Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 potwornickich ciekawostek o fotografii

72 085  
195   44  
Po co fotografowi płyn do mycia naczyń? Kiedy powstała fotografia 3D? Czym różni się fotograf od fotografika? Co to jest „Piesek", „Murzyn" i „Chińczyk"? Wszystko to i wiele więcej w artykule.

#1. Fotografia jest dość młoda – została oddana światu w 1839 roku.


Często używa się określenia „Fotografia została oddana światu”, ponieważ w 1839 roku twórca metody Louis Jacques Daguerre (na zdjęciu) sprzedał swój proces Francji, a ta zdecydowała się przekazać tajniki metody do ogólnego użytku. Daguerre mógł opatentować swój wynalazek i czerpać z tego tytułu zyski. W tym samym czasie William Fox Talbot opracowywał równolegle bliższą współczesnej metodę fotograficzną, jednak to Daguerre, dzięki ogłoszeniu wynalazku we Francuskiej Akademii Nauk, został ojcem tej dziedziny. Co ciekawe, sama nazwa „fotografia” przyjęła się nieco później, a zaproponował ją John Herschel, astronom, fizyk i chemik.

#2. Fotograf to rzemieślnik. Fotografik to artysta.


Jan Bułhak zaproponował to rozróżnienie motywując je następującymi słowami: Przyszedł czas, by i w fotografii polskiej nastąpiło pojęciowe rozróżnienie rzemieślnika i artysty. Nie dlatego, by pomniejszać czy dyskwalifikować rzetelną i fachową pracę rzemieślnika. Po to, ażeby ustalić gatunkową i hierarchiczną odmienność artysty-fotografa i rehabilitować jego sztukę, zagubioną dotąd, jak ziarnko piasku, w morzu rękodzielnictwa zarobkowego lub snobistycznych zabawek.
Co ciekawe, w środowisku fotograficznym do dziś trwają spory, czy rozróżnienie jest właściwie, potrzebne i czy jest rzeczywiście mierzalne.

#3. Wywołuj zdjęcia, zaoszczędzisz


Koszt zamówienia jednej typowej odbitki 10 x 15 cm to około 50 gr. Możesz je zamówić nawet przez internet. Odzyskanie skasowanych danych z dysku/nośnika to koszt, który w niektórych przypadkach może przekroczyć nawet 1000 zł, przy czym nie ma żadnej gwarancji na odzyskanie plików. Co ciekawe, za bezpieczną kopię danych większość z nas uważa płyty CD. To wielki błąd, ponieważ trwałość przeciętnej płyty CD/DVD nagrywanej w domu nie przekracza dziesięciu lat. Dobrej jakości odbitka na papierze fotograficznym powinna wytrzymać w domowych warunkach około 100 lat.

#4. Fotografia 3D to wynalazek stary jak świat


Właściwie to fotografia stereoskopowa. Zarówno do wykonania takich zdjęć, jak i do ich oglądania, potrzebne były specjalne przyrządy. Powstała niedługo po tej „normalnej” i cieszyła się ogromną popularnością aż do lat trzydziestych XX wieku. W większych miastach istniały fotoplastikony, w których można było obejrzeć całe serie trójwymiarowych fotografii.

#5. Żargonowe słownictwo w studio


W studiu znajdzie się też miejsce na różnego rodzaju garnki, słoiki, puszki, pszczółki, żurawie (>i inne<)
Co ciekawe, dla podniesienia prestiżu na „studio” fotografowie mówią czasem „atelier”, a choć samo słowo „studio” powinno się w języku polskim odmieniać, to fotografowie rzadko je deklinują i używają przeważnie formy bezokolicznika – „studio”.

#6. Kiedyś ludzie byli smutni?


Mięśnie twarzy naturalnie rozluźniają się już po kilku sekundach uśmiechu, dlatego na fotografii naświetlanej nawet przez 15 sekund uśmiechnięta twarz byłaby zamazana. Zdecydowanie najlepszym sposobem dla otrzymania poprawnych warunków do naświetlania było rozluźnienie mięśni twarzy. Niektórzy fotografowie mieli na wyposażeniu specjalne stelaże, na których osoba fotografowana opierała głowę i ręce, żeby zminimalizować ruchy w trakcie robienia zdjęcia.

#7. Fotografowie pracują też w budżetówce


W czasach pokoju fotograf wojskowy dokumentuje głównie różnego rodzaju sprzęt, wydarzenia i obchody. O wiele mocniejsze nerwy i żołądek musi mieć fotograf pracujący w policji kryminalnej. Każde miejsce zbrodni jest dokładnie fotografowane. Przeważnie przed wyniesieniem zwłok.

#8. Płyn do mycia naczyń w służbie fotografii


Właściwie niewiele się zmieniło. Nadal w procesach wykonywanych ręcznie często płucze się zdjęcia w roztworze płynu do mycia naczyń. Służy on zmiękczeniu wody, tak by na fotografiach (i naczyniach) nie pozostawały białe zacieki z wapnia.

#9. Retusz to nieodłączna część fotografii!


Dziś wiele osób uważa, że przed erą Photoshopa zdjęcia nie były retuszowane. Nic bardziej mylnego! Zdjęcia bez retuszu zaczęły pojawiać się dopiero, kiedy fotografia stała się dostępna na szeroką skalę dla amatorów. Nawet wasze zdjęcia rodzinne robione Zenitem i wywoływane w ciemni przez jakiegoś wujka były przeważnie poddawane mniejszej czy większej obróbce. Żadne profesjonalne zdjęcie nie było wypuszczane z rąk fotografa bez retuszu, jeśli chcecie sprawdzić prawdziwość tej teorii, to wyciągnijcie z szuflady zdjęcia ślubne czy nawet dowodowe sprzed 30 lat. Pod lupą zobaczycie na twarzach jasne i ciemne kreseczki i plamki. Ciemne (np. linia brwi, kontur oka, źrenica) zostały naniesione na odbitce, a jasne (rozjaśnienie cieni pod oczami) na negatywie.

#10. Komórki w służbie fotografii reporterskiej


Oczywiście większość fotografów będzie zarzekać się, że nie można zrobić poważnych zdjęć telefonem, jednak nie da się ukryć, że odkąd aparaty pojawiły się w naszych kieszeniach, rynek fotografii reporterskiej zmienił się nie do poznania. Kiedyś reporter otrzymując „cynk” gonił szybko na miejsce jakiegoś wydarzenia i dokumentował je, dokładnie obliczając w myślach najkrótszą drogę do redakcji, żeby być pierwszym i sprzedać swoje „fotosy” za dużą ilość orenów. Dziś zanim dojedzie na miejsce, to ktoś zupełnie za darmo wyśle swoje zdjęcie z komórki na kontaktowy mail pierwszej lepszej gazety. Tak, komórki i amatorskie zdjęcia zabrały masę pracy i pieniędzy fotoreporterom, bo w wielu przypadkach bardziej liczy się czas, niż sam profesjonalizm wykonania.

Oglądany: 72085x | Komentarzy: 44 | Okejek: 195 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało