Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zagadka logiczna Iskry (rozwiązana)

88 101  
140   160  
Drogie Bojowniczki, drodzy Bojownicy, wypadałoby się wreszcie oficjalnie przywitać! W prezencie powitalnym podzielę się z Wami tajemniczą zagadką mojego życia. Będziecie potrafili ją rozwikłać?

zagadka
Wszystkie dane potrzebne do rozwiązania zawarte są w tym wpisie. Google nie jest potrzebny. Zagadki są autentyczne, ale dane pozmieniałem, żebyście nie prześladowali mi rodziny. :-)

#1. Adres mojego wuja

Mój wuj to kawał magistra inżyniera, więc kiedy spytałem go o jego dokładny adres, powiedział mi tak:

- Mój adres jest bajecznie prosty. Mieszkam na Matematycznej. Numer budynku jest kwadratem numeru piętra, a numer piętra pierwiastkiem trzeciego stopnia z numeru mieszkania.
- Wiesz co… to chyba za mało danych.
- Mówisz? To jak wyciągniesz pierwiastek z numeru mojego mieszkania, to otrzymasz sumę piątej i szóstej cyfry z Twojego PESEL-u. I co, lepiej ci?
- Lepiej.

#2. Data moich urodzin

Nie mam problemu z zapamiętywaniem części ważnych w mojej rodzinie dat, bo są bardzo, ale to bardzo regularne. Urodziny mojego syna świętujemy w miesiącu następującym po rocznicy ślubu mojego wuja. Moja żona obchodzi urodziny w kolejnym miesiącu po urodzinach tej niedoszłej. W miesiącu po urodzinach mojego syna prawie cały kraj obchodzi rocznicę tych samych urodzin. Moja niedoszła żona urodziła się jeden rok, jeden miesiąc i jeden dzień po mnie. Mój wuj obchodzi rocznicę ślubu w miesiącu przypadającym po tym z urodzinami mojej żony.
Daty tych rocznic w mojej rodzinie mają jedną cechę wspólną. Po odjęciu numeru miesiąca od dnia, zawsze otrzymujemy tę samą okrągłą liczbę.

W tym roku będę dwa razy starszy od mojej siostry.

#3. Matematyczny psikus mojego ojca:

Mój ojciec ma trójkę dzieci (przynajmniej oficjalnie), jednym z nich naturalnie jestem ja. Paweł urodził się 40 miesięcy i dwa tygodnie przede mną. Patrycja natomiast urodziła się dwa tygodnie po moich 14 urodzinach. Pewna cecha wspólna naszych metryk sprawia, że cała nasza trójka obchodzi raz w roku pewne święto, nikt inny z rodziny go nie obchodzi.

Zadanie: Podaj datę tego święta.

Poniżej znajdują się podpowiedzi i rozwiązanie

Zaznacz poniższe pole myszką, żeby je zobaczyć.
Podpowiedź 1: Myśleliście, że będzie łatwo? Mój ojciec układał tę zagadkę kilkanaście lat!

Podpowiedź 2: Do rozwiązania zagadki nie trzeba wykonać żadnego działania matematycznego.Podpowiedź 3: Jest tylko jedno zadanie i jedna odpowiedź, wcale nie ma tam trzech zadań, a tym bardziej trzech odpowiedzi.Podpowiedź 4: Pierwsze dwie historyjki miały tylko rozbić Waszą uwagę. Nie są potrzebne do rozwiązania zagadki.

Podpowiedź 5: Chyba, że chcemy czepiać się szczegółów, to określając wiek mojej siostry upewnisz się, że nie wyszła jeszcze za mąż.

Podpowiedź 6: Prawidłową odpowiedź możesz zapisać z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku.

Podpowiedź 7: Jeśli jeszcze nie wiesz, to cechą wspólną naszych metryk są inicjały P.I.

Podpowiedź 8: Więc pod listami często podpisujemy się tak: π

Podpowiedź 9: Chodzi o podanie daty, a nie nazwy święta.

Odpowiedź jest jedna, ale można ją zapisać na kilka sposobów: "14 marca"; "3.14"; "14.03", a jest to dzień liczby π (pi), w którym to składamy sobie wzajemnie życzenia. :)
32

Oglądany: 88101x | Komentarzy: 160 | Okejek: 140 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.04

18.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało