Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 potwornickich ciekawostek na temat piwa

123 177  
603   111  
Skupiamy się na tym, co już było, bo to, co na bieżąco, to i tak Wam Kopyr opowie.

#1. W 1814 roku ulice Londynu zostały zalane przez 1,5 mln litrów piwa. W piwnej powodzi zginęło 8 osób.


Do uszkodzenia zbiorników z piwem doszło w browarze Meux and Company. Najpierw doszło do rozerwania zbiornika o pojemności 640 000 litrów, a fala pociągnęła za sobą kolejne zniszczenia, uwalniając łącznie niemal 1,5 mln litrów złocistego trunku. Większość z ośmiu ofiar utonęła w piwie, które zalało piwniczne pomieszczenia mieszkalne.

#2. Pierwsze piwo w puszce pojawiło się na rynku w 1935 roku.


Stało się to za sprawą piwowara niemieckiego pochodzenia Gottfrieda Kruegera i firmy American Can Co. Pierwsze puszki ważyły aż 100 gramów! To cztery razy więcej od puszek dzisiejszych. W Polsce rozlew do puszek zaczął się w 1991 roku – pierwszym puszkowym piwem był Okocim.

#3. W średniowieczu picie piwa było bezpieczniejsze od picia wody.


Studnie kopane na głębokość taką samą jak doły kloaczne nie dostarczały zbyt zdrowej wody. Podobnie było z ujęciami rzecznymi. Woda była pełna bakterii, dzięki czemu wszelkie zarazy roznosiły się w oszałamiającym tempie. Alkohol zawarty w piwie rozwiązywał ten problem – zabijał bakterie. Słabe piwo podawano nawet dzieciom.

#4. Za najstarszy polski browar uważa się Browar Zamkowy w Raciborzu.


Pierwsze wzmianki o istnieniu browaru pochodzą już z końca XIII w., ale oficjalny rok założenia to rok 1567. Pomimo różnych zawirowań browar nie upadł i dziś możemy pić produkowane w nim piwa Twierdzowe i Raciborskie.

#5. W Iraku znaleziono rachunek za piwo datowany na 2050 rok p.n.e.


Alulu Beer Receipt to rachunek za „najlepsze” piwo z 2050 roku p.n.e „wystawiony” w sumeryjskim mieście Ur w starożytnym Iraku.

#6. Do 2013 w Rosji roku piwo nie było traktowane jak alkohol.


Wszystkie produkty poniżej 10% zawartości alkoholu były sprzedawane jak zwyczajne napoje, a puby podające piwo nie musiały posiadać żadnej koncesji.

#7. „Wina i oliwy kraj ten dla ostrego północnego zimna nie ma; zamiast wina używa piwa, które robią z żyta, pszenicy i jęczmienia albo orkiszu.” – Jan Długosz


Tak o Polsce pisał Jan Długosz w rocznikach Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae.
Opisał też bardzo ciekawe wydarzenia z 1303 roku w następujący sposób:

Konrad książę Cieniawski, dla ułomności ciała garbuskiem zwany, (…), zgodnym wyborem na arcybiskupstwo Salcburskie wyniesiony, udał się na objęcie swojej stolicy w towarzystwie znakomitszych prałatów i panów. Ale gdy dojechawszy aż do Wiednia dowiedział się, że w Salcburgu nie było piwa wywarzanego z pszenicy, którego on od dzieciństwa używać nawykł, ale pijano tylko wino, złożył arcybiskupstwo, i z Wiednia wrócił do Polski"

#8. Niels Bohr po otrzymaniu nagrody Nobla dostał od browaru Carlsberg dom z nieograniczonym dostępem do piwa.


Do domu podłączono rurę dostarczającą piwo bezpośrednio z browaru. Tyle wygrać!

#9. Średniowieczni piwowarzy sprawdzali zawartość cukru w brzeczce… spodniami.


Na drewnianą ławkę wylewano brzeczkę, piwowarzy następnie siadali na niej w skórzanych spodniach. Po paru godzinach wstawali jednocześnie. Jeśli w brzeczce było odpowiednio dużo cukru, to ławka przyklejona do spodni podnosiła się razem z nimi. Próba zaliczona.

#10. W 1991 roku do polskiego sejmu weszła Polska Partia Przyjaciół Piwa. Partia zdobyła 3,27% głosów.


Twór polityczny początkowo miał być żartem, jednak cieszył się on na tyle dużym zainteresowaniem, że startując w wyborach parlamentarnych uzyskał wysokie 10 miejsce (na 111 zgłoszonych komitetów) i wprowadził do sejmu 16 posłów. Partia następnie rozpadła się na dwie frakcje – Duże Piwo i Małe Piwo (które przekształciło się w Koło Poselskie Spolegliwość, a następnie w Koło Poselskie Partii Emerytów i Rencistów „Nadzieja”).

Jednym z członków był Krzysio Ibisz, jak był jeszcze stary.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Oglądany: 123177x | Komentarzy: 111 | Okejek: 603 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało