Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

10 potwornickich ciekawostek na temat piwa

123 166  
603   111  
Skupiamy się na tym, co już było, bo to, co na bieżąco, to i tak Wam Kopyr opowie.

#1. W 1814 roku ulice Londynu zostały zalane przez 1,5 mln litrów piwa. W piwnej powodzi zginęło 8 osób.


Do uszkodzenia zbiorników z piwem doszło w browarze Meux and Company. Najpierw doszło do rozerwania zbiornika o pojemności 640 000 litrów, a fala pociągnęła za sobą kolejne zniszczenia, uwalniając łącznie niemal 1,5 mln litrów złocistego trunku. Większość z ośmiu ofiar utonęła w piwie, które zalało piwniczne pomieszczenia mieszkalne.

#2. Pierwsze piwo w puszce pojawiło się na rynku w 1935 roku.


Stało się to za sprawą piwowara niemieckiego pochodzenia Gottfrieda Kruegera i firmy American Can Co. Pierwsze puszki ważyły aż 100 gramów! To cztery razy więcej od puszek dzisiejszych. W Polsce rozlew do puszek zaczął się w 1991 roku – pierwszym puszkowym piwem był Okocim.

#3. W średniowieczu picie piwa było bezpieczniejsze od picia wody.


Studnie kopane na głębokość taką samą jak doły kloaczne nie dostarczały zbyt zdrowej wody. Podobnie było z ujęciami rzecznymi. Woda była pełna bakterii, dzięki czemu wszelkie zarazy roznosiły się w oszałamiającym tempie. Alkohol zawarty w piwie rozwiązywał ten problem – zabijał bakterie. Słabe piwo podawano nawet dzieciom.

#4. Za najstarszy polski browar uważa się Browar Zamkowy w Raciborzu.


Pierwsze wzmianki o istnieniu browaru pochodzą już z końca XIII w., ale oficjalny rok założenia to rok 1567. Pomimo różnych zawirowań browar nie upadł i dziś możemy pić produkowane w nim piwa Twierdzowe i Raciborskie.

#5. W Iraku znaleziono rachunek za piwo datowany na 2050 rok p.n.e.


Alulu Beer Receipt to rachunek za „najlepsze” piwo z 2050 roku p.n.e „wystawiony” w sumeryjskim mieście Ur w starożytnym Iraku.

#6. Do 2013 w Rosji roku piwo nie było traktowane jak alkohol.


Wszystkie produkty poniżej 10% zawartości alkoholu były sprzedawane jak zwyczajne napoje, a puby podające piwo nie musiały posiadać żadnej koncesji.

#7. „Wina i oliwy kraj ten dla ostrego północnego zimna nie ma; zamiast wina używa piwa, które robią z żyta, pszenicy i jęczmienia albo orkiszu.” – Jan Długosz


Tak o Polsce pisał Jan Długosz w rocznikach Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae.
Opisał też bardzo ciekawe wydarzenia z 1303 roku w następujący sposób:

Konrad książę Cieniawski, dla ułomności ciała garbuskiem zwany, (…), zgodnym wyborem na arcybiskupstwo Salcburskie wyniesiony, udał się na objęcie swojej stolicy w towarzystwie znakomitszych prałatów i panów. Ale gdy dojechawszy aż do Wiednia dowiedział się, że w Salcburgu nie było piwa wywarzanego z pszenicy, którego on od dzieciństwa używać nawykł, ale pijano tylko wino, złożył arcybiskupstwo, i z Wiednia wrócił do Polski"

#8. Niels Bohr po otrzymaniu nagrody Nobla dostał od browaru Carlsberg dom z nieograniczonym dostępem do piwa.


Do domu podłączono rurę dostarczającą piwo bezpośrednio z browaru. Tyle wygrać!

#9. Średniowieczni piwowarzy sprawdzali zawartość cukru w brzeczce… spodniami.


Na drewnianą ławkę wylewano brzeczkę, piwowarzy następnie siadali na niej w skórzanych spodniach. Po paru godzinach wstawali jednocześnie. Jeśli w brzeczce było odpowiednio dużo cukru, to ławka przyklejona do spodni podnosiła się razem z nimi. Próba zaliczona.

#10. W 1991 roku do polskiego sejmu weszła Polska Partia Przyjaciół Piwa. Partia zdobyła 3,27% głosów.


Twór polityczny początkowo miał być żartem, jednak cieszył się on na tyle dużym zainteresowaniem, że startując w wyborach parlamentarnych uzyskał wysokie 10 miejsce (na 111 zgłoszonych komitetów) i wprowadził do sejmu 16 posłów. Partia następnie rozpadła się na dwie frakcje – Duże Piwo i Małe Piwo (które przekształciło się w Koło Poselskie Spolegliwość, a następnie w Koło Poselskie Partii Emerytów i Rencistów „Nadzieja”).

Jednym z członków był Krzysio Ibisz, jak był jeszcze stary.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Oglądany: 123166x | Komentarzy: 111 | Okejek: 603 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało