Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Penis grozy, czyli 6 rzeczy, których nie wiedziałeś o tapirach

129 217  
275   65  
Tapiry to takie niepozorne, świniopodobne zwierzęta o dziwnych nosach, które w Polsce uświadczymy jedynie w ogrodach zoologicznych. Ale to, że w naszym kraju są mało znane, wcale nie oznacza, że są nieciekawe. Wręcz przeciwnie - mają się czym szczycić!

#1.


Na świecie żyją cztery gatunki tapira, ostatni został odkryty w 2006 roku. Wszystkie są zagrożone wyginięciem. Tapiry anta, panamskie i malajskie występują w środowiskach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej oraz w Azji Południowo-Wschodniej. Najmniejszy z czwórki, tapir górski, jako jedyny występuje poza regionem lasów tropikalnych - żyje w lasach Andów na terenie Kolumbii i Ekwadoru.

#2.


Dziwny nos tapira służy też jako organ chwytny - zrywa nim trawę, liście czy też owoce. Poza tym może służyć jako fajka nurkowa podczas pływania.

#3.

Chociaż podobne do świń, nie mają z nimi wiele wspólnego. Najbliższymi krewnymi tapirów są konie i nosorożce. Największe tapiry mogą osiągać wagę nawet do 300 kilogramów, z łatwością mogą powalić człowieka. Łatwo się jednak oswajają, stają się często ulubieńcami pracowników zoo.

#4.

Tapiry uważane są za "opiekunów lasów". Przemierzają rozległe tereny, z jednego habitatu do drugiego. Jedzą w jednym miejscu, pokonują duży dystans i zostawiają po drodze odchody, w których znajdują się nasiona roślin. Tapiry uważa się również za swoisty "parasol ochronny" dla innych gatunków - potrzebują dużych terenów do zaspokojenia swoich potrzeb, więc jeśli te tereny znajdują się pod ochroną, obejmują jednocześnie wiele innych zwierząt. Łącząc te dwa fakty, widać wyraźnie, jak wielką rolę pełnią tapiry w kształtowaniu i utrzymywaniu różnorodności biologicznej terenów, na których żyją. To jeden z pierwszych gatunków, na którym odbija się działalność człowieka i zmniejszenie ich populacji może wywołać efekt łańcuchowy, zaburzający cały ekosystem lasów. Całkiem nieźle jak na zwierzę, o którym słyszało się może raz czy dwa w życiu.

#5.


Ciąża tapirów trwa aż ok. 13 miesięcy (różne źródła podają od 12 do 14) - po tym czasie rodzi się jedno młode. Jako że rozmnażają się tak wolno, zmniejszenie ich populacji przez polowania, choroby czy wycinanie lasów może sprawić, że tego procesu nie da się już odwrócić.

#6.


Ostatnia i najważniejsza ciekawostka na temat tapirów? Nie tylko jego nos jest organem chwytnym, ale również penis - w dodatku o imponujących rozmiarach. Jego zwinność i kształt pomagają przy zapładnianiu samicy, aczkolwiek jako zapasowa noga pewnie też mógłby posłużyć.
4

Oglądany: 129217x | Komentarzy: 65 | Okejek: 275 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.04

18.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało