Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

14 nawyków, przez które zawsze czujesz się zmęczony

131 658  
230   31  
Brak snu nie jest jedyną rzeczą, która odbiera nam energię. Różne małe rzeczy, które robimy (lub nie), mogą wyczerpać nas psychicznie i fizycznie. Eksperci zidentyfikowali najczęstsze złe nawyki, które sprawiają, że czujemy się zmęczeni i opisali kilka prostych sztuczek, które pomogą przywrócić nam witalność.

#1. Pomijanie treningu, gdy czujemy się zmęczeni


Wiele osób błędnie uważa, że zaoszczędzą trochę energii, jeśli nie pójdą na trening. W rzeczywistości jednak jest odwrotnie. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Georgii, ludzie, którzy prowadzą siedzący tryb życia, zaczynają czuć się bardziej energicznie już 6 tygodni od rozpoczęcia uprawiania sportu. Wystarczy zaledwie 20-minutowy trening trzy razy w tygodniu.


Ćwiczenia fizyczne zwiększają siłę i wytrzymałość, pobudzają serce i przyczyniają się do bardziej efektywnego wzbogacania organizmu o tlen i składniki odżywcze. Więc następnym razem, kiedy nie będziesz miał siły iść na siłownię, zmuś się przynajmniej do tego, by pójść na spacer - nie pożałujesz.

#2. Za mało płynów


Według dietetyk Amy Goodson, nawet niewielkie odwodnienie - w okolicach 2% normalnej ilości płynów, prowadzi do znacznego spadku energii. Brak wody w organizmie zmniejsza objętość krwi i sprawia, że jest ona bardziej gęsta. Serce wkłada więcej wysiłku w przenoszenie krwi, co powoduje mniejszą intensywność pracy w wyniku spowalniania przepływu tlenu w organizmie.

#3. Niewystarczająca ilość żelaza


Niedobór żelaza może powodować ospałość, rozdrażnienie, słabość i brak koncentracji. „Czujemy się zmęczeni, kiedy mięśnie i komórki dostają mniej tlenu” - mówi Goodson. Aby tego uniknąć, jak również zmniejszyć ryzyko anemii, musimy wzbogacić swoją dietę o żelazo - zrobimy to jedząc np. tofu, fasolę, zielone warzywa liściaste, orzechy i masło orzechowe. Uwaga: jeśli objawy niedoboru żelaza nie ustaną, to powinniśmy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to być konsekwencja innej choroby.

#4. Dążenie do perfekcji


„Stałe dążenie do perfekcji sprawia, że możemy pracować dłużej i ciężej, niż jest to konieczne” - mówi Irene Levine, profesor psychiatrii w School of Medicine na Uniwersytecie w Nowym Jorku. „Wyznaczamy sobie nierealistyczne cele, które są trudne lub niemożliwe do osiągnięcia, więc nie czerpiemy satysfakcji z pracy”. Levin zaleca ograniczenie czasu pracy, powinniśmy wykonywać tylko określone projekty i trzymać się ściśle harmonogramu. Po pewnym czasie zauważymy, że dodatkowy czas spędzony w pracy nie miał wpływu na jego jakość i nasze korzyści, lecz miał na nasze zdrowie.

#5. Robienie burzy w szklance wody


Jeżeli za każdym razem, gdy nieplanowanie wzywa nas szef spodziewamy się zwolnienia i mamy tendencję do dramatyzowania na każdy temat, bo zawsze spodziewamy się najgorszego, to nigdy nie wyjdzie nam to na zdrowie. Według Irene Levin, poczucie lęku dosłownie paraliżuje i wyczerpuje psychicznie.

Więc kiedy następnym razem do głowy przyjdą ci negatywne myśli - weź głęboki oddech, a następnie zadaj sobie pytanie jakie jest prawdopodobieństwo, że twoje najgorsze założenia są uzasadnione. Spacer na świeżym powietrzu, medytacja, ćwiczenia i rozmowy z przyjaciółmi pomogą nam radzić sobie z uczuciami i nauczą nas patrzeć na sprawy bardziej realistycznie.

#6. Niejedzenie śniadania


Jedzenie - paliwo dla naszego organizmu. Kiedy śpimy, nasz organizm nadal traci energię, aby utrzymać krążenie krwi i tlenu. Dlatego rano trzeba „zatankować”. Jeśli omijamy śniadania, będziemy czuli się wyczerpani. Jak mówi Amy Goodson: „Jedzenie śniadania jest iskrą, która odpala nasz metabolizm”. Na śniadanie Goodson zaleca jedzenie całych ziaren, czystych białek i zdrowych tłuszczy. To może być koktajl owocowy z odtłuszczonego mleka, płatki owsiane, masło orzechowe lub pieczywo pełnoziarniste i jogurt.

#7. Fast food i inne szkodliwe jedzenie


Przyswajanie dużej ilości cukrów i węglowodanów prostych daje wysoki indeks glikemiczny, czyli przyczynia się do znacznego wzrostu stężenia cukru we krwi. „Częste skoki cukru mogą przyczyniać się do zmęczenia” - mówi Goodson. Starajmy się kontrolować poziom cukru we krwi, regularnie spożywajmy produkty pełnoziarniste i warzywa.

#8. Nie umiemy odmówić


Pragniemy często zadowolić wszystkich kosztem marnowania naszej energii. Co gorsza, w czasie takiego zachowania możemy rozwijać w sobie poczucie urazy i goryczy.

Pamiętaj, kiedy nauczyciel twojego dziecka prosi kolejny raz o upieczenie ciasteczek dla całej szkoły lub gdy twój szef prosi o to, byś przyszedł do pracy w niedzielę - nie musisz się zgadzać. Naucz się mówić „nie”.

Psycholog Susan Albers zaleca małą psychologiczną sztuczkę: „Jeśli powiesz „nie” na głos, gdy jesteś sam w samochodzie, usłyszysz wymawiane słowo, to po kilku takich ćwiczeniach będzie o wiele łatwiej powiedzieć „nie”, gdy zajdzie taka potrzeba”.

#9. Bałagan na biurku


Bałagan na biurku wpływa na naszą psychikę, spowalnia zdolność mózgu do przetwarzania informacji i koncentrowanie się na pracy - do tego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Princeton. Na koniec dnia ułóż wszystko na swoje miejsce. To pomoże ci zacząć następny dzień roboczy z pozytywnym nastawieniem.

#10. Praca w czasie wakacji i urlopu


Sprawdzanie skrzynki odbiorczej zamiast relaksu w basenie zabiera naszą ostatnią energię i doprowadza do całkowitego wyczerpania.

Podczas wakacji czy urlopu spróbujmy zapomnieć o pracy i pozwólmy sobie odpocząć. Pomoże to mózgowi i ciału odzyskać energię, która pozwoli nam wrócić do swoich obowiązków. Miły odpoczynek i oderwanie się od codzienności sprawi, że będziesz bardziej twórczy, bardziej wydajny i skuteczny.

#11. Kieliszek wina przed snem


Niektórzy wypijają kilka kieliszków wina przed snem, w przekonaniu, że to pomaga im się zrelaksować. W rzeczywistości przynosi to często odwrotny skutek.
Według dr. Allena Toufaya alkohol początkowo tłumi ośrodkowy układ nerwowy i naprawdę ma działanie uspokajające. Ostatecznie jednak zakłóca to sen, bo alkohol prowadzi do skoku adrenaliny. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że po wypiciu obudzimy się nagle w środku nocy.

Aby uniknąć problemów ze snem, dr Toufay zaleca powstrzymywanie się od alkoholu co najmniej 3-4 godziny przed snem.

#12. Sprawdzanie poczty przed snem


„Migoczące światło ekranu smartfona, tabletu lub laptopa zakłóca naturalny rytm dobowy ciała, tłumiąc poziom hormonu melatoniny, która jest odpowiedzialna za cykliczne okresy snu i czuwania” - mówi dr Toufay.

Lekarz zaleca, aby nie używać urządzeń cyfrowych co najmniej godzinę lub dwie przed snem. Jeśli nie możemy pójść do łózka bez sprawdzania przychodzących wiadomości, to chociaż trzymajmy ekran urządzenia w odległości minimum 35 cm od oczu.

#13. Za dużo kofeiny


Nie ma nic złego w tym, aby zacząć dzień filiżanką orzeźwiającej kawy. Co więcej, według badań można nawet wypić trzy filiżanki kawy dziennie, bez szkody dla zdrowia. Jednak nadużywanie kofeiny może poważnie zakłócać sen, mówi Allen Toufay.

Kofeina blokuje adenozyny - produkt uboczny z aktywnych komórek, który pomaga nam spać. Badanie opublikowane w Journal of Clinical Medicine, potwierdza, że spożywanie kofeiny nawet na 6 godzin przed snem może wpływać na sen. Dlatego najlepiej jest wypić ostatnią filiżankę kawy nie później niż popołudniu.

#14. Długi sen w weekendy


„Jeśli siedzimy w sobotę do późnych godzin wieczornych, a potem śpimy pół dnia w niedzielę, będzie nam trudno usnąć w niedzielę wieczorem. To z kolei doprowadza do tego, że w poniedziałek czujemy się przytłoczeni” - mówi dr Toufay.

Jeśli ze względu na pewne okoliczności nie możemy iść spać o normalnej porze w sobotę , musimy się zmusić wstać wcześnie w niedzielę, by potem po prostu zdrzemnąć się po obiedzie. „20 minut drzemki może pomóc zdobyć siłę, bez wdawania się w fazę głębokiego snu, po którym zazwyczaj jest trudniej się obudzić” - mówi dr Toufay.
12

Oglądany: 131658x | Komentarzy: 31 | Okejek: 230 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.04

24.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało