Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 wynalazków, które są dużo starsze niż myślisz

78 456  
217   25  
Różne rzeczy kojarzymy z daną kulturą lub erą. Przykładowo gdy słyszymy o piramidach, od razu myślimy o Egipcie, jeśli jest mowa a bitwach rapowych, kojarzymy ich początki z latami 1980-1990. Wiele z naszych skojarzeń jest niepoprawnych. Coś, co kojarzymy ze współczesnością, jest dużo starsze niż przypuszczamy.

Bitwy rapowe

Kojarzymy je z nowojorskimi raperami, którzy zaczęli modę na rytmiczne obrzucanie przeciwników bluzgami w latach 80. Jednak już w XV wieku w Szkocji poeci spotykali się na słowne ustawki i dissowali się wierszem przed publicznością, która wybierała zwycięzcę. Poeta, który wygrał pił piwo lub miód z publicznością, a przegrany zostawał wypraszany z karczmy. Najlepsi (i zazwyczaj najwulgarniejsi) z poetów byli zapraszani na walki słowne na dwór królewski. Król Jakub IV, jak i jego syn król Jakub V byli wielbicielami tej rozrywki i często gościli u siebie poetów o niewyparzonych gębach.

Protezy dentystyczne

Kojarzymy, że protezy nosili między innymi George Washington, ale niekoniecznie wiemy, że pierwsze protezy pojawiły się już u Etrusków w ósmym wieku przed nasza erą. Istnieje wiele dowodów na to, że już w 700 roku p.n.e. Etruskowie produkowali całkiem niezłe protezy. Odkopano czaszki, które miały wstawione złote pojedyncze zęby oraz mostki. Również w szczękach Etrusków znaleziono psie kły, które były używane jako korony nazębne.

Gazety

Gazeta ma zawierać najnowsze informacje na różne tematy, mieć stałe działy i być dostępna dla czytelników. Dlatego większości z nas wydaje się, że gazety powstały dopiero po wynalezieniu druku. Fałsz. Gazety istniały już w starożytnym Rzymie i Chinach. Gazety były pisane ręcznie i opisywane w nich były ważne wydarzenia bieżące i inne sprawy polityczne. Acta Diurna to pierwsza codzienna gazeta wydawana w Rzymie. Początkowo nie była wydawana na papierze, tylko wyryta w kamieniu czy metalu i zawierała procedury prawne oraz orzeczenia sadu. Później doszły nowe działy, w których można było poczytać o narodzinach i zgonach, polityce, wojskowości i publicznych egzekucjach.
W Chinach mieli tipao, czyli cesarskie biuletyny publikowane w czasie panowania dynastii Tang. Zostały one zastąpione przez pisane ręcznie na jedwabiu Kaiyuan Za Bao w epoce Kaiyuan.

Szczoteczki do zębów

Pierwsze szczoteczki do zębów to po prostu patyczki z postrzępionymi końcami, którymi nasi przodkowie usuwali resztki pożywienia ze szczelin międzyzębowych. Te niezbyt skuteczne patyczki zostały znalezione w Chinach i Egipcie i istniały tam już 3000 lat p.n.e.
Coś przypominającego współczesne szczoteczki do zębów pojawiło się dopiero w XV wieku w Chinach. Rączka była wykonana z bambusa, a część myjąca była zrobiona z włosów z karku świni. W tym czasie Chiny handlowały już z Europą, więc wynalazek ten przyjął się tam, ale Europejczycy zastąpili włosy świni włosami koni. Dopiero na początku XX wieku włosy zwierząt zostały zastąpione nylonem.

Opieka społeczna

Już w starożytnym Rzymie państwo lub zamożni obywatele rozdawali jedzenie biednym, głównie po to, aby zyskać w oczach opinii publicznej. Ale dopiero trybun Gajusz Grakchus wprowadził prawo umożliwiające każdemu obywatelowi zakup zboża w atrakcyjnej cenie (połowa ceny rynkowej). Mogli z tego korzystać nie tylko biedni Rzymianie, ale również ojcowie rodzin wielodzietnych.
Cesarz rzymski Trajan rozdawał za darmo zboże biedakom oraz dawał pieniądze na biedne dzieci w sierocińcach.

Drogomierz

Obecnie w każdym samochodzie mamy ustrojstwo, które pokazuje nam przebyty dystans. Drogomierz znany był już w starożytnej Grecji. Nie wiadomo dokładnie kto wynalazł to urządzenie, niektórzy mówią, że Archimedes, inni przypisują wynalazek Vitruviusowi.
Drogomierz był oparty na kołach z rydwanu o średnicy 1,2 m, które musiały wykonać 400 obrotów na pokonanie jednej mili rzymskiej. Podczas każdego obrotu końcówka na osi wozu wchodziła w koło z 400 zębami. Ta czynność uruchamiała kolejny mechanizm złożony z rozmieszczonych na obwodzie otworów, przez które wypadały do specjalnego pudełka umieszczone wyżej kamyki. Ilość kamyków, które znalazły się w pudełku służyła do obliczenia dystansu.
Aleksander Wielki zatrudniał ludzi, którzy obliczali dokładnie odległości pokonywane podczas podbojów wielkiego wodza. Zgadzają się one prawie idealnie z dzisiejszymi obliczeniami.

Wysokie obcasy

Dla nas buty na wysokich obcasach to coś, czym katują się współczesne kobiety, żeby uzyskać złudzenie dłuższych, smuklejszych nóg. Jednak wysokie obcasy to wynalazek z IX wieku. Wtedy buty na obcasach nosili mężczyźni. W Persji obcasy miały bardziej praktyczne niż estetyczne zastosowanie. Obcasy pomagały łucznikom pewnie utrzymać nogi w strzemionach podczas ostrzeliwania przeciwników w czasie galopu.
W XVII wielu buty na obcasach były noszone już w całej Europie. I nadal przez mężczyzn. Ale wtedy nosili je arystokraci, a nie żołnierze. Buty te miały pokazywać status materialny ich właściciela. Im wyższy obcas, tym lepiej. Buty te były cholernie niewygodne i całkowicie niepraktyczne.

Sejsmometr

Trzęsienie ziemi to niszcząca siła. Nie możemy jej powstrzymać, ale możemy zostać ostrzeżeni przez specjalny instrument o nadchodzących wstrząsach. Już w starożytnych Chinach ludzie mieli dostęp do sejsmometrów. Słynny chiński astronom i matematyk Zhang Heng skonstruował między innym sejsmometr. Houfeng Didong Yi (urządzenie badające siłę wiatru i wstrząsy ziemi) powstało w 132 roku n.e. Było to naczynie z brązu z ośmioma smokami trzymającymi w paszczach kule. W środku była kolumna, która wychylała się, gdy nadciągało trzęsienie ziemi. Jeden ze smoków upuszczał kulę i wiadomo było, że właśnie z tego kierunku nadejdzie katastrofa.

Wrotki

Wrotki to głównie lata 60. i 70., kiedy to wielką popularnością cieszyły się tory wrotkowe jak i dyskoteki na wrotkach. Już w XVII wieku belgijski wynalazca John Joseph Merlin zaprojektował buty na kółkach. Żeby zaprezentować publicznie swój wynalazek, założył wrotki na bal w ratuszu miejskim. Niestety nie był w stanie opanować swojego wynalazku i nie potrafiąc wyhamować, rąbnął w wielkie lustro.
Następni ludzie pracujący nad wrotkami mieli ten sam problem. Bardzo trudno było na nich skręcać czy hamować. Dopiero James Leonard Plimpton w 1863 roku opatentował wrotki, które miały dwie pary kółek. Od tej pory jazda na wrotkach stała się łatwa i przyjemna.

Guma do żucia

Najstarsza guma do żucia została znaleziona w Finlandii i pochodzi z neolitu. Jest to grudka zrobiona z kory brzozy i widnieją na niej ślady zębów. W tamtych czasach żucie gumy zapobiegało infekcjom dziąseł dzięki temu, że w korze brzozy znajdują się fenole, które mają właściwości bakteriobójcze.
Grecy żuli gumę produkowaną z żywicy drzewek pistacjowych, Indianie żuli żywice świerku.
Ale to Aztekom zawdzięczamy prawdziwą gumę do żucia. Aztekowie żuli mleczny sok drzewa sączyniec. W 1830 generał Antonio Lopez de Santa Anna przywiózł amerykańskiemu wynalazcy Thomasowi Adamsowi ten sok, chcąc aby Adams użył go do produkcji opon. Z oponami nie wyszło, ale sok ten został użyty jako główny składnik gumy do żucia. Przez sto lat ten mleczny sok był używany przy produkcji gumy do żucia, dopóki nie został zastąpiony tańszą gumą syntetyczną.
1

Oglądany: 78456x | Komentarzy: 25 | Okejek: 217 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.04

18.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało