Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zadziwiające ciekawostki z planety Ziemia XVI

109 900  
872   25  
Dziś w nieco innej formie, aczkolwiek nadal zadziwiająco. Przyjdzie nam poznać m.in. najodważniejszego pająka i najbardziej wytrzymałe stworzonko na świecie.

Liczba gwiazd we wszechświecie jest większa od liczby komórek mózgowych wszystkich ludzi, którzy żyli do tej pory

Ludzki mózg składa się z ok. 100 miliardów neuronów. A co się stanie, jeśli pomnożymy to przez ilość ludzi żyjących do tej pory, czyli ok. 107 miliardów? Całkiem sporo tych komórek, prawda?

Tymczasem w samej Drodze Mlecznej znajduje się 200-400 miliardów gwiazd. Jeśli dopowiemy, że we Wszechświecie jest 125-500 miliardów galaktyk, to niektórym powinno się zrobić ciepło. W 2010 roku naukowcy oszacowali liczbę gwiazd na ok. 300 tryliardów.

Steven Spielberg nie przyjął swojej gaży za pracę przy tworzeniu Listy Schindlera


Lista Schindlera w różnych notowaniach najlepszych filmów w historii kina zajmuje zazwyczaj wysokie miejsca. Steven Spielberg nie przyjął jednak swojej gaży za stworzenie tego dzieła, gdyż uznał, że byłyby to "pieniądze okupione krwią".

Istnieje nieśmiertelna meduza


Turritopsis nutricula jest jedynym stworzeniem na Ziemi, które teoretycznie może żyć wiecznie. W jej cyklu rozwojowym występuje stadium larwalne (planula), z którego powstaje polip, a ten przekształca się w meduzę. Ta z kolei powraca do stadium niedojrzałego płciowo, tzw. hydropolipa. Teoretycznie taki cykl może powtarzać się w nieskończoność, co oznaczałoby, że turritopsis nutricula jest pierwszym znanym przypadkiem potencjalnie nieśmiertelnego zwierzęcia. Średnica ciała meduzy wynosi 4-5 mm.

Istnieje żarówka, która świeci nieprzerwanie od prawie miliona godzin


Znajdująca się w siedzibie straży pożarnej w Livermore 4-watowa żarówka świeci nieprzerwanie od 1901 roku (kilkakrotnie ją przenoszono). Żarówka nazywana Centennial Light została wyprodukowana pod koniec XIX wieku przez firmę Shelby Electric, nieistniejącą od 1914 roku. Stała się tak popularna, że oglądali ją nawet amerykańscy prezydenci.

Chipsy idealnie nadają się do rozpałki


Mała porada na wakacyjne wycieczki na łono natury: bierzcie ze sobą paczkę chipsów. Przyda się nie tylko na przekąskę, ale również do rozpalenia ogniska. Są mocno nasączone olejem, więc będą się palić wystarczająco długo, aby suche drewno zajęło się od nich ogniem.

Uniwersytet Kalifornijski sprzedał za 150 dolarów płaskorzeźbę wartą okrągły milion


Płaskorzeźbę wykonał Sargent Johnson, jeden z pierwszych czarnoskórych rzeźbiarzy, którzy zyskali światową sławę. Uniwersytet Kalifornijski sprzedał ją przypadkowo za 164,63 dolara (wliczając podatek). Została ona później wyceniona na milion dolarów. Ajć...

Język płetwala błękitnego waży tyle co słoń


Płetwale błękitne to największe zwierzęta, jakie kiedykolwiek pojawiły się na Ziemi. Mogą osiągać długość 33 metrów i ważyć nawet 190 ton. Największe zwierze lądowe, czyli słoń, nie ma nawet startu do takiej góry mięcha. Ze swoją wagą (ok. 6 ton) może porównywać się co najwyżej do języka płetwala.

Samiec pająka nephilengys malabarensis podczas kopulacji odrywa sobie penisa


Matka Natura bywa czasami bezlitosna. Zapewne wiecie, że samice modliszek mają zwyczaj zjadać po stosunku głowy swoich partnerów? Jak się okazuje, nie tylko one są tak wredne - samice pająka nephilengys malabarensis również nie zasługują na postawienie im drinka.

Samce unikają pożarcia w dość drastyczny sposób: kiedy tylko uda im się rozpocząć stosunek, odrywają swój najcenniejszy skarb i uciekają. Narząd sam kontynuuje zapładnianie - niestety, nowy pajączkowi już nie wyrośnie.

Park zmieniający się latem w jezioro


Do ciekawego zjawiska dochodzi w Austrii na jednym ze szlaków turystycznych. Miejsce to zamienia się dzięki wiosennym roztopom w głębokie na 10 metrów tymczasowe jezioro. Gdy nadchodzi zima, po wodzie nie ma już śladu.

Francuzi podczas I wojny światowej zbudowali replikę Paryża


Na północ od prawdziwego miasta Francuzi zbudowali podczas I wojny światowej replikę Paryża. Wszystko po to, aby oszukać Niemców i uchronić się przed ewentualnym bombardowaniem. W replice znalazły się takie miejsca, jak Gare du Nord czy Champs-Elysées, a całość była oświetlona tysiącami świateł. Na szczęście wojna skończyła się, zanim doszło do nalotów, i bombardowania uniknął zarówno prawdziwy Paryż, jak i jego kopia.

Istnieje stworzenie potrafiące przeżyć w przestrzeni kosmicznej


Zastanawiacie się, jak dużo można "przyjąć na klatę"? Zapytajcie niesporczaków. Te małe bezkręgowce uznawane są za najbardziej odporne na warunki zewnętrzne ze znanych nam stworzeń. W stanie anabiozy mogą przeżyć w temperaturach od prawie zera absolutnego do ponad 150 °C.

Znoszą 1000 razy silniejsze promieniowanie jonizujące, niż jakiekolwiek inne zwierzę. Ciśnienie 6000 atmosfer również nie stanowi dla nich problemu. Potrafią przeżyć ponad 100 lat bez wody, a ostatnio naukowcy przetestowali ich odporność w przestrzeni kosmicznej. Niektóre z gatunków poradziły sobie i z takim wyzwaniem.


W poprzednim odcinku

Oglądany: 109900x | Komentarzy: 25 | Okejek: 872 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

20.04

19.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało