Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 mało znanych ciekawostek na temat kaczek - tych zupełnie niepolitycznych

51 510  
208   38  
Kaczki stały się w Polsce tematem mocno politycznym - choć te biedne ptaki niczym tu nie zawiniły. Spróbujmy więc zwrócić kaczkom to, co kacze...

#1.


Kaczą supermocą jest brak nerwów i naczyń krwionośnych w płetwach - a to oznacza, że żadne temperatury im niestraszne. Pływanie w lodowatej wodzie czy spacerowanie po śniegu i lodzie nie sprawiają kaczkom kłopotu, bo (nie)zwyczajnie nie odczuwają zimna.

#2.


Podczas migracji kaczki przemieszczają się zwykle na wysokości od 60 do 1200 metrów nad ziemią. Przeważnie. Zdarzają się jednak i takie przypadki, dla których to za mało. Najwyżej spotkaną kaczką była pewna krzyżówka nad Nevadą, lecąca na wysokości niemal 6,5 kilometra. Niestety dla kaczki spotkanie to nie zakończyło się szczęśliwie - zdecydowanie zbyt bliskim spotkaniem z lecącym odrzutowcem.

#3.


Najbardziej zdeterminowane kaczki wykazują się godną podziwu wytrzymałością - w ciągu zaledwie jednego dnia potrafią pokonać dystans nawet ponad 500 kilometrów. Pokonanie - oczywiście przykładowej! - odległości 1300 kilometrów z Warszawy do Brukseli kaczorowi z gruntem palącym się pod nogami zajęłoby więc niecałe 3 dni. Niezły wynik!

#4.


Kwakanie, które nierozłącznie kojarzymy z kaczkami, wcale nie jest ulubioną formą komunikacji tych ptaków. Zdecydowanie częściej porozumiewają się przy pomocy krzyków, ćwierków, szczebiotu, jęków, a nawet warknięć. Wachlarz możliwości komunikacyjnych kaczek okazuje się całkiem złożony w porównaniu do naszych wyobrażeń.

#5.


A propos kwakania - z jakiegoś powodu utarło się sądzić, że kwakanie nie wywołuje echa. Jeden palnął, drugi powtórzył, pozostali roznieśli i tak pół świata żyło w przekonaniu, że coś jest na rzeczy. Błąd. Kacze kwakanie jak najbardziej powoduje powstanie echa, co zostało dowiedzione w licznych badaniach, a nawet wyjaśnione w którymś z odcinków "Pogromców mitów". Kaczki odetchnęły z ulgą.

#6.


Nam, ludziom, opanowanie chodzenia zajmuje pi razy oko kilka lat, zanim na dobre oswoimy się z pozycją pionową. Wyfrunięcie z rodzinnego gniazda to kwestia przynajmniej dwudziestu lat, a co poniektóre przypadki potrafią pasożytować na rodzicach nawet dwa razy dłużej. Młode kaczki nie mają tak dobrze. Pierwszy kurs samodzielności przechodzą już w kilka godzin po wykluciu, zmuszone do długiego spaceru na własnych odnóżach.

#7.


Choć zwolennikom pewnych opcji politycznych może to się wydawać spełnieniem najgorszego z koszmarów, kaczki są wszędzie. Absolutnie wszędzie i na wszystkich kontynentach. Jedynym bezkaczkowym azylem pozostaje Antarktyda, gdzie kaczki nie występują. Jeszcze...

Źródła: 1, 2, 3

Oglądany: 51510x | Komentarzy: 38 | Okejek: 208 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

24.04

23.04

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało