Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 ciekawostek na temat ognia - i wszystkiego, co (jakoś!) z nim związane

70 618  
324   40  
Ogień w kominku czy ognisku to jedno z tych zjawisk, w które możemy wpatrywać się bez końca. Ogień od zarania dziejów fascynował ludzkość. Nie bez powodu...

#1.


Nieszczęścia chodzą parami - dotkliwie przekonali się o tym choćby Japończycy w 1923 roku, kiedy jedną z dzielnic Tokio nawiedziło... ogniowe tornado. Zjawisko niezwykle rzadkie i jeszcze bardziej niebezpieczne, wywołujące szkody ogromnych rozmiarów. Ogniowe tornada osiągają od 10 do 50 metrów wysokości i tworzą się najczęściej nad płonącymi lasami, po czym wędrują nawet nad tereny nieobjęte ogniem.

#2.


Nikt nie wie, kto tak naprawdę wpadł na pomysł stworzenia hydrantu - cudownego urządzenia, które pozwoliło zawczasu ogarnąć niejeden pożar. Dlaczego? Cóż, historia lubi być złośliwa. Dokumenty patentowe... spłonęły w pożarze biura, a wraz z nimi zasługi wynalazcy.

#3.


Zapewne każdy słyszał historię o gorejącym krzewie - biblijnym krzaku, który raczył zapalać się sam z siebie w sobie tylko znanych momentach. Coś jak Peugeot 307 w naszych czasach... Długo zastanawiano się nad przyczyną tego "cudu" i w końcu znaleziono potencjalnego winnego. To dyptam jesionolistny - roślina, której olejki eteryczne faktycznie spalają się w temperaturze, która nie szkodzi reszcie rośliny.

#4.


Kojarzycie "Beat it" Michaela Jacksona? Okej, przepraszam - głupie pytanie, każdy kojarzy. Ale już nie wszyscy wiedzą, że gitarowe solo w tym utworze zagrała inna wielka gwiazda, Eddie Van Halen... Nie wszyscy wiedzą też, że praca nad tym dziełem przebiegała do tego stopnia intensywnie, że głośniki w studio dosłownie... poszły z dymem. Tak, to zdecydowanie najbardziej ogniste solo w historii muzyki.

#5.


Jeśli obawiacie się pożaru, nie jedźcie do Detroit. Aż 95% tzw. pożarów strukturalnych - tj. obejmujących elementy konstrukcyjne budynków - wybucha tam z powodu podpalenia. To kilkadziesiąt razy więcej niż w innych miejscach w Stanach Zjednoczonych.

#6.


Jeśli omijanie Detroit nie zaspokaja waszej niechęci do obcowania z ogniem, rozwiązaniem powinno być... udanie się na jakąkolwiek inną planetę. Tylko na Ziemi jest wystarczająco tlenu, by przedmioty mogły ulec zapłonowi. A zatem... boisz się ognia? Mars czeka!

#7.


W pożarze supermarketu w Asuncion w Paragwaju w 2004 roku zginęło prawie 400 osób, a niemal 500 zostało rannych. Dlaczego? Rzecz jest tak głupia, że wprost niewyobrażalna - właściciele supermarketu na widok pierwszych płomieni zdecydowali się zablokować wszystkie wyjścia ewakuacyjne, aby żaden z klientów przypadkiem nie oddalił się z supermarketu bez opłacenia rachunku. Doprawdy krwawy bilans...

Źródła: 1, 2, 3

Oglądany: 70618x | Komentarzy: 40 | Okejek: 324 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

22.05

21.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało