Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Smutny los podpalanych regularnie kozłów ze szwedzkiego Gävle

27 530  
106   15  
W krajach skandynawskich postać kozła wiąże się z wielowiekową tradycją bożonarodzeniową. To właśnie kozioł (Julbock) przynosił tam dzieciom podarki świąteczne i to dużo wcześniej, zanim zaczął to robić Święty Mikołaj. Dlatego też, dla przypomnienia starej tradycji, od 1966 roku na centralnym placu miasta Gävle co roku stawiany jest słomiany kozioł.

Kliknij i zobacz więcej!

Pojawianie się słomianego kozła od 49 lat nie jest jedyną tradycją w tym mieście. Z równym bowiem zapałem przeprowadzane są na kozłach akty wandalizmu. Za podpalenie lub próbę podpalenia słomianej figury kilka osób trafiło już do więzienia.

Kliknij i zobacz więcej!

Oto smutne kalendarium kozła:

1966 rok: Po raz pierwszy wzniesiono 13-metrowego słomianego kozła. Ważył 3 tony. Kosztował 10 000 SEK. Spłonął w noworoczną noc. Na szczęście kozioł był ubezpieczony i finansujący przedsięwzięcie, Harry Ström, otrzymał zwrot pieniędzy.
1968 rok: Zbudowano ogrodzenie wokół kozła, ponieważ dzieci bawiły się w nim w chowanego. Podobno jakaś para uprawiała w nim seks.
1969 rok: Spłonął w Sylwestra
1970 rok: Kozioł spłonął 6 godzin po jego ustawieniu. Ustawiono kolejnego kozła - z trzciny.
1971 rok: Grupa biznesmenów (The Southern Merchants) dotychczas finansująca figurę kozła wycofała się z inwestycji z powodu ciągłych podpaleń. Inicjatywę przejął The Natural Science Club. Ich kozioł był 2-metrowy.
1972 rok: Kozioł zawalił się na skutek sabotażu.
1974 rok: Spalony.
1976 rok: Rozwalony przez samochód.
1978 rok: Kozioł został rozwalony na kawałki.
1979 rok: Kozioł spłonął zanim jeszcze go ukończono. Kolejnego kozła wykonano z materiałów ognioodpornych. Został rozwalony na kawałki.
1980 rok: Spłonął w Wigilię Bożego Narodzenia.

Kliknij i zobacz więcej!
1982 rok: Spłonął 13 grudnia.
1983 rok: Zniszczono nogi kozła.
1984 rok: Spłonął 12 grudnia.
1985 rok: 12,5-metrowy kozioł zbudowany przez Natural Science Club po raz pierwszy trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Kozła chronił 2 metrowy metalowy płot, ochroniarze oraz żołnierze z 14 Pułku Piechoty. Kozioł spłonął w styczniu.
1986 rok: The Southern Merchants ponownie włączyli się w inicjatywę budowy kozła. Zostały postawione 2 kozły, ten duży spłonął noc przed Wigilią.
1987 rok: Zbudowano kozła z materiałów ognioodpornych. Spłonął tydzień przed Świętami.
1988 rok: Nic się nie wydarzyło z kozłem, ale po raz pierwszy można było obstawiać los kozła u angielskich bukmacherów.
1989 rok: Kolejny raz kozioł spłonął zanim go do końca go zbudowano. Postawiono nowego kozła - spłonął w styczniu. W marcu stanął tu kolejny kozioł - tym razem dla zdjęć do filmu szwedzkiego "Black Jack".

Kliknij i zobacz więcej!
1991 rok: Do kozła dołączyły sanie z reklamą - okazało się, że ustawiono je tam nielegalnie. Kozioł spłonął rankiem w Wigilię, następnie został zrekonstruowany i przewieziony do Sztokholmu jako część kampanii protestacyjnej przeciwko likwidacji 14 Pułku Piechoty.
1992 rok: Postawiono 2 kozły. Kozioł The Southern Merchants spłonął 8 dni po jego postawieniu. Tej samej nocy również spalono kozła The Natural Science Club. Ten pierwszy został zrekonstruowany, ale spalono go 20 grudnia. Sprawca tych trzech podpaleń został ujęty i trafił do więzienia.
1993 rok: Po raz kolejny wpisano kozła do Księgi Rekordów Guinnessa. Kozioł The Natural Science Club mierzył 14,9 metra. Strzegli go taksówkarze oraz szwedzka Gwardia Krajowa.
1995 rok: Obywatela Norwegii skazano za próbę podpalenia kozła. Sam kozioł spłonął w bożonarodzeniowy poranek.
1996 rok: Kozła po raz pierwszy monitorowano przez kamery internetowe online. Nic się nie wydarzyło.
1997 rok: Kozioł The Southern Merchants został zniszczony przez fajerwerki. Kozioł The Natural Science Club również został zaatakowany, ale skończyło się na niewielkich uszkodzeniach.
1998 rok: Spłonął 11 grudnia, pomimo silnej śnieżycy. Został odbudowany.
1999 rok: Spłonął kilka godzin po tym, jak został wzniesiony. Zrekonstruowany przed 13 grudniem. Kozioł The Natural Science Club również został spalony.
2000 rok: Spłonął kilka dni przed Sylwestrem. Kozioł The Natural Science Club został wrzucony do rzeki Gavleån.

Kliknij i zobacz więcej!
2001 rok: 51-letni obywatel USA, turysta z Cleveland w stanie Ohio, Lawrence Jones, został aresztowany za podpalenie kozła. W sądzie przekonywał, że myślał, iż podpalanie kozła jest prawnie dozwolone. Został skazany na 18 dni więzienia i grzywnę w wysokości 100 000 koron szwedzkich (ok. 15 000 $). Jones po zwolnieniu z więzienia wyjechał do USA i nie zapłacił grzywny. Kozioł The Natural Science Club również został spalony.
2002 rok: 22-latek ze Sztokholmu próbował podpalić kozła Southern Merchants, ale skończyło się na niewielkich uszkodzeniach. W dzień Św. Łucji (13 grudnia) kozioł był strzeżony przez szwedzką osobowość radiową i telewizyjną, Gerta Fylkinga.
2003 rok: Spłonął 12 grudnia.
2004 rok: Spalony 21 grudnia, zaledwie trzy dni przed Wigilią. Straż pożarna przybyła bardzo szybko, ale nie udało się uratować kozła. Nie rekonstruowano go już tego roku.
2005 rok: Spalony przez nieznanych wandali w strojach Świętego Mikołaja i Piernikowego Ludzika. Wystrzelili płonącą strzałę w kozła 3 grudnia o 21:00. Kozioł został zrekonstruowany w dniu 5 grudnia. W cotygodniowej audycji telewizyjnej "Efterlyst" w dniu 8 grudnia pojawił się apel o pomoc w schwytaniu sprawców podpalenia.
2006 rok: 15 grudnia o 3:00 w nocy podpalacz oblał prawą przednią nogę kozła benzyną i podpalił. Ucierpiała jedynie ta noga, którą zresztą rankiem naprawiono. Kozioł The Natural Science Club został spalony 20 grudnia po północy przez nieznanych sprawców. W nocy 25 grudnia pijany mężczyzna wspiął się na kozła The Southern Merchants. Zanim przyjechała policja, człowiek zszedł z kozła i uciekł. Nie próbował go podpalać. Kozioł The Southern Merchants "przeżył" Sylwestra, został zdemontowany 2 stycznia.
2007 rok: Kozioł The Natural Science Club został przewrócony w dniu 13 grudnia, a spłonął w nocy 24 grudnia. Kozioł The Southern Merchants przetrwał. Zarówno w 2006 jak i 2007 roku słoma została nasączona ognioodpornymi chemikaliami.

Kliknij i zobacz więcej!
2008 rok: 16 grudnia kozioł Natural Science Club został zdewastowany, a następnie usunięty. W dniu 26 grudnia próbowano spalić kozła Southern Merchants, ale grupa przechodniów ugasiła pożar. Kozioł spłonął następnego dnia.
2009 rok: W nocy 7 grudnia próbowano podpalić kozła SM. 11 grudnia nieznani sprawcy przeprowadzili nieudaną próbę wrzucenia kozła NSC do rzeki. 14 grudnia ktoś przy pomocy wózka ukradł kozła NSC. 24 grudnia o 4:00 rano kozioł SM został spalony, pomimo zalegającej na nim grubej warstwy śniegu. Dwie kamery internetowe online, które monitorowały kozła, zostały unieruchomione przez hakerów tuż przed podpaleniem.
2010 rok: W nocy 2 grudnia podpalacze podjęli nieudaną próbę spalenia kozła NSC. W dniu 17 grudnia szwedzki serwis informacyjny podał, że jednemu ze strażników, których zadaniem była ochrona kozła SM, oferowano zapłatę za opuszczenie stanowiska. Kozioł miał być skradziony przy pomocy śmigłowca i przewieziony do Sztokholmu. Oba kozły przetrwały i zostały rozebrane na początku stycznia 2011 roku.
2011 rok: Kozioł został ustawiony 27 listopada. Strażacy polali kozła wodą w nadziei, że mróz utworzy powłokę z lodu, która uniemożliwi spalenie kozła. Łagodna pogoda sprawiła, że lód się roztopił, a kozioł został spalony rankiem 2 grudnia.
2012 rok: Kozła ustawiono 2 grudnia, spłonął 12 grudnia tuż przed północą.
2013 rok: Podobnie jak w 2006 i 2007 roku, słoma wykorzystana do budowy kozła została nasączona ognioodpornymi chemikaliami, aby zapobiec spłonięciu w przypadku podpalenia kozła. Uroczysta inauguracja ustawienia kozła odbyła się 1 grudnia. W dniu 21 grudnia kozioł spłonął.
2014 rok: Miały miejsce co najmniej 3 próby podpalenia kozła, ale przetrwał i został rozebrany 29 grudnia.
2015 rok: Kozioł powstał 26 listopada, został ustawiony 29 listopada. Spłonął 27 grudnia.

Cdn.Źródła: 1, 2

Oglądany: 27530x | Komentarzy: 15 | Okejek: 106 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało