Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

10 faktów z historii telewizji polskiej i światowej

101 633  
238   107  
Dzisiaj - propagandowa maszynka pełna nachalnych reklam i ogłupiających seriali. Niegdyś - jedno z niewielu okien na świat. Nie sposób jednak zaprzeczyć, że telewizja odegrała ogromną rolę w ciągu ostatniego wieku - na całym świecie i w Polsce.

#1. Pierwszy program w Telewizji Polskiej został wyemitowany 25 października 1952 roku o godzinie 19

Był to zbiór występów kilkorga artystów. Zasięg programu nie był duży - sygnał nowo powstałej Telewizji odbierano w zaledwie 24 odbiornikach "Leningrad" rozmieszczonych w różnych klubach oraz świetlicach na terenie Warszawy. Eksperymentalne studio mieściło się przy ul. Ratuszowej 11, tam gdzie funkcjonuje obecnie Instytut Tele- i Radiotechniczny.

#2. Rok 1970


Od 1952 roku trwały w Polsce typowe dla nas zabawy w tworzenie komitetów, rotowanie statusami, ustanawianie szefów, nadawanie im rang, tak że faktyczna codzienna emisja programu telewizyjnego ruszyła dopiero 9 lat później, 1 lutego 1961 roku. Za to już w 1970 roku do pierwszego i jedynego dotychczas programu dołączył drugi ogólnopolski kanał, znany po dziś dzień pod nazwą TVP2.

#3. Pierwsza seria - USA, 1931 r.


Jedną z pierwszych telewizyjnych serii był "The Television Ghost", program nadawany w Stanach Zjednoczonych od 1931 roku. W trakcie programu aktorzy przebierali się za zmarłych i opowiadali historie ich tragicznych śmierci. Wygląda więc na to, że żądza krwi w telewizji ma naprawdę długą i bogatą tradycję...

#4. Pierwszy pianista na żywo - 1937 r.


Pierwszym pianistą, którego występ pokazała amerykańska telewizja, był niedawno zmarły Earl Wild. Rzecz miała miejsce w 1937 roku. W studiu - jak wspominał muzyk - było gorąco do tego stopnia, że klawisze panina, na którym grał, zaczynały się wypaczać. Co ciekawe, to właśnie Earl Wild był też pierwszym pianistą, który wystąpił na żywo w internecie. Było to niemal 60 lat po jego debiucie telewizyjnym.

#5. Pierwsze samobójstwo - 1974 r.


Pierwsze samobójstwo pokazane w telewizji miało miejsce 15 lipca 1974 roku. Podczas programu na żywo w tył głowy postrzeliła się Christine Chubbuck, autorka reportażu na temat samobójstw. "Zgodnie z polityką kanału 40., polityką dostarczania krwi i wnętrzności na żywo i w kolorze, zobaczycie po raz pierwszy próbę samobójczą", stwierdziła zmagająca się z depresją 29-letnia dziennikarka, po czym zrealizowała swoją zapowiedź. Wtedy wydarzenie to rozeszło się szerokim echem, a dzisiaj - czy zrobiłoby na kimkolwiek wrażenie?

#6. Wychowanie


A skoro mowa o krwi i wnętrznościach: według statystyków przeciętne amerykańskie dziecko zanim ukończy 14 rok życia w telewizji ogląda... 11 tysięcy morderstw. Zaiste intrygujące, jaki to ma wpływ na dziecięcą psychikę...

#7. Pierwsza reklama w TV - 1941 r.


Pierwsza reklama pojawiła się na ekranach nowojorskich telewizorów 1 lipca 1941 roku. Paskudny trend zapoczątkował producent zegarków Bulova, który za 20 sekund wyświetlania przed transmisją meczu baseballa zapłacił 9 dolarów. Od tego czasu sporo się zmieniło - pomiędzy blokami reklamowymi coraz trudniej znaleźć programy, a czas antenowy kosztuje krocie. W 2008 roku pobito jeden z rekordów - za pół minuty podczas transmisji Superbowl trzeba było zapłacić 2,7 miliona dolarów.

#8. Pierwsza telenowela - 1951 r.


"Search for tomorrow" było pierwszą telenowelą, która odniosła sukces. Emitowano ją od 1951 do 1986 roku, najpierw w stacji CBS, następnie w NBC. Produkcję serialu sponsorowała firma Procter & Gamble i ponoć to właśnie stąd pochodzi nazwa "opery mydlane".

#9. W 1981 r. powstaje MTV


1 sierpnia 1981 roku zadebiutowało MTV. Pierwsze słowa, jakie padły na antenie, brzmiały "Panie i panowie, rock and roll.", samą stację określano zaś połączeniem tego, co w radiu i telewizji najlepsze. By podkreślić swój stosunek do radia, panowie z MTV jako pierwszy teledysk wyemitowali klip The Bugles do "Video killed the radio star". I tym sposobem wróciliśmy do morderstw...

#10. A na naszym ogródku...


7 września 2015 roku nastąpiła telewizyjna śmierć niedoszłej gwiazdy mediów, ulubieńca internetu - Kuźniara Jarosława - który to zmuszony został do pożegnania się z programami informacyjnymi TVN24 i zajęcia się "bliskimi zwykłym ludziom" tematami w paśmie śniadaniowym. "Wstajesz i wiesz" zyskało - ponoć nawet 40 tysięcy widzów. Śniadaniówka zyskała Kuźniara Jarosława. Tylko czym amerykańskim właścicielom TVN-u podpadli jej widzowie?

Źródła: 1, 2, 3, 4
11

Oglądany: 101633x | Komentarzy: 107 | Okejek: 238 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.04

24.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało