Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Jak śpią zwierzaki?

102 054  
493   51  
Sen to dobro nadrzędne i należy dbać, by było go w życiu jak najwięcej. Zastanawialiście się czasem, jak śpią różne zwierzaki?

#1. Konie


Wbrew powszechnej opinii konie wcale nie śpią na stojąco. W takiej pozycji mogą co najwyżej drzemać, czyli być w stanie czuwania, ale przecież trudno nazwać to prawdziwym snem, podczas którego ciało i mózg odpoczywają. Żeby się wyspać, kładą się na boku, ale biedaki nie mogą sobie pozwolić na długi sen. Wszystko przez budowę ich ciała, masę i grubość kości. Zazwyczaj koń leży w tej pozycji jakieś 3-4 godziny. Jeśli wypoczynek wydłużyłby się do 6 godzin, to zacząłby się obrzęk płuc.

#2. Delfiny


Gdy nadchodzi pora odpoczynku, te wesołe i przyjazne ssaki „wyłączają” jedną półkulę mózgu i oko. Druga połowa i drugie oko obserwuje otoczenie, kontroluje oddychanie i inne podstawowe procesy fizjologiczne. Podczas snu delfin może znajdować się na powierzchni, czasem wolno płynie z prądem. W niewoli potrafi spać na dnie basenu, wynurzając się co jakiś czas, by zaczerpnąć powietrza.

#3. Żyrafy


Trudno nie podejrzewać, że tak długa szyja nieco utrudnia wygodne ułożenie się do snu. Ale w przyrodzie wszystko jest obmyślane. Żyrafy kładą się w taki sposób, że zginają szyję, by znalazła się na górnej części tylnej kończyny. Cały proces układania się do snu trwa jakieś 20 sekund, a sam sen trwa jedynie kilka minut. Długość głębokiego, nocnego snu żyrafy nie przekracza 20 minut.

#4. Wieloryby


Jeszcze do niedawna uważano, że wieloryby śpią tak jak delfiny, ale ostatnie obserwacje pokazują zupełnie co innego. Okazuje się, że wieloryby nie dzielą doby na sen i aktywność. Śpią, a właściwie łapią nieco snu podczas krótkiego zanurzenia. W ten sposób zyskują 10-15 minut snu w ciągu kilku godzin.

#5. Pingwiny


Pingwiny nie śpią na stojąco. Najpierw należy uściślić, że na Ziemi istnieje kilka rodzajów pingwinów i nie wszystkie śpią tak samo. Np. pingwin białobrewy śpi, jakby wrócił z mocarnej imprezy – na brzuchu, z rozłożonymi skrzydłami, a pingwin cesarski w pozycji, którą można nazwać siedzącą - stoją i chodzą te zwierzaki w zupełnie inny sposób.

#6. Hipopotamy


Większą część swojego życia te duże zwierzęta spędzają w wodzie. Zazwyczaj śpią albo na mieliźnie, wysuwając głowę na powierzchnię, albo w całkowitym zanurzeniu. W tym drugim przypadku hipopotamy odruchowo wypływają na powierzchnię co 3-5 minut, by zaczerpnąć powietrza. W trakcie takiego wynurzenia nie wybudzają się ze snu.

#7. Wiewiórki


Czasem możemy zobaczyć zdjęcia wiewiórek śpiących w pozycji zwiniętej, przez co możemy odnieść wrażenie, że zawsze tak śpią. Nie jest to do końca prawda, raczej część prawdy. Te sympatyczne zwierzątka zasypiają w takiej pozycji, w jakiej się położyły, więc czasem zwinięte w kulkę, a czasem np. na brzuchu.

#8. Słonie


Zacznijmy od tego, że są słonie afrykańskie i indyjskie. Afrykańskie najczęściej śpią oparte o drzewo. Wiąże się to z tym, że gleba może być zbyt nagrzana i boją się przegrzać ciało. Jeśli ziemia nie jest zbytnio rozgrzana, to mogą po prostu położyć się na boku. Indyjskie słonie zwykłe kładą się na boku, a przednie nogi wysuwają do przodu i kładą pod głową. Słonie śpią od 2 do 3 godzin. Mogą się przebudzać, by za pomocą słuchu i węchu sprawdzić otoczenie i po upewnieniu się, że są bezpieczne, znów zasnąć.

#9. Oposy


Oposy mają bardzo silny ogon i mogą zwisać na nim z gałęzi, ale nie śpią w takiej pozycji. Są to nocne zwierzaki i za dnia odpoczywają, a dopiero wraz zachodem słońca ruszają na polowanie. Śpią więc dość dużo, nawet 20 godzin na dobę, w pozycji, jaka im akurat pasuje – raz rozkładają się na gałęzi, a raz zwijają w kłębek i chowają w dziupli.

#10. Jerzyki


Jerzyki to prawdziwi rekordziści – latają wysoko (do 2,5 kilometra), szybko (do 200 km/h), długo (2-3 lata bez przerwy). W trakcie takiego nieprzerwanego lotu potrafią jeść, pić, kopulować i oczywiście spać. Do spania w czasie lotu wykorzystują wiatr – wzbijają się bardzo wysoko i kierują pod wiatr, by co kilka minut zmienić nieco kierunek. Dzięki temu przez długi czas pozostają w jednym miejscu. Przy słabym wietrze po prostu śpią i krążą w powietrzu.

Oglądany: 102054x | Komentarzy: 51 | Okejek: 493 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

21.05

20.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało