JoeMonster.org

Pokaż menu
Szukaj
   
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
...BO POWAGA ZABIJA POWOLI
« starszy artykuł nowszy artykuł »

Dziwne zwierzęta, o których istnieniu mogłeś nie wiedzieć II

Moonshield | Wt 13-08-2013 04:54 | 149 428x | 777 | 60
Większości stworzeń ziemskich nauka prawdopodobnie nie zna, ale nawet tych poznanych jest tak dużo, że przeciętny człowiek zna tylko malutki ułamek. Dzisiaj nadrobimy nieco zaległości i przyjrzymy się zwierzętom, które swoim wyglądem potrafią zadziwić.

#1. Ogcocephalus darwini


Rybkę tę znaleźć można w pobliżu wysp Galapagos. To niezwykłe połączenie kamienia, teściowej i dmuchanej lali nie jest dobrym pływakiem - zamiast tego chodzi po dnie przy pomocy czegoś, co u typowych ryb nazwalibyśmy płetwami.

#2. Mitsukurina


Jedyny żyjący przedstawiciel rodziny Mitsukurinidae, nazywany czasem żyjącą skamieliną. Mitsukurina poluje prawdopodobnie przeszukując dno morskie przy użyciu swojego wydłużonego wyrostka na głowie, wyposażonego w wyspecjalizowane narządy zmysłowe.

Dzięki wysuwalnym szczękom mitsukurina przypuszczalnie wciąga do paszczy drobne organizmy wypłoszone pyskiem z dna oceanu. Występuje w głębinach morskich, poniżej głębokości 200 m.


#3. Mrówka Panda


W rzeczywistości nie jest to mrówka, a osa z rodziny żronkowatych. Występuje w Chile i słynie z bardzo bolesnych użądleń.


#4. Wąż penis
Tego bezokiego pięknisia znaleziono w Brazylii. Oczywiście nie jest to penis, chociaż skojarzenia są nieuniknione. Nie jest to również wąż. Atretochoana eiselti, bo tak się z łacińska nazywa, jest beznogim płazem.


#5. Tenrek pręgowany


Tego malutkiego ssaka można spotkać w zaroślach i na skrajach lasów Madagaskaru. W chwili zagrożenia zwija się częściowo w kulkę, poruszając szybko kolcami, znajdującymi się na karku, co powoduje przejmujący szczęk. Jest jedynym znanym ssakiem, który do wydobywania dźwięków używa strydulacji (pocierania różnych części ciała).


#6. Fruczak gołąbek


Ćma, która zachowaniem przypomina kolibra, bo spija nektar z kielicha kwiatów za pomocą ssawki, unosząc się w powietrzu. Można ją spotkać w Polsce.


#7. Niebieski smok
Choć nazwa potoczna i wygląd budzą szacunek, rzeczywistość jest mniej majestatyczna. Glaucus Atlanticus to ślimak morski, osiągający długość do 3 cm. Można go spotkać w oceanach u wybrzeży Europy, RPA, Mozambiku oraz na wschodzie Australii.


#8. Wenezuelska ćma "pudlowa"
O odkrytej w 2009 roku ćmie nadal niewiele wiadomo. Nie przeszkodziło to jednak piękności z Wenezueli zdobyć popularność w internecie.


#9. Suhak / Sajga
Dawniej te dziwne antylopy zamieszkiwały stepowe i półpustynne środowiska całej Eurazji. Dziś znacznie rzadsze, występują na stepach Azji Środkowej na terenie Rosji, Mongolii i Chin. Mięsiste zgrubienie pomiędzy nosem a czołem  to prawdopodobnie przystosowanie do oczyszczania wdychanego powietrza z pyłu i piasku, który wiatr miecie po jej ojczystych pustyniach i suchych stepach.


#10. Atheris


Atheris to rodzaj gadów z rodziny żmijowatych, obejmujący kilkanaście gatunków występujących w afrykańskich lasach. Żyją na drzewach i trzymają się z dala od ludzkich osiedli. Ukąszenie powoduje silny ból i obrzęki oraz zmniejsza krzepliwość krwi. Znany jest jeden przypadek ukąszenia ze skutkiem śmiertelnym.


#11. Trzewikodziób
Zamieszkujący Sudan, Ugandę, dorzecze Kongo i brzegi jeziora Czad trzewikodziób jest jedynym przedstawicielem rodziny... trzewikodziobów. Ptaszysko o rozpiętość skrzydeł ponad 260 cm, w sytuacji zagrożenia lub w podnieceniu często kłapie dziobem, wydając donośny, głuchy dźwięk, "klekocząc" podobnie jak bocian. Z uwagi na swoje rozmiary rzadko kiedy lata.


#12. Moloch straszliwy
Kolczasta zbroja, bojowe ubarwienie, spojrzenie kruszące skały i fałszywa głowa, którą dla zmyłki nosi tuż za tą prawdziwą - to wszystko tworzy obraz zniszczenia i pogardy, jakimi emanuje moloch straszliwy. Mierzy zaledwie 15-20 cm, ale na jeden posiłek potrafi pochłonąć do 2500 mrówek. To nic, że w tym czasie porusza się jak mucha w smole, gibając się do przodu i do tyłu w pozornym niezdecydowaniu. Moloch straszliwy ma to w głębokim poważaniu, ponieważ i tak żadna ofiara mu nie ucieknie, konając ze strachu.

No dobra, może trochę przesadzamy, ale sami przyznacie, że gdyby był większy...

Strona do druku Drukuj
Źródło: http://www.boredpanda.com/unusual-animals/
Tagi: zwierzęta dziwne gatunki nowe nieznane natura
« starszy artykuł nowszy artykuł »

Masz uwagi do artykułu - znalazłeś błąd, literówki, źródło? Napisz do redakcji
| Strona do druku Drukuj
Oglądany: 149428x | Komentarzy: 60 | Okejek: 777 osób
Zobacz też

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
:: Najpotworniejsze w tym tygodniu
:: Newsy z kategorii
:: Jak to drzewiej bywało