonową osłoną, by nie groziły mu rosyjskie mrozy. Każdy slot parkingu może utrzymać samochód o wadze maks. pięciu ton, a specjalna winda opuszcza platformę z maszyną do poziomu gruntu, dzięki czemu bez problemu wjedzie na nią samochód z niskim zawieszeniem. Opuszczenie platformy następuje po wybraniu przycisku z numerem mieszkania na specjalnym domofonie. Planowane jest także opracowanie aplikacji na smartfona.

Władze zapewniają, że dobudowa parkingu ma być bezpłatna, a jedynym warunkiem jest odpowiednia konstrukcja bloku. Dodatkowo obiecują, że nawet te starsze i niepasujące budynki będą odpowiednio zmodernizowane, by możliwe było postawienie parkingu. Cena za takie miejsce parkingowe jest także symboliczna jak na moskiewskie warunki - 20 tysięcy rubli. Dodatkowo trzeba będzie ponosić koszt comiesięcznego przeglądu swojego slotu, ale i to nie jest specjalnie drogie - 500 rubli.

Władze szacują, że w ciągu 5 lat dzięki temu rozwiązaniu uda się zagwarantować miejsce parkingowe 60% mieszkańcom stolicy.

Oglądany: 85821x | Komentarzy: 51 | Okejek: 363 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało