Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Mało znane ciekawostki o kultowym "Matrixie"

164 119  
887   54  
Od premiery filmu Matrix, który zmienił to, co dziś nazywamy komputerowymi efektami specjalnymi, minęło 15 lat. Mimo upływu czasu film, jego zawiła fabuła, głębokie postacie i zaawansowana technika kręcenia skrywają wiele tajemnic. Część z nich dziś ujawnimy.

#1. W pierwszych 45 minutach filmu Neo (Keanu Reeves) ma jedynie 80 kwestii. 44 z nich to pytania.

#2. Przed przemową na końcu filmu postać Neo nigdy jednorazowo nie mówi więcej niż 5 zdań.





#3. W czasie całego filmu Neo/Thomas Anderson budzi się siedem razy





#4. W pokoju treningowym przed atakiem na Morpheusa Neo pociera nos charakterystycznym gestem, podobnym do tego prezentowanego przez Bruce'a Lee. Ruch ten był zaimprowizowany przez Reevesa.





#5. W filmie o Neo często mówią jako o "wybrańcu" (ang. One), co jest anagramem jego imienia.





#6. W czasie przesłuchania przez agenta Smitha widać część jego akt, z których możemy sporo się o nim dowiedzieć. Ostatnia aktualizacja akt miała miejsce 22 lipca 1998 r., Thomas Anderson urodził się 11 marca 1962 r. w Lower Downtown w Capitol City. Jego matką była Michelle McCahey, a ojcem John Anderson. Neo uczęszczał do liceów "Central West Junior High" i "Owen Paterson High". Następnie widzimy paszport Neo, gdzie data urodzenia się nie zgadza - 13 września 1971.





#7. Bracia Wachowscy zgłosili się z filmem do studia Warner i poprosili o 80 mln dolarów na jego nakręcenie. Warner się nie zgodził i dał im jedynie 10 mln. Wachowscy wzięli pieniądze i nakręcili początkową scenę filmu (z ucieczką Trinity), na którą wydali całe 10 mln. Przedstawiciele Warnera byli pod takim wrażeniem, że zgodzili się dopłacić resztę kwoty.





#8. W greckiej mitologii Morfeusz jest bogiem snu, w filmie Morfeusz zajmuje się budzeniem ludzi





#9. Kiedy Neo wsiada z Trinity do samochodu, Switch mówi na niego "coppertop" (copper - miedź), co jest slangowym określeniem baterii Duracell ze względu na ich malowanie. Taką właśnie baterię Morfeusz pokazuje, kiedy wyjaśnia zasady działania prawdziwego świata.





#10. Pierwotnie Belinda McClory miała grać jedynie połowę roli Switch. Plan był taki, że postać będzie grana przez dwoje aktorów - w realnym świecie miał to być mężczyzna, a w Matrixie kobieta, stąd imię Switch (przełącznik). Ostatecznie to Warner zdecydował, aby całą rolę zagrała kobieta.





#11. Pierwszego dnia zdjęć Hugo Weaving doznał kontuzji nogi na tyle poważnej, że wymagała interwencji chirurgicznej. Pojawiła się nawet sugestia, że będzie trzeba zmienić aktora w roli Smitha, ale udało się tak poprzestawiać plan zdjęć, aby najtrudniejsze sceny z agentem kręcono na samym końcu.





#12. Rolę agenta Smitha zaproponowano Jeanowi Reno, ale ją odrzucił przyjmując rolę w "Godzilli"





#13. Kiedy Neo spotyka wyrocznię w jej mieszkaniu leci "Minor Swing" Django Reinhardta, a następnie "I'm Beginning to See the Light" Duke'a Ellingtona.





#14. Nazwa okrętu Morfeusza - Nabuchodonozor - jest odwołaniem do biblijnego króla Babilonii Nabuchodonozora II z Księgi Daniela. Król Nabuchodonozor wsławił się podbojami Królestwa Judei oraz zbudowaniem Wiszących Ogrodów Babilonu. W Księdze Daniela (2:1-49) możemy przeczytać, że król ma sen, którego nie pamięta, ale stale szuka odpowiedzi.





#15. Według tabliczki znamionowej Nabuchodonozora pojazd wybudowano w USA w roku 2069. Statek ma oznaczenie "Mark (model) III, numer 11", co może odnosić się do Ewangelii Marka 3:11 - "Nawet duchy nieczyste, na Jego widok, padały przed Nim i wołały: «Ty jesteś Syn Boży»".





#16. Thomas Anderson pracuje w firmie Metacortex. Nazwa powstała ze słów meta-, co według słownika Webstera oznacza "iść ponad lub wyżej, przekraczać" i -cortex, co oznacza "zewnętrzna warstwa (ograniczenie) substancji szarej otaczającej mózg". Czyli Metacortex - "przekraczanie ograniczeń mózgu", czyli dokładnie to, co robi Neo.





#17. Na początku filmu Neo znajduje się w pokoju 101 - jest to odniesienie do pokoju 101 z książki "Rok 1984" George'a Orwella, gdzie więzień poddawany jest oddziaływaniu swoich największych fobii i z czasem w znaczeniu powszechnym zaczął być rozumiany jak pomieszczenie, do którego chowa się przedmiot, o którym chcemy zapomnieć. Maszyny umieściły Neo w pokoju 101, aby nikt go nie znalazł.





#18. Znaki na ekranach komputerowych, które symbolizują kod Matrixa to odwrócone litery alfabetu łacińskiego, cyfry i katakana - znaki alfabetu japońskiego.





#19. Sceny przedstawiające wydarzenia w Matrixie mają lekkie zabarwienie zielone, jakby były oglądane przez monitor komputerowy, a sceny w rzeczywistym świecie są go pozbawione. Scena walki Neo i Morfeusza w programie treningowym jest zabarwiona na żółto.





#20. Scena ze śmigłowcem o mało nie spowodowała przerwania zdjęć, ponieważ śmigłowiec wleciał w zastrzeżoną przestrzeń powietrzną nad Sydney. Aby zdjęcia można było kontynuować, australijski stan Nowa Południowa Walia musiał zmienić obowiązujące przepisy.





#21. W jednym z wywiadów bracia Wachowscy powiedzieli, że gdyby stanęli przed takim wyborem, połknęliby niebieską pigułkę





#22. Kultowe okulary noszone przez bohaterów Matrixa pochodzą od Blinde, który szczyci się ręcznym wyrobem okularów. Założyciel firmy, Richard Walker, musiał wywalczyć sobie kontrakt na okulary do filmu konkurując z takimi markami jak Ray-Ban czy Arnette. Walker osobiście zaprojektował wszystkie okulary opierając się na imionach bohaterów.





#23. W początkowej fazie pracy nad filmem kierownik efektów specjalnych John Gaeta i odpowiedzialny za zdjęcia Bill Pope skonstruowali wiele wysięgników i wózków, aby osiągnąć efekt nazwany później "bullet time" klasycznymi technologiami. Pierwotne założenie było takie, że wózek z kamerą będzie pchany z dużą prędkością wokół kręconej postaci. Po wielu nieudanych próbach i uszkodzonych wózkach zdecydowano się na efekty komputerowe i obróbkę sekwencji zdjęć zrobionych przy użyciu dużej ilości aparatów fotograficznych.





#24. Do 2002 roku słynna technika kręcenia zdjęć "bullet time" została zastosowana przy tworzeniu ponad 20 różnych filmów





#25. Liczba trupów: 39



 
9

Oglądany: 164119x | Komentarzy: 54 | Okejek: 887 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

23.04

22.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało