Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

O pokarmie, który się nie psuje, czyli ciekawostki na temat miodu

88 112  
586   84  
Nie ma to jak od czasu do czasu posłodzić sobie herbatkę miodem i usiąść wygodnie przy kominku, delektując się jej smakiem. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, ile pracy pszczoły wymaga stworzenie tej słodkości.


#1. Miód się nie psuje

Jeśli szczelnie zamknięty, miód jest jednym z nielicznych pokarmów, które mają wieczną datę spożycia. Podczas wykopalisk w Gruzji znaleziono nawet jadalny miód, który ma 5500 lat!

Antybakteryjne właściwości miód zawdzięcza nadtlenkowi wodoru, który powstaje na skutek utleniania glukozy do kwasu glukonowego – reakcji zachodzącej pod wpływem zawartego w ślinie pszczół enzymu o nazwie inwertaza. Miód konserwowany jest też dzięki zawartości flawonoidów, związków spełniających funkcję przeciwutleniaczy i mających właściwości grzybobójcze.

#2. Pszczoły produkują naprawdę dużo miodu

Rój, jaki możemy znaleźć w standardowej wielkości ulu produkuje rocznie 15-45 kg miodu. Aby wyprodukować jeden kilogram, rój musi zebrać nektar z ok. 4 mln kwiatów i przelecieć łącznie prawie 100 tys. kilometrów. Równa się to pracy przez całe życie dla ok. 800 pszczół.

#3. Miód był gorącym towarem w średniowiecznej Europie


W Niemczech w XI wieku miód był tak wysoce ceniony za swoje właściwości słodzące piwo, że ludność płaciła daniny właśnie tym towarem.

#4. Pszczoły żywią się miodem podczas zimy

Latem pszczoły ciężko pracują, aby nagromadzić wystarczająco dużo miodu do przetrwania zimy. Podczas tych zimnych miesięcy zbierają się wokół królowej i swoim ruchem wytwarzają ciepło, przez co spalają dużo kalorii.

#5. Miód ma właściwości lecznicze

Dowody na medyczne zastosowanie miodu sięgają aż do starożytnej Mezopotamii. Jako że miód nie jest wymarzonym środowiskiem rozwoju bakterii, używano go często jako naturalnego bandażu do zabezpieczenia skaleczeń czy oparzeń. Dziś wciąż używa się go w leczeniu łupieżu, wrzodów czy nawet alergii.

#6. Produkcja miodu to dla pszczół nie lada wyczyn


Jedna pszczoła w ciągu całego swojego życia jest w stanie wyprodukować ok. 1/12 łyżeczki miodu. Energia uzyskana z dwóch łyżek miodu wystarczyłaby pszczole do okrążenia kuli ziemskiej.

#7. Nie wszystkie pszczoły produkują miód

Istnieje ok. 20 000 gatunków pszczół, ale tylko 7 produkuje miód.

#8. I nie każdy miód jest pochodzenia pszczelego

Z miodem łączy się przede wszystkim pszczoły, ale np. meksykańska osa miodowa (brachygastra mellifica) również produkuje go w dużych ilościach, co zresztą wykorzystywali tamtejsi Indianie. Tutaj jednak trzeba uważać, bo ich miód może być czasami trujący. Zależy to od roślin, z jakich zbierają nektar.

#9. Pszczoły produkują miód od milionów lat


Pierwsze kwiaty pojawiły się na Ziemi ok. 130 mln lat temu, a kilka milionów lat później pszczoły zaczęły się odseparowywać od os i produkować miód. Znaleziono nawet skamieniały plaster miodu sprzed 3 mln lat. Ludzie zbierają ten słodki pokarm od tysięcy lat. W Walencji znaleziono malowidło naskalne datowane na 15 000 lat, przedstawiające człowieka zbierającego miód z pszczelego gniazda.

#10. Dzięki ewolucji jesteśmy w stanie szybko znaleźć miód w supermarkecie

W 2007 roku naukowcy badali ścieżki, jakimi ludzie przechadzają się po supermarkecie. Okazało się, że kobiety nieco lepiej radzą sobie w znajdywaniu odpowiedniego produktu, ale zarówno kobiety, jak i mężczyźni radzili sobie najlepiej w znajdywaniu produktów wysokokalorycznych, jak miód czy oliwa z oliwek, nawet jeśli za nimi nie przepadali. Uważa się, że ma to swoje podłoże jeszcze w czasach łowiectwa i zbieractwa, kiedy znalezienie miodu było celem nadrzędnym.

#11. Pszczelarze zbierają tylko nadmiar miodu

Jeśli rój jest produktywny, wytwarza nawet dwa-trzy razy razy więcej miodu niż potrzebuje do przetrwania zimy. Zbierając go, pszczelarze starają się nie zabrać owadom niezbędnych zapasów. Jeśli jednak się tak stanie, mogą dokarmiać pszczoły specjalnym syropem z cukru.

#12. Sprzedawcy miodu mieli ciekawe pomysły, aby pozyskać klientów


W latach 30. XIX wieku (a prawdopodobnie nawet wcześniej) sprzedawcy miodu zaczęli organizować zawody w zapuszczaniu pszczelej brody, aby przyciągnąć uwagę klientów. Polega to na tym, że pod brodą umieszcza się królową i pozwala pszczołom osiąść na twarzy. Robi się to do dziś, w kanadyjskim Ontario każdego roku przeprowadza się takie zawody.


Źródła: 1 | 2

Oglądany: 88112x | Komentarzy: 84 | Okejek: 586 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

20.06

19.06

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało