Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Jak uratować samolot, kiedy coś niedobrego stanie się z pilotem?

76 276  
320   77  
Po obejrzeniu kilkunastu filmów, w których zwykły człowiek zmuszony przez sytuację wylądował awaryjnie, ratując życie kilkuset pasażerom, wielu z nas fantazjuje o tym, że pewnego dnia podczas podróży samolotem rozhisteryzowana stewardessa krzyknie: „Czy ktoś potrafi wylądować tym samolotem”? Zanim zostaniesz bohaterem, przeczytaj ten tutorial.

#1. Nie panikuj!

To jest podstawowa sprawa. Pod żadnym pozorem nie możesz spanikować. Po wejściu do kokpitu masz czas na ogarnięcie siebie i niezdolnego do pracy pilota. Pilot zanim zaniemógł najprawdopodobniej ustawił autopilota, więc samolot będzie utrzymywał się na stałej wysokości, leciał z określoną prędkością i w dobrym kierunku. Również kontrolerzy ruchu powietrznego znają trasę lotu i mają samolot cały czas na radarze.

#2. Sprawdź co z pilotem

Usuń stopy pilota z orczyka ("pedały"), dłonie z wolantu lub drążka i upewnij się, że niczym przypadkowo nie zahaczy o jakikolwiek przycisk. Zasiądź na miejscu drugiego pilota, weź głęboki oddech i rozejrzyj się dokładnie, zanim dotkniesz czegokolwiek.

#3. Oceń sytuację

Jak już usiądziesz, sprawdź co pokazuje sztuczny horyzont - takie ustrojstwo jak na zdjęciu powyżej, zazwyczaj znajduje się on centralnie przed oczami pilota w najwyższym rzędzie. Z niego odczytasz położenie samolotu w stosunku do ziemi, czy skrzydła maszyny są wyrównane i czy samolot wznosi się, czy opada. Najlepiej by było, gdyby linie przedstawiające skrzydła i biała kropka pomiędzy nimi (nos samolotu) pokrywały się z nieruchomą linią symbolizującą horyzont (pozioma linia pomiędzy jasnym i ciemnym tłem), wtedy wszystko jest OK. Jeśli nie, samolot nie leci lotem poziomym i musisz szybko działać.

#4. Wyrównaj samolot

Przeżegnaj się albo zaklnij i złap wolant. Wolant to to coś powyżej. Poruszaj nim delikatnie, aby wyrównać lot. W celu wyrównania nosa samolotu przyciągnij lub odepchnij drążek. Również bardzo delikatnie i spokojnie. Przesuwanie na lewo i prawo naprowadzi samolot na kurs. Broń Boże nie depcz po pedałach orczyka. Po wyrównaniu samolotu czas na następny krok.

#5. Wołaj o pomoc

Gdzieś mniej więcej na środku zobaczysz przed sobą radio. Jeśli masz problem ze znalezieniem mikrofonu na panelu, pożycz sobie od pilota słuchawki. Naciśnij guzik PTT (Push To Talk) i wrzaśnij trzy razy: MAYDAY! Upewnij się, że zaraz potem powiesz: „pilot nieprzytomny”. Zdejmij palec z przycisku PTT, żebyś mógł usłyszeć wskazówki kontrolera lotu.

#6. Ustaw transponder

Zaraz pod radiem znajduje się transponder - urządzenie to pozwala namierzyć położenie samolotu radarom kontroli lotu. Wpisz manualnie 7700, co oznacza „Krytyczna Sytuacja”. ATC od tej pory będzie wiedziało, że masz problem i będzie na bieżąco monitorowało co dzieje się z samolotem.

#7. Stosuj się do instrukcji

Gdy już wszyscy zainteresowani wiedzą co się dzieje, kontroler będzie ci przekazywał szczegółowe informacje co masz robić. Rób wszystko dokładnie tak, jak ci każą i nie bój się zadawania pytań. Jeśli nie jesteś pewien, że zrozumiałeś, poproś o powtórzenie. Odpowiednia osoba przekaże ci informacje w jaki sposób obniżyć wysokość i podejść do bezpiecznego lądowania, jak kontrolować silniki, na jakie kontrolki zwrócić uwagę i wiele innych. Jeśli samolot będzie miał lądować na drodze lub w szczerym polu, ty musisz upewnić się, czy nie zahaczysz o słupy wysokiego napięcia lub nie wrąbiesz się w jakieś sosenki.

#8. Zbliż się do strefy lądowania

Jeśli zniżasz się do strefy lądowania (na pewno nie będzie to lotnisko JFK, ale jakiś ugór), leć ciągle w linii prostej. Tuż przed tym, jak samolot będzie zaraz nad ziemią, podciągnij bardzo delikatnie drążek do siebie. Uniesie to nos samolotu i nie walniesz nim w ziemię, lecz kontakt z nią nawiążą koła, które odpowiednio wcześniej, zgodnie z instrukcjami, wypuściłeś.

#9. Procedury po lądowaniu

Gdy poczujesz grunt pod kołami zredukuj prędkość, pociągając do siebie taki duży, zazwyczaj czarny lewarek znajdujący się pomiędzy siedzeniami pilotów. Jeśli nic tam nie ma, poszukaj wielkiej czarnej gałki na środku panelu sterowania. Jeśli kontroler powie ci, że masz nacisnąć pedał aby wyhamować, zrób to, bez niepotrzebnych ślizgów uda ci się zatrzymać samolot.

#10. Po wszystkim

Gdy samolot już stoi, przekręć kluczyk (podobnie jak w samochodzie), żeby zatrzymać pracę silników. Jeśli do tego celu służy jakiś przycisk, powiedzą ci o tym. Dopiero teraz bierz się do pomagania pilotowi, jeśli znasz pierwszą pomoc. Po przybyciu ekip ratunkowych wyjdź uśmiechnięty z kokpitu i przygotuj się na bycie bohaterem.

UWAGA! Redakcja JM nie bierze odpowiedzialności za żadne nieudane awaryjne lądowanie wykonane przez bojowników.
7

Oglądany: 76276x | Komentarzy: 77 | Okejek: 320 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.04

17.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało