Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 najchętniej odwiedzanych krajów świata 2013

90 679  
168   29  
Wszyscy, którzy mogli, od dawna wygrzewają się na urlopie pod palmami, pozostali wzięli się za podsumowania. I tak oto przedstawiciele Światowej Organizacji Turystyki postanowili przeanalizować ruchy turystów w 2013 roku i na ich podstawie wytypować 10 najchętniej odwiedzanych krajów świata.

#10. Tajlandia


Piękne plaże, imponujące ruiny, ciepły klimat, egzotyczna kuchnia, luksusowe kluby i dyskoteki, kliniki zmiany płci... Pojawienie się Tajlandii w pierwszej dziesiątce najchętniej odwiedzanych krajów świata w 2013 roku mocno zaskoczyło analityków. Azjatycki kraj wykonał bowiem skok aż o 5 miejsc w górę, a liczba odwiedzających go turystów wzrosła z 22,4 mln w 2012 roku do 26,5 mln w 2013.

#9. Rosja

Dziewiąte miejsce z 28,4 mln zagranicznych turystów przytrafiło się Rosji. Zabytki Moskwy, Sankt Petersburga, podróże koleją transsyberyjską, Bajkał i morze... wódki. Jest wiele powodów, żeby przyjechać do Rosji. I jeszcze więcej, by tam nie jechać. Embargo na turystów z Zachodu może być kolejnym, ale póki co chlapnijmy sobie cydru i poczekajmy na przyszłoroczny ranking.

#8. Wielka Brytania

Wielka Brytania... Nad Wisłą kojarzy się przede wszystkim z turystyką zarobkową, co nie zmienia faktu, że to 8. najchętniej odwiedzany kraj świata. Nie tylko przez niemogących zdzierżyć nadwiślańskich realiów Polaków, spragnionych zasiłków Hindusów czy handlujących bronią Turków. Choć stereotypowa pogoda nie zachęca do turystyki, atrakcje Wielkiej Brytanii - nie tylko samego Londynu - cieszą się uznaniem na całym świecie.

#7. Niemcy

Ich położenie geograficzne - zwłaszcza w porównaniu z nie tak odległymi południowymi i zachodnimi sąsiadami - nie zachęca, a mimo to w kolejnym turystycznym rankingu Niemcy plasują się bardzo wysoko. W 2013 roku odwiedziło je 31,5 miliona turystów zza granicy. Czego szukali? Być może darmowych autostrad bez ograniczeń prędkości, bo jeśli pięknych kobiet, sprzyjającego klimatu czy piaszczystych plaż to - z pewnymi wyjątkami - raczej się zawiedli.

#6. Turcja

Nieszczególnie bezpieczny, ale szczególnie atrakcyjny kraj będący na styku Europy i Azji. Turcja, niegdyś państwo, które najlepiej przemierzało się autostopem, jest dzisiaj celem głównie objazdowych wycieczek, podczas których nie może zabraknąć tak oczywistych punktów jak wykute w skałach domy w Kapadocji, naturalne białe baseny Pamukkale czy ruiny antycznego Efezu. Prawie 38 milionów turystów w 2013 roku dało się skusić urokom Turcji.

#5. Włochy

Rokrocznie niemal 47 milionów turystów wybiera się na urlop do Włoch - idylli prawdopodobnie dla nawet najbardziej zróżnicowanych grup wycieczkowych. Są tu i antyczne zabytki, i zupełnie nowoczesne kluby. I pełne sklepów miasta, i urocza, nieco zapomniana prowincja. Zaśnieżone góry i piaszczyste plaże. A do tego wyjątkowo smaczna kuchnia i umiarkowanie wysokie ceny. Wszystko to sprawiło, że Włochy uplasowały się na 5. miejscu rankingu najchętniej odwiedzanych krajów świata w 2013 roku.

#4. Chiny

Jednak chętniej niż Włochy, turyści wybierali Chiny. Spacer po Wielkim Murze Chińskim, zwiedzanie Pekinu i Szanghaju, Terakotowa Armia, liczne świątynie i jaskinie. A do tego wyjątkowa kultura najludniejszego państwa świata. Gdyby miliarda Chińczyków w Państwie Środka było zbyt mało, w 2013 roku dołączyło do nich kolejne 55,7 mln turystów z całego świata.

#3. Hiszpania

Hiszpania, ulubione miejsce niemieckich emerytów, zajęła w rankingu 3. miejsce. Najniższy stopień na podium Hiszpanie zawdzięczają 60,7 mln turystów. Którzy notabene i tak nie pomogli krajowi uniknąć poważnego kryzysu gospodarczego. Atrakcje Barcelony i Madrytu czy bardziej południowych miast, plaże nad Morzem Śródziemnym, gaje oliwne i jak zawsze gościnne winnice okazały się bardzo skutecznym magnesem na zagranicznych turystów.

#2. Stany Zjednoczone

Jak długie i szerokie, Stany Zjednoczone od zawsze stanowiły jeden z najpopularniejszych celów turystycznych, a wiele osób wciąż marzy o tym, by wynająć pozbawionego dachu cadillaca i przejechać Amerykę ze wschodu na zachód, podróż życia kończąc na plażach słonecznej Kalifornii. Ilu osobom w 2013 roku udało się zrealizować to właśnie marzenie - tego nie wiadomo. Grunt jednak, że do USA zleciało się niemal 70 milionów turystów, co sprawiło, że Stany Zjednoczone stały się 2. najchętniej odwiedzanym krajem świata.

#1. Francja

A pierwsze miejsce niezmiennie od wielu lat należy się Francji, która z zadziwiającą regularnością deklasuje rywali. Różnica pomiędzy zwycięzcą a wiceliderem rankingu jest naprawdę duża, bo wyjazd do Francji w 2013 roku według danych Światowej Organizacji Turystyki wybrało aż 85 milionów osób. Duża część ograniczyła się do opiewanego na wszystkich frontach Paryża, wielu trafiło na południowe wybrzeże, a część turystów miała okazję przekonać się o pięknie francuskiego interioru. Bo Francja to nie tylko wieża Eiffela, jak przypominają wszystkie niesponsorowane przez Paryż przewodniki turystyczne.

Oglądany: 90679x | Komentarzy: 29 | Okejek: 168 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało