Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Miasto na wodzie - 14 ciekawostek o Petersburgu

64 028  
320   33  
Rosjanie mawiają, że Sankt Petersburg to najbardziej "kulturnyj gorod" w ich kraju. Warto więc poznać co nieco faktów o dawnej rosyjskiej stolicy.

#1. Kamyczek z Uralu


W muzeum działającym przy Państwowym Instytucie Górniczym można oglądać największy na świecie kawałek malachitu. Przywieziono go tu z Uralu jeszcze w 1787 roku. Masa tego kamyczka wynosi 1504 kilogramy. Warto wspomnieć, że Muzeum Górnictwa jest jednym z najlepszych muzeów przyrodniczych na świecie. W 1998 roku, w Instytucie, swój doktorat z ekonomii obronił sam Władimir Władimirowicz Putin.

#2. Żywe szachy


W 1796 roku hrabia Stroganow urządził na terenie swojej podpetersburskiej daczy partię szachów, w której za szachownicę służyła pomalowana łąka, a za figury - słudzy ubrani w średniowieczne stroje. Gra była elementem przyjęcia we włościach hrabiego króla Szwecji Gustawa IV Adolfa.

#3. Etymologia dresiarstwa


Jedna z teorii pochodzenia słowa "gopnik" (ros. "dresiarz") mówi, że wzięło się ono ze skrótu GOP - Gorodskoje obszczeżytije prolietariata, czyli Miejski internat proletariatu. Zwożono tutaj nieletnich pozbawionych opieki rodziców i mających zatarg z prawem. W okolicy Internatu szybko wzrosła przestępczość, a jego mieszkańców zaczęto nazywać gopnikami.

#4. Polityczny słownik


W pierwszych wydaniach Słownika Języka Rosyjskiego pod red. Ożegowa z nazw mieszkańców miast odnotowano tylko '"leningradczyka". Chodziło o to, by oddzielić od siebie słowa "lieniwyj" (ros. "leniwy") i "leniniec" (ros. zwolennik Lenina).

#5. Dawne centrum


Niezależnie od ogólnego wyobrażenia o tym, co znajdowało się na terenie Petersburga przed jego założeniem (teren podmokły), udokumentowane jest, że na miejscu historycznego centrum miasta istniało wiele wiosek.

#6. Dawni mieszkańcy


W XVIII wieku, na terenie obecnego Ostrowa Jelagina (wyspa w delcie Newy) żyły niedźwiedzie.

#7. Zakaz palenia


Od początku do połowy XIX wieku na ulicach Petersburga surowo zabronione było palenie. Ówczesne jezdnie, chodniki i domy były zbudowane w większości z drewna, a byle niedopałek powodował liczne pożary.

#8. Straszny czas


W pierwszym roku blokady Leningradu śmiertelność jego mieszkańców wzrosła 25 razy w porównaniu z okresem przedwojennym. Trwająca 2,5 roku blokada miasta kosztowała życie łącznie półtora miliona mieszkańców. W samym Leningradzie zginęło 650 tysięcy osób, a przy ewakuacji kolejne 400 tysięcy. Oficjalne dane podają, że tylko blisko 17 tysięcy z tej pierwszej grupy stanowią ofiary bombardowań i działań ostrzału artyleryjskiego. Reszta to ofiary głodu. Między 1941 a 1943 rokiem liczba mieszkańców zmniejszyła się pięciokrotnie.

#9. Miasto na wodzie


10 procent ogólnej powierzchni Sankt Petersburga jest pokryta wodą. W mieście znajduje się prawie 400 mostów, z których 14 największych jest co noc otwieranych w celu umożliwienia statkom przedostania się na jezioro Ładoga.

#10. Szybko i głęboko


W Petersburgu działają jedne z najgłębiej umieszczonych linii metra na świecie. Średnia głębokość umiejscowienia stacji wynosi 70-80 metrów. Pomysł zbudowania metra zrodził się już w 1899 roku, ale ostatecznie budowa ruszyła dopiero w 1941 roku. Kilka tygodni później została przerwana z powodu wybuchu wojny z Niemcami. Prace wznowiono rok po zakończeniu II wojny światowej.

#11. Najcieplej


Główna ulica miasta - Newski Prospekt to również jego najcieplejsza część. Latem różnica między nią a rejonami podmiejskimi wynosi 2-3 stopnie, ale zimą nawet 12 stopni.

#12. Turystyczne wow


Wysokość szpicy na budynku Admiralicji wynosi 72 metry. Statek na jej szczycie waży 65 kilogramów, z czego 2 to czyste złoto. Słynny pomnik Piotra Wielkiego na koniu (Miedziany Jeździec) jest jedynym pomnikiem konnym na świecie mającym tylko dwa punkty podparcia.

#13. Wielka kolekcja


Zbiory Ermitażu to aż około 3 miliony eksponatów umieszczonych w 350 pomieszczeniach, które rozlokowane są w pięciu budynkach. Aby obejrzeć całą kolekcję zatrzymując się przy każdym eksponacie na minutę potrzebowalibyśmy aż 8 lat i przejść 20 kilometrów.

#14. Z każdej strony coś innego


Zamek Michajłowski ma odmienną fasadę z każdej strony. Chodziło o to, by jak najlepiej dopasować harmonię jego konstrukcji do miejskiego otoczenia. To tutaj zamordowano imperatora Pawła I.

Oglądany: 64028x | Komentarzy: 33 | Okejek: 320 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało