Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

5 niebezpiecznych i niewskazanych dla turystów miejsc

153 692  
601   86  
Jeśli człowiek miałby chęci i możliwości finansowe, mógłby pojechać w każdy zakątek świata. Przynajmniej teoretycznie. Istnieje jednak kilka miejsc na świecie, gdzie turyści mają oficjalny zakaz wjazdu.

#1. Wyspa Surtsey - powód zakazu: eksperymenty naukowe

Kliknij i zobacz więcej!

W 1963 roku u południowych wybrzeży Islandii, na skutek podmorskiej erupcji wulkanicznej, wyłoniła się wyspa o powierzchni 2,7 km kwadratowych. Wyspa Surtsey nazwana została imieniem boga ognia Surtra i od razu stała się przedmiotem zainteresowania naukowców z różnych krajów, obserwujących narodziny i rozwój życia na wyspie. Jest to strefa zamknięta dla turystów.

#2. Wyspa Ilha da Queimada Grande - powód zakazu: jadowite węże

Kliknij i zobacz więcej!

Wyspa Ilha da Queimada Grande, położona 35 km od wybrzeża Brazylii, tylko pozornie wygląda jak raj. Wycieczka do tego miejsca może kosztować życie, ponieważ ten kawałek zielonej ziemi roi się od jadowitych węży: na powierzchni 0,43 kilometrów kwadratowych żyje około 4000 węży. Najgroźniejszą z nich jest żararaka wyspowa. Jej jad jest śmiertelny. Dlatego władze brazylijskie zakazały wizyt na wyspie Ilha da Queimada Grande, która jest popularnie zwana Wyspą Węży. Na wyspę mogą się dostać jedynie osoby ze specjalnym pozwoleniem.

#3. North Sentinel - powód zakazu: agresja tubylców

Kliknij i zobacz więcej!

Na jednej z wysp archipelagu Andamanów w Zatoce Bengalskiej mieszka niebezpieczne plemię Sentinelczyków: unika jakiegokolwiek kontaktu z cywilizacją i zaciekle broni się przed jej wtargnięciem. Według naukowców, tubylcy żyją w izolacji aż 60 000 lat. Ludzie ci aktywnie bronią swojego terytorium; na przykład w 2004 roku ostrzelali z łuków helikopter indyjskiego rządu, którego przedstawiciele przylecieli ich "odwiedzić" po tsunami. Ostatnimi ich ofiarami byli rybacy, którzy zabłądzili. Po ich zabójstwie władze Indii wezwały obywateli, by trzymali się z dala od Sentinelczyków i ich ziemi.

#4. Ise Jingū, chram shintō w Japonii - powód zakazu: wstęp tylko dla elity

Kliknij i zobacz więcej!

W Japonii najważniejszym sanktuarium jest kompleks świątyń Ise Jingu. Główna świątynia jest otoczona wysokim drewnianym płotem, mogą się tam dostać tylko wysocy rangą duchowni i członkowie rodziny cesarskiej.
Do 1945 Ise był jeszcze trudniej dostępnym miejscem: oddzielony od świata zewnętrznego rzeką Miyagawa, która symbolizowała granicę świętej ziemi. Mnisi mieli kategoryczny zakaz przekraczania rzeki: wierzono, że naruszy to świętość sanktuarium i ześle zło na całą Japonię.

#5. Wyspa Gruinard - przyczyna: testy broni biologicznej

Kliknij i zobacz więcej!

W 1942 roku brytyjski rząd zaczął wykorzystywać szkocką wyspę Gruinard do testowania broni biologicznej - wąglika. Okazało się, że wąglik trwale zanieczyścił teren i zabija w 95% przypadków. Aż do lat 80. wyspa była uważana za jedno z najgroźniejszych miejsc na naszej planecie. Dopiero w 1986 roku naukowcy spryskali wyspę formaldehydem, a w 1990 roku wyspę ogłoszono miejscem wolnym od zagrożeń biologicznych. Póki co jednak brak jest chętnych na osiedlenie się na wyspie.

Oglądany: 153692x | Komentarzy: 86 | Okejek: 601 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.04

18.04

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało