Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Niezwykłe cmentarzyska

223 680  
1574   60  
Przychodzi taki moment, kiedy zużyte samoloty, czołgi, czy nawet budki telefoniczne trzeba zamienić na nowe. Ale co zrobić z tymi starymi, jeśli nie da się ich ot tak oddać na złom?

Cmentarzysko samolotów, USA


309 Grupa Utrzymywania i Konserwacji zlokalizowana jest na terenie bazy Davis-Monthan Air Force Base w Tucson w Arizonie. Znana również jako The Boneyard, największe cmentarzysko wycofanych z aktywnej służby samolotów US Air Force, US Coast Guard, US Navy i US Marine Corps.


Jeśli zajdzie taka potrzeba, wiele z tych maszyn może jeszcze powrócić do służby.


Obecnie na terenie bazy znajduje się ok. 4400 samolotów. Są one na bieżąco konserwowane. Jeśli któryś z nich nie nadaje się już do użytku, odzierany jest ze wszystkich części, które da się jeszcze wykorzystać lub sprzedać.

Cmentarzysko statków, Mauretania


Nouadhibou to drugie co do wielkości miasto Mauretanii. W jego pobliżu znajduje się największe na świecie cmentarzysko dla statków. W wodzie i na plaży rdzewieją ich setki.


Panuje przekonanie, że za taki stan rzeczy odpowiadają przekupni strażnicy graniczni, którzy pozwalali na porzucanie jednostek w tej okolicy w zamian za łapówki.


Cmentarzysko pociągów, Boliwia


Jedną z głównych atrakcji turystycznych w południowo-zachodniej Boliwii jest stary cmentarz pociągów. Znajduje się 3 km od miasta Uyuni, do którego prowadzą stare tory kolejowe. Niegdyś miasto było ważnym punktem na szlaku przewozu minerałów do miast portowych.


Linię kolejową zbudowali Brytyjczycy, którzy pojawili się w tych rejonach pod koniec XIX w. Budowa zaczęła się w 1888 roku i trwała 4 lata.


Z torów korzystał głównie przemysł wydobywczy. Kiedy w latach 40. XX w. kopalnie upadły, lokomotywy zostały porzucone. Obecnie planuje się zbudować tutaj muzeum.

Większa galeria tutaj: klik

Cmentarzysko bombowców, Rosja


Choć nie tak okazała jak cmentarzysko w Arizonie, rosyjska baza samolotów, położona ok. 100 km od Władywostoku, również pełna jest pozostawionych w spoczynku maszyn.


Rdzewieją tu relikty Zimnej Wojny - bombowce średniego zasięgu Tu-22M Backfire, które miały być zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych i dokonywania ataków międzykontynentalnych.


Prawdopodobnie jeszcze kilka lat temu baza była działającą placówką.

Cmentarzysko kotwic, Portugalia


Pośród wydm na plaży wyspy Tavira można natknąć się na dziesiątki kotwic wbitych w ziemię. Zostawiono je tam na pamiątkę rybaków, którzy przez długi czas poławiali w tym rejonie tuńczyka.


Kiedy tuńczyk zniknął z tych wód, rybacy musieli porzucić swoją profesję i znaleźć dla siebie inne zajęcie.

Cmentarzysko czołgów, Afganistan


Na obrzeżach Kabulu znajduje się pokaźnych rozmiarów składowisko czołgów. Należały one do wojsk Związku Radzieckiego, które okupowały Afganistan w latach 1979-1989.


Gdy Sowieci zaczęli się wycofywać, nie mieli czasu na przejmowanie się losem uszkodzonych pojazdów.


Póki co nie można liczyć na ich szybki recykling i wszystko wskazuje na to, że będą tam stały jeszcze długie lata.

Cmentarzysko okrętów podwodnych, RosjaZa "miejsce spoczynku" radzieckich okrętów podwodnych posłużyła zatoka na półwyspie kolskim, w okolicy Siewieromorska. Okręty trafiły tu w latach 70. ubiegłego wieku i zdaje się, że o nich zapomniano.


Okoliczni mieszkańcy mówią, że niektóre służyły jako cele do ćwiczeń dla innych jednostek. Inne zostały zwyczajnie tutaj porzucone, najprawdopodobniej w myśl zasady "co z oczu, to z serca".

Cmentarzysko kutrów, Uzbekistan


Uzbeckie miasteczko Mujnak tętniło niegdyś życiem. Wszystko zmieniło się z chwilą, kiedy pobliskie Jezioro Aralskie zaczęło wysychać.


Po połowach pozostało tylko wspomnienie. Obecnie brzeg jeziora znajduje się już ok. 100 km od Mujnaku.


Z ponad 10 000 mieszkańców ostało się tutaj tylko kilkuset. Większość z nich żyje z zasiłków.


Cmentarzysko taksówek, Chiny


W centrum chińskiego miasta Chongqing znaleźć możemy cmentarzysko taksówek. Rozwój gospodarczy sprawił, że coraz więcej ludzi mogło sobie pozwolić na swój własny samochód. Z tego też względu taksówki przestały być tak bardzo potrzebne i trafiły właśnie tutaj.

Cmentarzysko budek telefonicznych, Anglia


Takie cmentarzysko może znajdować się tylko w jednym kraju. W okolicach wioski Carlton Miniott znajduje się miejsce, w które trafiają wysłużone, czerwone budki, które systematycznie zastępowane są nowymi.Cmentarzysko tramwajów, PolskaW Polsce również można znaleźć cmentarzyska nietypowych rzeczy. W Warszawie swego żywota dokonują wysłużone modele tramwajów 13n i 105, z których część woziła pasażerów po stolicy jeszcze w latach 50-tych. Umieszczone na złomowisku obok spalarni śmieci przy pętli Utrata czekają na swój koniec w piecu Huty Warszawa.
Podobne cmentarzysko znajduje się we Wrocławiu na terenie byłej zajezdni tramwajowej nr V przy ul. Legnickiej.

A gdyby tak to wszystko załadować na taczki i sprzedać...

Oglądany: 223680x | Komentarzy: 60 | Okejek: 1574 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

20.06

19.06

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało