Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

9 ciekawostek o narciarstwie, których prawdopodobnie nie słyszałeś

49 792  
180   15  
Dzisiaj, 29 grudnia, po raz pierwszy od długich tygodni temperatura łaskawie spadła poniżej zera, dopasowując się do panującej pory roku. Być może nawet w końcu skapnie trochę śniegu, ale zanim wyjdziecie na narty, poznajcie parę faktów o narciarstwie.

#1. Zwyczaj jeżdżenia na nartach wywodzi się z Azji, a w samej Europie pierwsza była Skandynawia


Najstarsze znalezione prymitywne narty datuje się na 6000 r. p.n.e.! Pochodzą one z Azji Środkowej, a konkretnie okolic Bajkału i gór Ałtaj. Do Europy narty trafiły prawdopodobnie za pośrednictwem Lapończyków, którzy jako pierwsi odwiedzili północne krainy kontynentu europejskiego. W Europie kolebką narciarstwa jest Skandynawia. Najstarsze źródła o narciarstwie to malowidła jaskiniowe przedstawiające narciarzy datowane na 3000 – 5000 lat. Można je zobaczyć w jaskini w pobliżu Rødøy w Norwegii.

#2. Na nartach można jeździć aż w 80 krajach

Naturalnie warunki narciarskie są w tych krajach lepsze lub gorsze. Jednak aż 80 różnych krajów spełnia przynajmniej dwa warunki: posiadają stok narciarski lub góry oraz śnieg. Wśród egzotycznych krajów wymienić można pustynny Dubaj, gdzie w jednym z centrów handlowych mieści się sztuczny klimatyzowany stok, dostępny dla narciarzy cały rok... ale tam mają pieniędzy jak lodu (śniegu)...

#3. Początkowo narty używane były do polowań oraz podróżowania

W zimowych warunkach narty pozwalały poruszać się szybciej niż konno, a w dodatku bardzo cicho, co ułatwiało podejście do zwierzyny lub uniknięcie bandytów.

#4. Pierwsze odnotowane użycie nart w celach sportowych odnotowano za panowania króla wikingów

Wiking o imieniu Harald, panujący w latach 1046 – 1066, organizował wyścigi i inne konkurencje narciarskie dla dworu i arystokracji. Dla młodych wojowników była to okazja do zaprezentowania swoich umiejętności przed władcą, a najlepsi mogli liczyć na przyjęcie do służby u króla.

#5. Jednym z pierwszych ludzi, którzy kiedykolwiek przekroczyli prędkość 100 km/h był Amerykanin Tommy Todd

Tommy pojechał na nartach około 140 km/h w roku 1874! Tego rekordu nie pobił żaden narciarz przez następne 50 lat. Natomiast dzisiejszy rekord prędkości na nartach to 251 km/h.

#6. Jednym z pierwszych popularyzatorów narciarstwa był autor Sherlocka Holmesa

Sir Arthur Conan Doyle był jednym z pierwszych ludzi zachodu, którzy mieli styczność z nartami. Doyle po przeprowadzce do Szwajcarii w 1893 r. pisał o swoich wrażeniach z jazdy na nartach dla prasy brytyjskiej, czym przyczynił się do sporego wzrostu zainteresowania tym tematem na wyspach.

#7. Pierwsza deska snowboardowa

Pierwszą deskę do jazdy po śniegu najprawdopodobniej skonstruował Amerykanin Sherman Poppen w roku 1965. Zrobił ją dla swojej córki i nazwał „snufer”. Ciekawostką jest to, że snufer miał poprowadzony od czubka odciąg, za który trzymało się w trakcie jazdy, co ułatwiało zachowanie równowagi.

#8. Pasta do nart z ludzkiej spermy

W pierwszej połowie XX wieku dla poprawy właściwości ślizgowych nart używano pasty wykonanej ze smoły, wosku, parafiny, oleju oraz ludzkiej spermy… Środek ten nosił nazwę „Dope”. Podobno poprawiała ona "ślizg".

#9. Za ojca sportów zimowych uchodzi Sondre Aursen Nordheim

Cieśla z Telemarku w Norwegii, wytwarzał narty, jak również był jednym z pierwszych instruktorów narciarstwa. Sondre ustanowił też jeden z pierwszych rekordów w skokach narciarskich, jego życiowy wynik to 18 metrów lotu.
Kobiety na nartach w tradycyjnych norweskich strojach ludowych jeżdżą lepiej od ciebie

Oglądany: 49792x | Komentarzy: 15 | Okejek: 180 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało