JoeMonster.org

Pokaż menu
Szukaj
 
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Francuscy rekonstruktorzy wojenni odtworzyli tragiczne zdarzenie z czasów lądowania w Normandii

39 091  
108   33  
4 czerwca 2006 roku na Place de la République w Carentan we Francji odbyła się rekonstrukcja uroczystości, która miała miejsce w tym samym miejscu niemal 62 lata wcześniej, 20 czerwca 1944 r. - Wręczenie przez generała Maxa Taylora odznaczeń żołnierzom i oficerom, którzy wykazali się ponadprzeciętną odwagą i determinacją podczas desantu w Normandii. Radosne i pozytywne wydarzenie, na którym położył się cień śmierci i cierpienia.


Rekonstrukcja uroczystości na placu miasta, 5 czerwca 2006 r. ©Presse de la Manche

Oryginalna uroczystość odbyła się na głównym placu miasta przy pomniku upamiętniającym poległych w pierwszej wojnie światowej. Odznaczani żołnierze oprócz uznania od przełożonych otrzymywali kwiaty od dziewczynek mieszkających w miejscowości i jej okolicach. Jedną z nich była 3-letnia Danielle Laisney. Impreza dwukrotnie została przerwana ostrzałem niemieckiej artylerii, w czasie jednej z salw śmiertelnie ranna została mała Danielle. Na ratunek dziewczynce pospieszył sanitariusz Robert Wright, ale jego wysiłki spełzły na niczym i dziewczynka skonała.Po lewej dzieci z kwiatami w 1944 r. Po prawej Madeleine Laisney i Robert Wright w 2006 r.

Podczas rekonstrukcji w 2006 r. organizatorzy zwracali uwagę na każdy detal możliwy do odtworzenia. Miłym akcentem była obecność medyka Roberta Wrighta, na miejscu była również mama Danielle, Madelaine Laisney. Historię związaną z wydarzeniem zgromadzonym wyjaśnił historyk Michel Detrez, przemawiając po francusku i angielsku.
Place de la République w 2006 r.


Place de la République w 1944 r. (Zdjęcie #192602 z archiwów US Army Signal Corps)


Sanitariusz Robert Wright - po lewej w 2006, po prawej w 1944.


Poczet sztandarowy w 2006 i 1944.


Organizatorzy zwracali uwagę na szczegóły - w tle widać pilnujących tłumu żandarmów wojskowych (hełmy z białym paskiem) - 2006 i 1944.


Lokalne dzieci i zasłużeni żołnierze - 2006 i 1944.


Przemarsz żołnierzy - 2006 i 1944.


Zbiórka - 2006 i 1944.Młoda dziewczyna Rolande Haugnard (jej rodzice byli właścicielami kwiaciarni mieszczącej się przy placu) trzyma za rękę Danielle Laisney. W tle widać plecy generała Maxa Taylora rozmawiającego z miejscowymi notablami. Wkrótce dziewczynka nie żyła, jej matka nigdy nie pogodziła się ze stratą, do dziś trzyma w domu zakrwawioną wstążkę i sukienkę, które widać na tym zdjęciu. ©Ian Gardner

Oglądany: 39091x | Komentarzy: 33 | Okejek: 108 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało