Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 najciekawszych gór Ziemi - i nie tylko Ziemi

70 392  
405   48  
Z góry lepiej widać - to wiedzieli choćby bogowie zamieszkujący Olimp. Ale same góry też są widowiskowe. Nierzadko nawet bardziej niż widoki z nich.

#1. Roraima


Skały, z których jest zbudowana, mają dwa miliardy lat. Jej licząca 30 kilometrów kwadratowych powierzchnia znajduje się w większości na terytorium Wenezueli, skąd najłatwiej zdobyć szczyt. To Roraima - góra, która zainspirowała Arthura Conana Doyle'a do napisania "Zaginionego świata". Dzisiaj to skarbnica najstarszych, niewystępujących nigdzie indziej gatunków endemicznych. Aczkolwiek dinozaurów na Roraimie nie zaobserwowano.

#2. Wzgórza Czekoladowe


Ponad 1200 kopców o wysokości od 30 do 120 metrów to atrakcja, którą znaleźć można na Filipinach. Wzgórza Czekoladowe swą apetyczną nazwę zawdzięczają... trawie, która je porasta. W trwającej od lutego do maja porze suchej słońce wypieka trawę na brązowo. Miło kojarzący się kolor. Wzgórza Czekoladowe powstały wskutek wietrzenia skał wapiennych.

#3. Devils Tower


Święta góra Indian, a zarazem pierwszy ustanowiony amerykański pomnik narodowy. Devils Tower znajduje się w Wyoming i wznosi się na 386 metrów powyżej leśnego otoczenia. Według legend na górze tej miało się schronić siedem dziewcząt uciekających przed niedźwiedziami. Bogowie pospieszyli na ratunek i wynieśli górę ku niebu, a niezadowolone z tego faktu zwierzęta zdołały tylko oskrobać jej bazaltowe zbocza...

#4. Góry Tęczowe


Politycznie poprawne góry znajdują się w Chinach, w środkowej części kraju, w prefekturze Zhangye. Swoją sławę zawdzięczają równolegle ułożonym różnokolorowym warstwom piaskowca, tworzącego widowiskowe kompozycje. I choć większość popularnych fotografii z parku Zhangye Danxia jest - delikatnie mówiąc - nieco podkolorowana, rzeczywisty krajobraz z pewnością przykuwa uwagę.

#5. Japetus


Japetus to nazwa nie góry, ale trzeciego co do wielkości księżyca Saturna, który to księżyc w przeszłości... mógł mieć własny księżyc. Rozpad tego ostatniego mógł przyczynić się do powstania czegoś, co określa się mianem najdziwniejszego masywu górskiego w naszej galaktyce. Znajduje się dokładnie na równiku Japetusa i zajmuje 3/4 jego długości, czyniąc z księżyca coś o kształcie gigantycznego orzecha włoskiego. Sam masyw też jest imponujący - jego wysokość sięga 20 kilometrów, a szerokość dochodzi miejscami do 100-200 km.

#6. Uluru


Wielka skała pośrodku zupełnie niczego, czyli... witajcie w Australii. Uluru, święta góra Aborygenów, znajduje się w samym sercu kontynentu i wystaje na niemal 350 metrów ponad otoczenie. Jest to o tyle interesujące zjawisko, że wokół jest zupełnie płasko. Tymczasem mające 8 kilometrów obwodu, niemożliwe do przegapienia Uluru wydaje się nic sobie z tego nie robić.

#7. Ol Doinyo Lengai


Afryka. Północna część Tanzanii. Ziemia od wieków należąca do Masajów, ziemia święta. A w niej, zaledwie 160 kilometrów od Kilimandżaro, góra będąca najbardziej niezwykłym wulkanem na Ziemi - Ol Doinyo Lengai. To jedyny na Ziemi czynny wulkan karbonatytowy - wyrzucający białą lawę o temperaturze 500-600 stopni Celsjusza. To o połowę mniej niż w przypadku normalnych wulkanów. Mało tego, to czynny wulkan, do którego krateru można wejść - i wyjść o własnych siłach.

Źródła: 1, 2, 3

Oglądany: 70392x | Komentarzy: 48 | Okejek: 405 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało