Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Najpopularniejsze sposoby na oszukanie turystów

113 562  
657   27  
Shopping za granicą może przysporzyć nie tylko wiele radości, ale i rozczarowań. Żeby nie stać się łatwą ofiarą sprzedających, dziś opowiemy, jak oszukuje się turystów w różnych zakątkach planety.

Chiny

Chiny są ojczyzną wielu podróbek, dlatego, jeśli nie jesteś zwolennikiem zakupu replik, bądź ostrożny. Coraz częściej oferują tam turystom fałszywe perły i jedwab, jednak rozpoznanie fałszywki nie jest trudne: uważnie przyjrzyj się otworowi w perle (na krawędziach widać, co kryje się w środku). Można też rzucić perłą o stół: prawdziwa odbije się jak piłka. Gdy weźmiesz ją do ręki, wyczujesz, że sztuczna jest idealnie gładka, prawdziwa natomiast trochę nierówna i zawsze chłodna.

Kliknij i zobacz więcej!

Podróbkę jedwabiu również da się rozpoznać. Należy na brzegu materiału znaleźć niteczkę, wypruć ją i podpalić. Podróbka będzie się topić i wydzielać woń chemii, prawdziwy można rozetrzeć w palcach i da się wyczuć woń palonego włosia. Jeśli nie pozwolą ci przeprowadzić takiego eksperymentu - idź do innego sprzedawcy. 
Gdy kupujesz owoce, warzywa albo herbatę, pamiętaj, że cena za towary na wagę w Chinach przeważnie określa nie cenę za kilogram, a za pół kilograma - to nie próba oszustwa, po prostu w tym kraju tak jest przyjęte.

Singapur i Hongkong

W tych krajach turyści często zakupują drogi sprzęt: aparaty fotograficzne, komputery, tablety. Zachowaj ostrożność: często ludzie dopiero w domu spostrzegają się, że w pudełku jest całkiem inny przedmiot. Są i inne warianty oszustwa: na ulicy podchodzi do ciebie mężczyzna i pyta, czego poszukujesz. Gdy odpowiesz, on informuje cię, że w jego sklepie (znajduje się on dwa kroki stąd) ten towar sprzedawany jest po bardzo korzystnej cenie. W sklepie demonstracyjnie wysyła pomocnika do magazynu, a w tzw. międzyczasie kasują pieniądze albo dokonują płatności kartą. Podczas, gdy towar "już właśnie niosą", sprzedawca tłumaczy ci, że zamiast kupić tamten model, lepiej zastanowić się nad innym, po bardzo konkurencyjnej cenie. Prezentowany model najprawdopodobniej nie ma zbytu, a cena jest zawyżona. Na człowieka z magazynu możesz się nie doczekać, z tego prostego powodu, że rzeczy, którą chciałeś nabyć w sklepie, najprawdopodobniej nie mają. Chcą ci po prostu wcisnąć niechodliwy towar i w końcu im się to uda, gdyż znudzi ci się czekać w nieskończoność, a pieniądze są już u sprzedawcy. Dlatego w żadnym wypadku nie rozstawaj się z kasą, dopóki na własne oczy nie zobaczysz rzeczy, którą zamierzałeś kupić.

Kliknij i zobacz więcej!
 

Tajlandia

Z Tajlandii wielu chciałoby przywieźć wyroby ze szlachetnymi kamieniami.  Na ulicy często oferować będą okruchy rubinów i szafirów. Niedrogo. W rzeczywistości mogą okazać się fałszywe bądź prawdziwe - decyzja, czy zagrać w tę ruletkę należy oczywiście do klienta. Należy jedynie pamiętać, że wywóz z tego kraju nieoszlifowanych kamieni szlachetnych jest zabroniony. Jeśli chcesz gwarancji - kieruj się do większych centrów handlowych czy fabryk - tam ryzyko oszukania jest mniejsze. Niestety, zdarzają się rzadkie przypadki, gdy kamienie kupione z certyfikatami okazują się być fałszywkami. Widocznie sprzedawcy liczą, że obcokrajowcy nie wrócą, by dochodzić swych praw.

Kliknij i zobacz więcej!
 

Indie

Handel kamieniami szlachetnymi w Indiach kwitnie i sprzedawca zrobi wszystko, by wcisnąć ci fałszywkę.  Na przykład nawet w hotelu może na ciebie czatować handlarz, który przekonująco poprosi, byś przewiózł przez granicę nieoszlifowane kamienie, wyjaśniając, że on wyczerpał już swój limit. Przy czym teraz będziesz musiał zapłacić za towar, a potem, za granicą, odkupi je od ciebie jego partner, już po znacznie korzystniejszej cenie. Oczywiście nie trzeba tłumaczyć, że po przylocie nikt na ciebie nie będzie czekał, a gdy poradzisz się jubilera, okaże się, że kupiłeś tylko garść szkiełek.

Kliknij i zobacz więcej!

Cała Azja

Kupując na azjatyckich straganach warto mieć ze sobą rozmienione pieniądze, gdyż sprzedawca w zasadzie nigdy nie posiada drobnych, by wydać resztę. Wprawdzie wyśle kolegę, by rozmienił gdzieś twój banknot, ale przecież nie jesteś w stanie czekać w nieskończoność. Jeśli przydarzy ci się taka nieprzyjemna sytuacja, należy oznajmić sprzedawcy, że dzwonisz po policję, po czym demonstracyjnie zacząć wybierać numer na komórce - reszta od razu się znajduje.
 

Kliknij i zobacz więcej!

Egipt

W Egipcie oszukać mogą na każdym kroku, dlatego nie trać czujności nigdy i nigdzie. Jeśli chcesz obdarować rodzinę czy przyjaciół jednym z najbardziej popularnych prezentów z Egiptu - prawdziwym papirusem, w żadnym wypadku nie słuchaj ulicznych handlarzy, którzy oferują niedrogo prawdziwy papirus. Z całą pewnością chcą ci wcisnąć podróbkę z liści bananowca. Jeśli chcesz nabyć podróbkę - nie dawaj więcej niż dolara za 5-10 sztuk. Jeśli chcesz kupić prawdziwy papirus - najlepiej zrób to w specjalistycznym sklepie, w którym wydadzą również certyfikat  (możesz go potrzebować na cle). Pamiętaj, że papirus nie może kosztować mniej niż 10-15 dolarów, wszystko, co tańsze nie jest warte twojej uwagi. Podobnie rzecz ma się z alabastrowymi figurkami - na ulicznych straganach kupisz co najwyżej gipsową.

Kliknij i zobacz więcej!
 

Czechy

Czechy, mimo że kraj europejski, czasami "kroi" turystów nie gorzej niż w krajach azjatyckich. Uważnie przyjrzyj się paragonowi, jeśli kupiłeś w supermarkecie sporo towarów. Możesz mieć na przykład nabite 10 butelek piwa zamiast 8, albo prawidłową ilość, ale po cenie produktu droższego. Czasem na paragonie można znaleźć produkty, których nie kupiłeś, albo jakimś cudem zamiast 1,55  do zapłaty będzie 15,5 . Jeśli kupujący zauważy, zawsze można tłumaczyć, że kasjer jest zmęczony i popełnił błąd.

Kliknij i zobacz więcej!
 

Kuba

Jeśli nigdy nie paliłeś cygar i nie znasz się na nich, jest duża szansa, że podsuną ci najgorszy towar po cenie najlepszego. Cygara na ulicy albo w tanich sklepach z pewnością będą poniżej standardu albo podrobione. Jakościowo najlepsze jak zawsze kupisz w specjalistycznych sklepach, najlepiej przy fabrykach. Jeśli kupujesz na sztuki, zawsze proś, by pudełko zostało otwarte w twojej obecności (na pudełku powinna być maleńka prostokątna zielona pieczęć-gwarancja, a wewnątrz między warstwami cygar - cedrowa płytka, która rozmiarem odpowiada wielkości pudełka). 

Kliknij i zobacz więcej!

 
1

Oglądany: 113562x | Komentarzy: 27 | Okejek: 657 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało